Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

ED80F1080, Lumix G3, UV/IR-cut, EQ3-2, Registax 6. Obserwacje balkonowe. Jeszcze jasne niebo, bezwietrznie, bardzo dobra widoczność z obrazem prawie spokojnym, +7*C.

 

Księżyc 4 godziny przed pierwsza kwadrą, na ciągle jeszcze niebieskim niebie. Na północy, przy terminatorze, dwa wyraźne kratery: Aristoteles i Eudoxus - oba jakby postrzępione. W połowie odległości od tej pary do Herculesa i Atlasa, mały krater Burg, wokół którego dostrzec można sieć bruzd powiązanych z powstaniem Morza Deszczów. Wysokie szczyty Gór Kaukaz rzucają długie cienie na powierzchnię Morza Zimna.

Na zachodnim krańcu Morza Spokoju wyraźnie rysuje się rów - Rima Ariadaeus. Poniżej równika uwagę znów przyciąga Morze Nektaru i jego charakterystyczna okolica.

Przy terminatorze na południu widać ciekawy układ cieni wewnątrz dwóch kraterów: Maurolycus i Barocius.

Księżyc 6.02.2014r_ED80F1080_80%b2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga moje pierwsze fotki więc proszę o wyrozumiałość! :)
Księżyc 10.02.2014

Sprzęt: SW 150/750 EQ3-2 chłodzony około 20 min., ponieważ warunki zaczęły się pogarszać. I tak już były kiepskie. Temperatura 0*C.

 

Zdjęcia wykonane za pomocą projekcji okularowej aparatem Canon PowerShot A630, bez prowadzenia, jedna klatka z tzw. "ręki" + okular zwykły z zestawu.

 

Zdjęcia przed obróbką i dwa następne po szybkich kliknięciach.


IMG_1222.JPG

IMG_1223.JPG

IMG_1223.jpg

IMG_122244.jpg

Edytowane przez DominikRD
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DominikRD

 

Jak na pierwszą próbę to wyszło całkiem nieźle, zwłaszcza, że zrobić rozsądną fotkę z ręki w projekcji okularowej łatwo nie jest. Jakby udało Ci się jakoś zamocować aparat, to mógłbyś spróbować nagrać filmik i go zestackować. Rozdzielczość będzie niewielka, ale może kilkaset zestackowanych klatek da lepszą jakość.

 

Ja dziś też wystawiłem sprzęt pod niebo. Wieczorem zapowiadało się, że pogoda będzie idealna, ale po zmierzchu zaczęło się robić mocno wilgotno, a do tego mroźno. Ale powietrze było całkiem stabilne i przejrzyste, mimo, że strzelałem ze środka miasta. Nie chciało mi się wyjeżdżać poza miasto.

 

2014-02-10_moon_750mm_96f.jpg

 

SkyWatcher 750/150 EQ3-2, Olympus E-PL1, 96 klatek zestackowanych w AutoStakkert! 2

 

Zebrałem też trochę klatek przez barlowa, ale ten materiał będzie musiał trochę poczekać.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy z 11.02.2014.

 

Okazało się że w SW300/1500 widać całą tarczę księżyca na wizualu a także przy podłączeniu do ogniska canona. W moim przypadku eos55d. Bardzo mnie ten fakt ucieszył.

Fotka daleka od doskonałości ale pierwsze światło canona z 300 setką zaliczone.

 

 

stack 86 z 112. Registack 6

księżyc 11.02.2014 canon 550d.jpg

Edytowane przez pmamot
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła fotka Przemek. Dawaj łysego z kamerki ;)

Niestety tylko muniek był ciekawy z takiej odległości . Wczoraj to po prostu masakra seeingowa. Teraz też jestem na dworku sadzę się na Jowisza . Wszytko pływa ale może coś się zmieni . Dobrze polaris zauważył ciekawe na muńku powstały kontrasty , Muniek był kręcony bez żadnych filtrów . Bo bym musiał mieć filtr 2 calowy których nie posiadam. Byłem ciekaw czy kanon zobaczy całą tarcz i udało się . :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czas na moją fotkę :) z 14.02.2014r.

 

Sprzęt:

Skywatcher 200/100, Point Grey Chameleon, Red longpass 610nm filter

 

Pierwsza fotka resize 50% druga pełna klata

Zero zgubiłeś :)

Dobrze myślę, że to mozaika 2x3? Chyba forum zmniejszyło trochę 2 fotkę, bo max rozdzielczość to 2200 pix.

Spróbuj wyostrzyć to drobniejszym filtrem, powinny wyjść mniejsze szczególiki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.