Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny, urokliwy, doskonale zbalansowany. Niektóre partie świecą, tak jak lubię, morza oddają charakterystycznie szarości i uwidaczniają subtelne smugi i pofalowania. Obszary na wschodzie (przy terminatorze) plastyczne i pełne szczegółów. Mozaika zrobiona z sercem.

 

Łukasz, zadebiutowałeś perfekcyjnie, ale też trzeba przyznać, że wykonałeś katorżniczą pracę. Doceniam i gratuluję.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po próbach z Uranem i Neptunem o niedzielnym przedświcie wycelowałem jeszcze w Księżyc, seeing niestety już nie tak sprzyjający jak tydzień temu. Newton 300/1500 mm @f/15 (obrazy zmniejszone), PGR Chameleon 3 mono (ICX445), filtr Baader czerwony 610 nm, obróbka w Stackistry i ImPPG.

 

3 największe kratery (od góry): Mairan (40 km), Sharp (40 km), Harpalus (39 km):

 

b7s.png

 

Róg sierpa; na lewo od środka krater J. Herschel (165 km; wygląda tu trochę jak sześciokąt):

 

b8s.png

 

Po sprawdzeniu kilku stron z mapami Księżyca stwierdziłem, że na razie najwygodniej używa mi się tej: http://www.moon.com.co/atlas/index.shtml

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy z godziny 20.00.

N 200/1000,gso red,imx 249

20% z 3000 tys. klatek

 

Dobra fota, tylko za ciemna jak na mój gust. Daj najniższy gain jaki będzie możliwy, dobierz odpowiednią migawkę i gammę, wtedy okolica terminatora będzie wyglądać bardziej naturalnie, jak w wizualu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy miesiące czekałem na ten moment - podziwiać na Księżyc w okolicach pierwszej kwadry przez "Edwarda 80", ciągle mi ta faza jakoś umykała.

Pierwszy raz w życiu mogłem podziwiać strzeliste cienie Apenin i gór Kaukazu, Mons Piton...marzyłem o tej chwili :)

To co dzisiaj odczuwałem, można porównać do pewnego wieczora w okolicach połowy lat 80-tych - pierwsza obserwacja Księżyca przez lornetkę...

Zdjęcie nie oddaje tego widoku, wszak to gołe 600 mm, a obserwacje wspomagane były przez 5mm Vixena.

 

Przy ISO 200 zdjęcie wydawało mi się byt ciemne, a nie chciałem byt mocno wydłużać ekspozycji. Przejrzystość powietrza nie była najlepsza.

Zdecydowałem się więc na ISO 400

 

ED 80 / Pentax K3

ISO 400

1/250

70 % z 28 klatek

Ragistax 6 + Lightroom

Moon_kwadra_400_02b.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.