Skocz do zawartości

Zakrycie Plejad przez Księżyc właśnie trwa!


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Mialem wyjatkowe szczescie. Chmury sie rozeszly. Widok sliczny. Szczegolnie piekny, ze ksiezyc w idealnej fazie (terminator przechodzi przez najciekawsze i malownicze regiony Lysego). CUDNIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj przez nawet dużą przerwę w chmurach coś tam złapałem. Zdjęcia może nie są wysokiej jakiści ale to moje pierwsze astrofotki :D ... o ile mżna to tak nazwać.

 

zdj.1

 

zdj.2

 

zdj.3

 

A na zakończenie jeszcze łysy (pierwsza moja fotka łysego)

 

łysy

 

Zdjęcia robione w prijekcji okularowej (Canon power shot A60) SKDOB 8" super plosl 25mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gdyni, na czas zakryć pogoda dopisała.

Nagraliśmy film z przejścia, przy brzegu Księżyca, gwiazdy TYC1799-73-1, (8.2mag)

18h26m - 18h31m.

W pewnym momencie, gwiazda złączyła się (o ok. 18h30m00s) z jasną górą (oświetlonym wzniesieniem), potem znów pojawiła się ok. 18h30m41s, i 18h31m35s ponownie złączyła się z jasnym brzegiem Księżyca.

 

Użyliśmy sprzętu:

Sky-Watcher 80 ED PRO OTA

Kamera CCD Falcon-930, 0,01 lx

prowadzenie MEADE LX200 10" f/10

Inserter wzorca czasu (GaPaJaWil)

DCF 77 (GaPaJaWil)

 

Zakrycie:

18 Tau (5.6 mag),

o 18:54:11.57 gwiazda przygasła do 8-9 mag,

a 18:54:11.61 zgasła.

Czyżby była to gwiazda podwójna?

 

Zakrycie:

Taygeta (4.2 mag),

o 19:02:39.82 gwiazda zgasła

 

Zakrycia nagrywane były przez komputer, dlatego są zakłócenia, nie wiem jak je wyeliminować, kable są video, złącza dobre. Co powoduje zakłócenia? Może macie jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuje bardzo Pabami, chociaż nie do końca wierze w to, że to jest jakaś gromada lub galaktyka...

Wydaje mi się, że jest to jakieś zabrudzenie na okularze lub zwierciadle. Ale i tak wielkie dzięki.

A może otworze katalog badosa i będzie to B1 B) ... Żart

 

Pozdrawiam bados

i jeszcze raz dziękuje Pabami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do obejrzenia przejścia, przy brzegu Księżyca, gwiazdy TYC1799-73-1, (8.2mag)

18h26m - 18h31m.

Uwaga! Gif ponad 18631 KB:

Gwiazda złączyła się (o ok. 18h30m00s) z jasną górą (oświetlonym wzniesieniem), potem znów pojawiła się ok. 18h30m41s, i 18h31m35s ponownie złączyła się z jasnym brzegiem Księżyca.

post-3895-1206202706_thumb.jpg

Edytowane przez Adam Malinowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.