Skocz do zawartości

Dzisiejszy Księżyc


astroluk

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Parę dni temu opowiadałem koledze, że obserwuję niebo itp. ... Ponieważ wiem, że interesuje się fotografią zachęciłem do zrobienia jakiej fotki.

Zobaczcie co pstryknął - jak mówi niechcący :-) 

Autorem jest Bartłomiej Gabriel.

Księżyc + A380 Thai Airways.jpg

  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

 

Widać, że momentami miałeś fajne warunki.

 

Tęskni mi się seeing, taki jak trafiłem w zeszłym roku. Pokusiłem się o ogniskową 5600 mm. Szkoda, że nie wystarczyło mi czasu i nerwów na całą tarczę :).

Edytowane przez Łukasz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Wczoraj nadarzyła się okazja zapolować na tranzyt ISS na tle tarczy Księżyca. Tak się fajnie złożyło, że miałem teleskop na wiosce u rodziców i akurat teren znajdował się w pasie przelotu a pogoda też zapowiadała się zacna. Nie dość ze udało mi się zarejestrować przelot, to mam kupę fajnego materiału ksieżycowego do późniejszej obróbki. Wrzucam filmik z przelotu. Udało się zarejestrować 7 klatek z ISS ;) może ostrość jeszcze nie tak jakbym chciał, ale to mój pierwszy zarejestrowany aparatem przelot więc wybaczcie.

 

Sprzęt:

 

Celestron SCT 6'

Canon 60d

ustawienia: ISO 3200, migawka 1/4000 dzięki podpowiedziom kolegi Bartka Wojczyńskiego - dzięki !

 

Nie wiem czy się da wstawiać odnośnik YouTube bezpośrednio więc wklejam link:

 

https://youtu.be/_th3eLXUCWU

 

 

 

 

 

2.jpg

6.jpg

Edytowane przez syrinx
  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy Księżyc zbliża się do pełni coraz gorzej się go fotografuje w postaci mozaiki. Wiadomo, że sztuka polega na tym, aby uwidocznić partie w cieniach a jednocześnie nie przepalić jasnych bo psują całą estetykę zdjęcia (wyglądają wtedy jak białe ptasie kupy :emotion-5: ).

19 paneli ze zmiennym seeingiem ASI178 / SCT8 24.05.2018 r.

 

2018-05-24-2054_0-R_lapl4_ap6167_stitch6000.thumb.jpg.68475c837607005e313aa84a21664595.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RMK napisał:

Gdy Księżyc zbliża się do pełni coraz gorzej się go fotografuje w postaci mozaiki. Wiadomo, że sztuka polega na tym, aby uwidocznić partie w cieniach a jednocześnie nie przepalić jasnych bo psują całą estetykę zdjęcia (wyglądają wtedy jak białe ptasie kupy :emotion-5: ).

świetna fotka ale trochę przesadziłeś z wyostrzeniem ... za to detal jest klasa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego ujęcia miało wczoraj nie być, ale po północy warunki seeingowe zmusiły mnie do przerwania misji Red Spot na Jowiszu (planeta niebezbiecznie blisko dachów)
Było późno, rano do pracy trzeba wstać, ale Księżyc zachęcał, górował, więc grzechem by było nie skorzystać.

Jestem bardzo rad z tych kadrów :)
Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to wzniesienie tuż przy terminatorze na godzinie 11-tej od kraterów Herodotus i Aristarchus,

ale mapki szczegółowe jakie mam, nie obejmują tego obszaru. Lubię takie samotne wzniesienia, przypominają mi masyw Ślęży tu, na Ziemi.
W południowej części Heweliusz i Grimaldi. Próbowałem dostrzec Miyamori Valley, co przy tym świetle możliwe nie było, ale i tak fajnie było
spojrzeć na ten obszar.
Za Grimaldim widoczny Riccioli, a od niego już niedaleko do legendarnego Mare Orientale. Z niecierpliwością czekam na dogodną librację, taką jaka miała miejsce w 2017 jak dobrze pamiętam.

 

29.05.2018
Mozaika z 4 ujęć.
ED80 / Barlow Hyperion 2,25 / ASI 224
stack 12 % z 2000 na panel

Moon_00234061218r_stitch.jpg

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to wzniesienie tuż przy terminatorze na godzinie 11-tej od kraterów Herodotus i Aristarchus,

ale mapki szczegółowe jakie mam, nie obejmują tego obszaru. Lubię takie samotne wzniesienia, przypominają mi masyw Ślęży tu, na Ziemi.

Jeśli masz na myśli krater poniżej  krateru von Brauna to jest to Lavoiser A . Na tym zdjęciu wspomniałbym o kraterkach; Russell, Struve,  Krafft i Cardanus, powyżej Ricciolego pięknie widoczne Hedin i całe okolice Olbers i te wszystkie pofałdowania od Ricciolego aż do Darwina.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za analizę fotografii :)

Wzniesienie, które mam na myśli znajduje się na przedłużeniu kraterów Briggs B i Lichtenberg w kierunku północnym. Z map które mam, wynika że są tam jakieś pagórki, lecz bez nazw.

Przypuszczam na mapach Lunar Chart LAC byłaby ta struktura opisana, ale nie wiem dlaczego nie ma dostępnej strony 22 i 37 tegoż atlasu, choć na podglądzie te strony widnieją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.