Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

TS 152/900, Lumix G3, filtry: semiAPO i Baader Solar Continuum (SolCont), EQ-ATM, Registax 6 (50/350).
29 sierpień br., godzina 22.50, bezchmurne, przejrzyste niebo, spokojne powietrze, ciepło.

 

Piękna pełnia, prawie Superpełnia, z olśniewająco jasnym Księżycem na wysokości 27 stopni nad horyzontem. Eteryczna poświata, prawie jak mgła, rozlewała się po okolicy a przedmioty rzucały długie cienie. W świetle Księżyca zygzakujące na tle nieba nietoperze łudząco przypominały jaskółki.

 

Zmniejszająca się libracja (W -1,4*) na zachodniej krawędzi pozostawiła jeszcze parę atrybutów Mare Orientale: ciemną połać Jeziora Jesieni, jasną kreskę zewnętrznego pierścienia - Montes Cordillera, oraz zniekształcenie krawędzi Srebrnego Globu w miejscu podstawowej depresji basenu. Wielce symboliczne pożegnanie z tym morzem i zarazem przypomnienie..., jeśliby ktoś już zapomniał.

 

Dla południowej krawędzi libracja na poziomie S -2,7* oznacza możliwość oglądania krawędziowych formacji bardziej plastycznie, tak samo jak upływający już czas od efemerydalnej pełni (+3 godziny) zaczyna "rzeźbić" struktury wschodniej krawędzi. Zwracają tam uwagę dwa księżycowe morza: Mare Humboldtianum na północy i Mare Australe na południu - ciemne lawowe wypełnienia będą kiedyś celem dedykowanych im obserwacji, kiedy libracja dla tego obszaru będzie sprzyjająca. Warto zauważyć, że wschodnia krawędź, za sprawą tych i innych mórz rozlokowanych "obwodowo" i lokalnych depresji jakie tworzą, nie jest gładką obwiednią, lecz sprawia wrażenie bycia częścią wielokąta wpisanego w regularny okrąg brzegu Księżyca.

 

W pełni rozświetlają się z prawdziwym bizantyjskim przepychem wszystkie korony promieni wokół wielu młodych kraterów. Oczywiście dominuje pod tym względem Tycho; jego jasne strugi oplatają miejscami całą widoczną półkulę, a na nich co jakiś czas jarzą się jaskrawo małe kraterki wtórne.

 

Piękna pełnia - z pogodą sprzyjającą prawdziwie relaksującej formie obserwacji: krótkich sesji zdjęciowych i długich, nieśpiesznych okresów iluminacyjnych uczt, kiedy to myśl i natura ludzka może zahaczać o obszar zarezerwowany już dla legend i niemodnej ezoteryki. Jeśli już - to raczej była to pełnia poetów niż wszelkiej maści ewolucyjnych hybryd i degeneratów i mogła poruszać raczej serca ludzkie, choć nie wykluczone, że gdzieś także umysły socjopatów.

Księżyc 29.08.2015r_22.50_TS152F900_LumixG3_semiAPO_SolCont_80%....jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS152/900, ognisko główne i z telekonwerterem TK-1,65x, Lumix G3, filtry: semiAPO (podstawowy) i SolCont (pf) lub Baader orange (dla TK-1,65x), EQ-ATM, Registax 6 (50/300).
Księżyc 1 dzień i 3 godziny po pełni, 30 sierpnia br., na lekko zamglonym niebie; obraz spokojny, ostry; bardzo ciepła, bezwietrzna noc.

Wschodnia krawędź Księżyca reliefowa i szkoda tylko, że przy prawie zerowej libracji Morze Humboldtianum nie mogło być obszerniej uwidocznione. Podziwiać jedynie można było Endymiona blisko jego brzegów. Niecodzienne wrażenie robi głęboka dolina odchodząca od północno wschodniej części Mare Crisium ku krawędzi Srebrnego Globu - chyba takiego jej widoku jeszcze nie doświadczyłem.

Sprawdzałem zastosowanie baaderowskego filtra pomarańczowego do zdjęć z użyciem telekonwertera. Myślę, że filtr sprawdził się, dając ostrzejszy obraz. Ze względu na ograniczenia rozmiaru załączników, wstawiłem fragment dwuelementowej mozaiki.

 

Księżyc 1d po pełni_30.08.2015r_TS152F900_LumixG3_semiAPO_SolCont_80%....jpg

Księżyc 1d po pełni_30.08.2015r_TS152F1500_LumixG3_semiAPO_orange_fr.mozaika80%....jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też się pochwalę - Księżyc z 31.08.2015 ok 21:30.



Canon 350d, Mak 102mm, 24 klatki - ISO800.


Po osiem klatek z czasami naświetlania odpowiedni: 0.017s, 0,067s i 0.00040s.


Obróbka wg receptury Jolo z poniższego posta + HDR:


http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6914-obrobka-zdjec-ksiezyca-z-lustrzanki/


moon.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo ciekawy uskok wyłapałeś - ciekawe co to jest - trudno znaleźć go na innych fotkach Łysego w tym jego rejonie.

Ponadto imponująco dokładnie ten Księżyc mieści się w kadrze, dużo odcinałeś?

Tak duży i wyraźny (dobrze ciemne morza) Księżyc to rewelacja jak dla mnie.

Pozdrawiam

mun.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten uskok to może być efekt uboczny złożenia tych 40 paneli w całość. Taką mozaikę wypluł Windows ICE. Nic nie modyfikowałem. Dodam. że surowe aviki obrobiłem w AS2! a następnie całość w PS.

 

Dzięki za miłe słowa. Wiem, że sprzęt może dużo więcej, ale muszę go jeszcze opanować (również kamerę ZWO ASI 185, która pomimo, że kolorowa, to nie miała okazji przy wczorajszym seeingu pokazać swojego pazurki).

Księżyca nie fotografowałem od roku, wiec będę musiał sobie przypomnieć kilka rzeczy. Nowy setup to dobry powód aby to zrobić.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze światło z mojego nowego nabytku SCT11. Seeing wczoraj nie był łaskawy, dodatkowo powoli uczę się obsługi nowej "armatki", ale coś tam już widać.

 

ZWO ASI 185 MC. Zdjęcie to mozaika składająca się z 40 paneli. 500 klatek na każdy panel.

 

pokaz jak ten sprzet miesci sie w Twoim oknie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pokaz jak ten sprzet miesci sie w Twoim oknie :-)

Mieści się na styk. Niczego większego już nie wcisnę. Zanim go kupiłem, pomierzyłem i wiedziałem, że choć będzie ciasno, to powinien się zmieścić. Pomimo tego, jak go na miejscu rozpakowałem, to oblał mnie zimny pot. Ryzyko było duże, bo ponowne rozwalanie dachu nie wchodziło w grę. Odetchnąłem głęboko z ulgą po zapakowaniu go na montaż.

DSC_0289.JPG

DSC_0290.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieści się na styk. Niczego większego już nie wcisnę. Zanim go kupiłem, pomierzyłem i wiedziałem, że choć będzie ciasno, to powinien się zmieścić. Pomimo tego, jak go na miejscu rozpakowałem, to oblał mnie zimny pot. Ryzyko było duże, bo ponowne rozwalanie dachu nie wchodziło w grę. Odetchnąłem głęboko z ulgą po zapakowaniu go na montaż.

Gratuluję świetniej decyzji która zaprocentuje w przyszłości pięknymi widokami i avikami.

SCT 11'' to świetny sprzęt zarówno do wizuala i foto. Całe te teoretyczne rozważania w innym dziale o wrażliwości tak dużego teleskopu na seeing niewiele mają wspólnego z rzeczywistością.

Edytowane przez Atlas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.