Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Księżyc 2 dni i 7 godzin po pełni, 19.11.2013r, warunki przeciętne, dominacja mglistych obłoków.

ED80 F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax V5.

 

Endymion, postrzegany raczej jako samotny krater, jest w rzeczywistości częścią kompleksu kraterów w różnym wieku.

 

Mare Crisium, chociaż niezwykle wyraziste i mające indywidualny charakter, w tej fazie lunacji jest moim zdaniem po prostu brzydkie - wygląda jak błotnista kałuża. To oczywiście mój subiektywny pogląd, a bierze się stąd, że brakuje w wyglądzie tego morza subtelnych szczegółów, wyróżników, akcentów - ot, gładki środek otoczony pomarszczoną powierzchnią. Mała skala zdjęcia właściwie tylko korzystnie wpływa na ogólne wrażenie; gdyby zwiększyć skalę dałoby to tyle samo, co ogladanie przez lornetkę zaoranego pola. Mare Crisium podoba mi się bardziej w nowiu - jest łagodniej oświetlone i samo w sobie stanowi charakterystyczny akcent księżycowego rogalika, kiedy inne struktury są dla niego tylko tłem.

 

Langrenus i Petavius nieprzerwanie "patrzą" i chyba jak w piosence... nie kłamią. Różnie oświetlone są mniej lub bardziej sugestywne - dla mnie niezmiennie zjawiskowe. Dzisiejszy LPOD poświęcony jest otoczeniu Petaviusa - jego fizyczności. Mnie jednak cały czas pociąga jego transcendentna strona - mierzę się okazjonalnie co miesiąc ze spojrzeniem "lunarnych oczu", pytając samego siebie: czy jestem wystarczajaco ludzki, żeby utożsamiać się z tym lunarnym symbolem człowieczeństwa?

 

Na centralnym południku, wewnątrz krateru Alphonsus, widać trzy ciemne punkty. Od jakiegoś czasu intryguje mnie ich natura. Trudno nie zauważyć, że stanowią dysonans na jasnej powierzchni. Pokrywają się z wewnętrznym obrysem krateru i być może (podkreślam: być może?) są odsłoniętym depozytem piroklastycznym z dawnej erupcji wulkanicznej.

Księżyc 19.11.2013r_ED80F1080_75%xxx.jpg

M.Nectaris_Petavius_19.11.2013r_ED80F1080..jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Księżyc. Moja pierwsza mozaika Księżyca z SCT 9.25. Albo jestem przewrażliwiony, albo coś jest nie tak ? Pierwsza fotka duża, z prawej zmniejszona o 60%.

 

PS. Widać ta duża była za duża i forum ją zmniejszyło.

Moon_20131129_063025zz.jpg

Moon_20131129_063025z.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Księżyc. Moja pierwsza mozaika Księżyca z SCT 9.25. Albo jestem przewrażliwiony, albo coś jest nie tak ? Pierwsza fotka duża, z prawej zmniejszona o 60%.

 

PS. Widać ta duża była za duża i forum ją zmniejszyło.

Nie wiem czy uległem Twojej sugestii ale mi też coś nie pasuje. Ale sam nie wiem co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Killer super fotka. Czym fociłeś? Na czym polega modyfikacja Soligora?

Dwie klatki połączone w jedno zdjęcie. Soligor dość mocno winietuje, ale jakby go "skrócić" to winieta w dużym stopniu znika, wzrasta światłosiła, ale też zmniejsza się krotność powiększenia z 2x do ok. 1.6x:

 

Tak wygląda Barlow po modyfikacji.

acu7KQpj.jpg

 

adhTYbUr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak ustawiasz ostrosc?

Patrząc przez wizjer "przejeżdżam" ostrością a następnie delikatnie wracam. Przed zrobieniem zdjęcia mała korekta na cel (który chcąc czy nie chcąc) ucieka z kadru, a następnie odczekuję 1-2 sekundy aby Synta przestała drżeć i... cyk wężykiem spustowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc z wczoraj. Pierwsza fotka, z prawej, większa. Fotka to mozaika z 18 zdjęć, jak na razie to największa mozaika jaką zrobiłem. Oryginalny rozmiar zdjęcia to 3860x3901. Niestety na forum się nie zmieści. Pierwsza to 50%, pozostałe to 30%.

 

 

Celestron SCT 9.25, EQ6, GSO Red Filter 1.25", iDS CMOS UI-1245LE-M-GL,

FireCapture 2.3beta, AutoStakkert!2.1.05, RegiStax 6, Corel PaintShop Pro X5.

 

 

 

 

 

 

 

 

Moon_20131216_232325d.jpg

Moon_20131216_232325.jpg

Moon_20131216_232325n.jpg

Moon_20131216_232325np.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damn it!

 

Przebudziłem się, patrzę przez okno a tu całkiem przyzwoite niebo. Wyjmowanie newtona czy SCT już nie miało sensu tak więc wytachałem szybko, spontanicznie refraktor SW 80/400 i zrobiłem fotkę kamerką bez czekania na wychłodzenie.

 

Setup: Refraktor achro 80/400, Point Grey Chameleon, Filtr czerwony GSO

Jak na tą zabawkę to całkiem nieźle. Przydałby się jakiś APO 80 ;)

 

Edit: fotka ze statywu foto ;)

ksiezyc1.jpg

Edytowane przez Adam Tomaszewski
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.