Skocz do zawartości

GOTO


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomnialem o jeszcze jednej rzeczy. Mam na sprzedaz naped GOTO do dowolnego teleskopu alt/az lub paralaktyk - oczywiscie tylko sterownik. Po prostu robiac dla siebie i kolegow zamowilem wiecej plytek i czesci i mi zostalo.

 

Naped opracowany zgodnie z pomyslem Mela Bartelsa USA (http://www.bbastrodesigns.com/cot/cot.html), oprogramowanie + bazy danych + programy pomocnicze dostepne na sieci za darmo.

 

System bazuje na dosc zaawansowanym oprogramowani dzialajacym na prostym PC - np DX486 66, 1MB RAM, 4MB HDD, FDD, LPT, COM

 

System ma wszystkie zaawansowane funkcje niezbedne do foto i CCD (moje fotki CCD sa robione montazem Takahashi z tym wlasnym napedem):

- sterowanie montazem z napedem za pomoca silnikow krokowych

- sterowanie silnikami do 40 mikrokrokow - pozwala na stosowanie bardzo duzych i bardzo malych przelozen (moj Tak ma przekladnie 144 x 5 x 250, a EQ-6 180 x 705)

- prowadzenie montazu azymutalnego, paralaktycznego, uranostatu itp. (sa uzytkownicy ktorzy steruja radioteleskopami, sa tacy co maja 80cm Dobsony oraz obserwatoryjne montaze paralaktyczne)

- precyzyjne GOTO do dowolnego obiektu z baz danych lub o wprowadzonych wspolrzednych

- dostepne programy wyliczajace wspolrzedne obiektow Ukladu Slonecznego, w tym wspolczynniki dryfu np. komet

- trzy dowolnie ustawiane szybkosci - guide (0,1 .. 0,9 szybkosci gwiazdowej), center (2 - 15x szybkosc gwiazdowa) i przeszukiwanie (ile pozwola silniki)

- mozliwosc bierzacej kompensacji dryfu wywolanego np. bledem ustawienia osi biegunowej lub ruchem obiektu (planetoida)

- kompensacja refrakcji atmosferycznej

- kompensacja luzow przekladni "backlash" - niezbedna do precyzyjnego prowadzenia fotografii

- korekcja bledu okresowego PEC

- modelowanie i korekcja bledow pozycjonowania - w przypadku instalacji stalych po analizie bledow umozliwia pozycjonowanie obiektow poniej 1 minuty luku

- programowe wspomaganie precyzyjnego ustawienia osi biegunowej

- komunikacja w protokole LX200. Umozliwia sterowanie spod dowolnego programu planetarium ORAZ auto/selfguiding spod Astroart lub innego programu - np. za pomoca kamery CCD lub webcama.

Wyniki mozna zobaczyc w mojej galerii.

 

Opcjonalnie system moze byc wyposazony w:

- sterowanie derotatorem pola - do dluzszych ekspozycji na montazu alt/az

- sterowanie wyciagiem okularowym z silnikiem pradu stalego (takim sterowalem no swoim Newtonie) lub krokowym (teraz steruje motofocusem na Takahashi FS102) - z pilota lub zdalnie z zewnetrznego programu

- nadnapiecie - pozwala na szybsze przeszukiwanie przez podanie ponadnominalnego napiecia zasilania na czas "slewu"

 

Zestaw podstawowy obejmuje:

- sterownik (silniki unipolarne ALBO bipolarne - musze wiedziec wczesniej, mam i taki i taki)

- zasilacz 14V/4A lub 14/28V 2A

- zasilacz z gniazda zapalniczki

- pilota (klawisze NSWE, klawisze funkcyjne, szybkosc)

- kabla LPT do PCta

- kabli do silnikow

Cena zestawu 1000 PLN

 

Sterownik nadaje sie idealnie do sterowania fabrycznymi napedami montazy takich jak

VIXEN GP / GPDX

Synta EQ-4, EQ-5, EQ-6

Soligor

 

Pozdrawiam,

 

Pawel Lancucki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.