Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

Oto moje pierwsze podejście do tematu astrofotografii.

Zdjęcie z wyniku zestakowania krótkiego filmiku, beż żadnej obróbki.

Refraktor 6", kamerka planetarna 2Mpix, bez filtrów itp - tak na żywca (dlatego widać trochę fioletu).

 

00_54_22_g4_ap6301_conv.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2018 o 18:59, Loxley napisał:

@maniopwst - jako jedyny fotografowałeś Księżyc tuż po pełni, a tam, pięknie widoczne struktury wschodniej krawędzi: Humboldt i Hecataeus. Ten pierwszy miał wyjątkowo dobre światło. Twoje zdjęcie daje przedsmak tego, co można byłoby pokazać w większej skali. Może udałoby Ci się wykadrować tą część krawędzi i trochę powiększyć? Bez ostrej obróbki. Byłby to taki mały smaczek Twojej sesji zdjęciowej.

@Loxley dzięki za komentarz i pomysł, nie wiem czy to miałeś na myśli... Wrzuciłem też rozjaśnione dla porównania :)
 

crop22.jpg

crop2jasne.jpg

Edytowane przez maniopwst
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, maniopwst napisał:

nie wiem czy to miałeś na myśli... Wrzuciłem też rozjaśnione dla porównania :)

Tak, to są te struktury, o które mi chodziło. Humboldt zawsze ciekawie wygląda i warto zwracać na niego uwagę, ponadto leży przy krawędzi i trzeba dogodnych warunków, aby go zobaczyć. Jakie znaczenie ma też poziom jasności zdjęcia, to najlepiej widać na tym jaśniejszym fragmencie, na którym widać Mare Smythii (u góry) i krater Lyot (składowa część Mare Australe, na południu). Na ciemniejszej wersji zdjęcia, obie te struktury "nie istnieją". 

Tak sobie myślę, że zwolennicy całościowego obrazu Księżyca, powinni, jako komplementarne, dołączać partie terminatora jaśniej opracowane, bo tam najczęściej kryją się smaczki lunarystyczne. Można to zrobić, jako część sesji fotograficznej, stosując soczewkę Barlowa dla wybrabych partii terenu.

Dziękuję Ci za spełnienie mojej prośby. Mam nadzieję, że ktoś jeszcze miał z tego satysfakcję. Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zimno i wietrznie ale Księżyc 2 doby po nowiu kusił że tak powiem - motzno.  

Taki cienki sierpik na tle wieczornej zorzy i w towarzystwie nieodległej Wenus jest zawsze ciekawym zjawiskiem. Z tego powodu wracając po pracy zatrzymałem auto na poboczu i wyciągnąłem z bagażnika wożony tam  statyw i aparat. (wożony całkowicie przypadkowo  of kors :icon_cool:

Nawet się nie spodziewałem że tak wyraźnie "załapie" się kilka największych struktur widocznych w fazie 0.05 (licząc od dołu: Furnerius, Petavius, Langrenus, Messala  itd.)

Panasobic Lumix FZ 200

5ab00f0ce3ddd_P1000876AA.jpg.f02121cbd80914f465e17b9679123fe5.jpg

A teraz ujęcie szersze.

5ab00f80c205d_P1000871AA.thumb.jpg.8ec0ae978043efd1af4428c885a39c61.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spóźniony "dzisiejszy" Księżyc :)

Srebrny Glob z 19 marca 2018, dopiero dzisiaj znalazłem czas na obróbkę materiału - mozaika z 17 zdjęć (na  potrzeby forum zmniejszona), oświetlenie 5,2%

Kamera ASI 224MC - 30% z 600 klatek

Programy: SharpCap, RegiStax 6, ICE Microsoft, ImPPG, PaintShop Pro

 

 

5ab7662378754_ksiezyc19032018moonmozaikakwieciakastrofotka_pljasniejszymniejszyforum.png.d1f2245ccf90a93f308a812af022a76e.png

 

 

Edytowane przez BlackAdder
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiejszy naturalny satelita tym razem na błękitnym jeszcze niebie.

lornetka 15x70 + statyw + telefon i wyszło coś takiego:

IMG_20180325_155632.thumb.jpg.9cd9ca18cdea150e9d25016294490824.jpg

 

tutaj Księżyc w koniunkcji z innym obiektem moich zainteresowań obserwacyjnych tj. dzisiaj z: Boeing 747-867(F) wysokość: 10,058m na trasie: Milan-Hong Kong

IMG_20180325_151809_1.thumb.jpg.beb029b528323052ae04ddd73d02ea7d.jpg

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deesowy Księżyc. Setup miałem przygotowany pod mgławiczę, ale jeszcze ciut za jasno było to pyknałem Moona.

FS 128, ATIK ONE 9M na ASA DDM 60. LRGB : 12 x 0,005 sekundy na każdy kanał.

 

joUm7moNpt8__16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wrzucam swoje zdjęcie z zeszłej nocy. Seing był chyba łaskawy, bo to zdjęcie zrobiłem telefonem samsung galaxy j5 przez chyba najtańszy amatorski teleskop na rynku tj. Skylux 70/700 (lidl) przez kitowy okular 20mm. Myślę, że jakość jest znośna jak na takie focenie "spod pachy"

20180326_111803.jpg

20180326_001229.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.