Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

JaLe - basen Schiller-Zucchius - doskonały. Staram się zbierać jak najwięcej zdjęć tego obszaru, ale chyba wczoraj właśnie ominęło mnie najlepsze - świetne oświetlenie. Doskonale widoczna pierścieniowa struktura. Zrobiłeś to bardzo dobrze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj próbowałem wykonać pierwsza mozaikę zdjęć Księżyca. Jak widać nie obfotografowałem dokładnie zaplanowanego obszaru, ale największe problemy stwarzały mi miejsca mocniej doświetlone. jak sobie z tym radzicie ?

 

Generalnie trzeba ustawiać czas naświetlania na te najbardziej doświetlone miejsca. Reszta co wyjdzie ciemniej jest do wyciągnięcia. Ja wczoraj zrobiłem podobny błąd i sobie przepaliłem materiał z pełną tarczą ale na szczęście mozaika będzie chyba ok. Jak obrobię to się pochwale.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się prezentował wczoraj Księżyc.

 

Jest to mozaika z 4 paneli 2000x2000px każdy. Finalnie 4000x4000 czyli 16Mpix ale jednak z racji fatalnego seeingu resize do 2000x2000 wygląda najlepiej. Może nie jest to wiele ale oceńcie sami.

 

TS APO 80/480 + Barlow TV x2, AVT Prosilica ICX625 + Baader czerwony 610nm, ręcznie prowadzone na AZ5.

 

Każdy panel to 100 klatek z 5000. Ekspozycja 7ms.

 

Obróbka w FC, AS!2, ImPPG, Fitswork, GIMP, ICE2.

 

Oczywiście zachęcam do oglądnięcia w pełnym rozmiarze - wtedy widać szczegółowość zdjęcia.

 

ksiezyc_24.10.2015_4x4Mpix_C2_4Mpix.png

Edytowane przez AstroLutek
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JaLe - basen Schiller-Zucchius - doskonały. Staram się zbierać jak najwięcej zdjęć tego obszaru, ale chyba wczoraj właśnie ominęło mnie najlepsze - świetne oświetlenie. Doskonale widoczna pierścieniowa struktura. Zrobiłeś to bardzo dobrze.

 

To jeszcze specjalnie dla Ciebie mozaika dwóch zdjęć.

W sumie na tą poprzednią składankę zużyłem ponad 65 GB miejsca. Pod linkiem w oryginalnym, rozmiarze

 

 

https://goo.gl/photos/ixbEYxpRsf4uVc1k8

Schiller & Gassendi.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Jarek.

Trzy koncentryczne kręgi widoczne doskonale. Jeśli popełnię kiedyś monografię tego basenu, link do Twojego zdjęcia będzie tam na pewno. A przy okazji, Schiller to w istocie połączone ze sobą kratery. Górki centralne dwóch północnych składników jeszcze są widoczne, pomimo wypełnienia lawowego. Zdjęcia Schillera w widoku z góry (bez skrótu perspektywicznego) nie pozostawiają wątpliwości. Na zdjęciu Jarka można też w zasadzie stwierdzić ile kraterów utworzyło podłużną strukturę. Ile?

Edytowane przez Loxley
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Jarek.

Trzy koncentryczne kręgi widoczne doskonale. Jeśli popełnię kiedyś monografię tego basenu, link do Twojego zdjęcia będzie tam na pewno. A przy okazji, Schiller to w istocie połączone ze sobą kratery. Górki centralne dwóch północnych składników jeszcze są widoczne, pomimo wypełnienia lawowego. Zdjęcia Schillera w widoku z góry (bez skrótu perspektywicznego) nie pozostawiają wątpliwości. Na zdjęciu Jarka można też w zasadzie stwierdzić ile kraterów utworzyło podłużną strukturę. Ile?

Wygląda że dwa :)

Schillera fotografowałem jeszcze z Barlowem, ale chyba nie będzie rewelacji :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ten dzień należy do Ciebie. Jeśli nawet duża projekcja nie jest idealna to warto próbować. A szeroki kadr z Claviusem i biegunem południowym Księżyca wprost zachwyca. Pierścieniowa formacja jak na dłoni. Poproszę na bis, fragment szerokiego kadru z Schillerem i basenem w nieco jaśniejszej tonacji - jeśli możesz? Chciałbym mieć w przyszłości pewien punkt odniesienia - taką klatkę referencyjną.

 

Ale żeby takie smaczki przykrawędziowe dzisiaj podziwiać - nie spodziewałem się. Ten niewielki fragment Twojego zdjęcia ma w mojej ocenie niesamowitą wartość. Doceniam to i podkreślam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nad szerszym kadrem popracuję.

Ze strzałów z Barlowem mam jeszcze coś takiego:

Warunki widać miałeś słabe bo brak w Claviusie wszystkich pałętających się tam drobnych kraterków, ale brak przeskalowania przy tym rozmiarze daje na przyszłość nadzieję na naprawdę detaliczne zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki widać miałeś słabe bo brak w Claviusie wszystkich pałętających się tam drobnych kraterków, ale brak przeskalowania przy tym rozmiarze daje na przyszłość nadzieję na naprawdę detaliczne zdjęcia :)

Jestem początkujący :) i jeszcze nie wiem ile mogę wyciągnąć z 8"

Warunki seeingowe określam na dobre.

 

ps. akurat to zdjęcie z Barlowem nie było ostrzone na Claviusa - co zresztą widać na zdjęciu :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo dużo czasu poświęcam na porównywanie zdjęć moich z cudzymi, dla mnie absolutnych hitem jest to foto Astrokosmo sprzętem wielkości Twojego teleskopu.

 

http://astropolis.pl/topic/10275-ksiezycowe-zakamarki/?p=556248

 

Zapisz, obróć, zwiększ kontrast a wtedy zobaczysz o czym pisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ten dzień należy do Ciebie. Jeśli nawet duża projekcja nie jest idealna to warto próbować. A szeroki kadr z Claviusem i biegunem południowym Księżyca wprost zachwyca. Pierścieniowa formacja jak na dłoni. Poproszę na bis, fragment szerokiego kadru z Schillerem i basenem w nieco jaśniejszej tonacji - jeśli możesz? Chciałbym mieć w przyszłości pewien punkt odniesienia - taką klatkę referencyjną.

 

Ale żeby takie smaczki przykrawędziowe dzisiaj podziwiać - nie spodziewałem się. Ten niewielki fragment Twojego zdjęcia ma w mojej ocenie niesamowitą wartość. Doceniam to i podkreślam.

 

Obrobiłem jeszcze tak "na ostro":

 

Clavius + Schiller.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc. Zdjęcie wykonano 24-10-2015r. aparatem Canon EOS450D w ognisku głównym Synty 8'' na montażu dobsona. Jest to stack 25 najlepszych zdjęć z 50 wykonany programem Autostakkert ISO 400 exp 1/800s. Po długim czasie oglądania chmur nie mogłem się powstrzymać żeby nie wyjść z teleskopem..

IMG_1008pipp__g3_ap2843_conv.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.