Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dzięki Miron za dobre słowa, szkoda dyskusji z tym człowiekiem!

Dlaczego? Podyskutować zawsze można. Mógłbyś podać parametry sprzętu o jaki pytałem, to nie tajemnica chyba. Domyślam się że to jakiś średni Newton. Sam trochę samolotów fociłem lustrem 10 cali, więc dlatego mam wątpliwości. Czy godzina wykonania zdjęcia to czas letni, bo chciałbym sobie ustalić położenie Słońca i Księżyca nad horyzontem. Jestem dociekliwy, dlatego pytam, z nadzieja że się mylę co do Ciebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wróciłem z porządkowania piwnicy z czystym umysłem, to sobie zajmę głos w dyskusji ;)

 

Lemarc, oczywiście że można dyskutować, nawet trzeba, ale że temat jest delikatny, to zadaję sobie pytanie czy ton wypowiedzi nie powoduje, że autor tego zdjęcia nie czuje się oskarżany o oszustwo? To w kwestii kolorystyki słów ;)

 

Miron_z, nie ujmując nic Łukaszowi, to że jest znanym i szanowanym spotterem to żaden dowód na prawdziwość zdjęcia. Historia pokazała, że znani i szanowani sportowcy, biznesmeni, politycy, mają drugie twarze. To nie jest głos przeciwko Łukaszowi, tylko delikatna uwaga, że na uwagi merytoryczne najlepiej odpowiedzieć merytorycznie. Chociażby dając obiecane zdjęcie prosto z puszki.

 

Co do samego zdjęcia, nie wpadłbym na pomysł żeby sprawdzać czy to fotomontaż, ale wątek pobudził mnie do myślenia. Spojrzałem spokojnie na to zdjęcie i moim skromnym zdaniem:

 

- "podejrzana" kolorystyka, dziwne cienie lub ich dziwny brak to absolutna norma przy postprocessingu. Sam wywołuję zdjęcia "ziemskie" często ciągnąc mocno kolory, wyciągając cienie czy kontrast tak, żeby mi się podobało. Naprawdę to żaden powód do podejrzeń, że kadłub jest wysycony - pewnie się taki autorowi podobał

- wklejenie samolotu byłoby widoczne po potraktowaniu zdjęcia funkcją "equalize" - musiałyby wyjść artefakty, chyba, że wklejający ślęczał dosłownie nad każdym pixelem, w co wątpię

 

I brawo dla krawca :D Zdjęcie jest tak dobre że pojawiły się głosy "ale jakim cudem on to zrobił" ;)

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Podyskutować zawsze można. Mógłbyś podać parametry sprzętu o jaki pytałem, to nie tajemnica chyba. Domyślam się że to jakiś średni Newton. Sam trochę samolotów fociłem lustrem 10 cali, więc dlatego mam wątpliwości. Czy godzina wykonania zdjęcia to czas letni, bo chciałbym sobie ustalić położenie Słońca i Księżyca nad horyzontem. Jestem dociekliwy, dlatego pytam, z nadzieja że się mylę co do Ciebie.

 

lemarc sprzęt to Synta 10" soczewka barlowa 2x TV oraz Pentax K-5

 

Podsyłam link do RAW-a : http://www67.zippyshare.com/v/wVPE8opy/file.html

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym taki screen będzie się różnił od zrzutu obrazów z karty, który już Łukasz tu zamieścił?

 

Po sprawie jest już od wczoraj od godziny 21:26, RAW jest do pobrania, prościej już się nie da.

A jak ESET blokuje Ci stronę, to może by go na chwilę wyłączyć? Tak będzie prościej ;)

 

edit: Łukasz mnie uprzedził :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myliłem się przyznaję. Zwracam honor. Odwołuję podejrzenie o manipulację zdjęciem i przepraszam. Gdyby zdjęcie zamieszczone na początku wyglądało jak ten raw, to bym się nie ekscytował, no może zdziwił tą smugą o wyglądzie spalin, a nie pary. Żeby osiągnąć podobny efekt, musiałem podbić kontrast.

post-32870-0-74318800-1492068156b.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc był za delikatną chmurką/mgłą i stworzył dookoła siebie piękne, koliste, zmienno-barwne (im dalej) halo.

Zdjęcie chyba ruszone (a może i nie ruszone, w tym wątku widzimy jak różnie światło przy Łysym się układa na fotkach).

 

Pozdrawiam

p.s.

Może naprawdę warto wydzielić wątek dyskusji o przewspaniałym zdjęciu Łukasza z Wołomina - jak proponowałem?

Zdjęcie0215.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze krótkie podsumowanie. Zdjęcie samolotu na tle Księżyca było zrobione kiedy znajdował się on jakieś 25 stopni nad Horyzontem, w odległości od fotografującego około 20-23 km. przy założeniu wysokości przelotowej = 10 km. Taka odległość to już gruba warstwa powietrza i jej wpływ widać na nie obrobionych surówkach Łukasza. Patrząc na wielkość samolotu względem tarczy Księżyca, to był malutki obiekt z punktu widzenia gołego oka, jakieś 4 minuty kątowe. Lepiej tę małość widać gdy porównamy go do widocznego po lewej Mare Humorum, lub Mare Crisium, podobnej wielkości kątowej. Bez podrasowania zdjęcia poziomami, lub zwiększeniem kontrastu, efekt wizualny byłby skromniejszy, choć bardziej naturalny. Fotografia lotnicza jak mniemam nie narzuca ograniczeń tego rodzaju i można, a nawet jest wskazana w pewnych przypadkach korekta obrazu, z uwagi na oddziaływanie warstwy powietrza na zdjęciach odległych obiektów. Zabieg na zdjęciu Łukasza był mało subtelny, bo całkowicie zniwelował mgiełkę powietrzną i nasycił kolory do stanu jakie występują na krótszych dystansach, co uznałem za efekt nie do przyjęcia, a wręcz za jakiegoś rodzaju oszustwo. Dodatkowo te ciemne smugi kondensacyjne w barwie spalin, jako żywo przypominały mi moje własne zdjęcie samolotu na tle Księżyca i jak tu nie ulec złym emocjom? Ten fragment wątku pasuje jak ulał do wątku o samolotach który gdzieś tu jest i można by go tam przenieść, bo z Księżycem to ma niewiele wspólnego.

 

http://astropolis.pl/topic/11186-polowanie-na-samoloty/

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.