Skocz do zawartości

Teleskop do ~300zł


astroamator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam ok 300zł na kupno teleskopu ktorym bede mogl obserwowac "szczegoly" ksiezyca oraz obiekty naziemne.

Moglibyscie mi polecic cos ciekawego? Szukalem podobnych tematow ale nie za bardzo sie znam na tym wiec nie chce zle wybrac.

Dodam ze interesuje mnie astrofotografia, mam aparat fuji s9600 (obiektyw 28-300mm f2.8-4.9).

Nie mieszkam w duzym miescie, mam dostep postawic teleskop z kazdej strony.

 

Prosze o kilka przykladow takich teleskopow ze sklepow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 zł i chcesz telepka do astrofoto :blink: , powiem że to nie jest realne i szczegułów księżyca też za 300zł nie zobaczysz . Za 300zł to nie kupisz nic dobrego do oglądania księżyca.

Dozbieraj 150zł to będziesz miał przynajmniej Celestrona powerseekera 114EQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczegóły księżyca zobaczysz i w tym co podlinkowałeś, ale tam jest straszny montaż, a i okulary są gorzej niż gó....., wiem bo u mnie też coś takiego się kurzy, na księżyc styknie ale będzie się trzęsło jak galareta...

 

lornetke sobie kup, bo za 300zł to ja innej możliwości nie widze

Edytowane przez pyntko_krtofli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje Ci poczytać trochę postów o sprzęcie.Widać że jesteś początkujący,skoro uważasz,że można robić zdjęcia teleskopem za 300 zł.I nie przejmuj się,że od razu nie będziesz miał teleskopu-lepiej poczekać,przemyśleć... ja na forum jestem już prawie 2 rok i nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji.

 

I tak wiem że mnie nie posłuchasz :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli interesuje Cie astrofoto to zbuduj sobie astrokoziołka i pofocic tym Fuji co masz. Co do Księżyca, to za te pieniądze będzie ciężko. Dozbieraj jeszcze 3 stówki :lol: i kup jakiegoś Maka :)

 

P.S. Co zaobserwowałes przez lornetkę?

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupisz teleskop za 300zł to niestety wydaje mi się, że raczej szybko pożałujesz swojej decyzji

 

okulary są w nim badziewne

montaż jest badziewny

a i obserwacje w terenie do przyjemnych nie będą należały właśnie przez montaż który nie trzyma ustawień i nie zjedziesz nim zbyt nisko poniżej lini horyzontu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 6" i Mak 102.

 

Ale mam pytanie,Ty tylko Księżyc chcesz podziwiać?Wiesz coś na temat DS'ów?

 

Narazie mam zamiar przygladac sie blizszym obiektom czyli np ksiezyc. Glebokiego nieba tanszym teleskopem nie zobacze to wiem.

A czy do tych teleskopow da sie podpiac aparat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie bardzo się tak da. Za tę sumę nic sensownego nie kupisz. Za 600-700zł dostaniesz sensowny sprzęt na montażu azymutalnym, np.:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...45c1b6480dd7c09

 

lub:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...45c1b6480dd7c09

 

ewentualnie, ale słaby montaż pod tej wielkości tubę:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...45c1b6480dd7c09

 

Newton 114mm byłby zupełnie OK., ale nie na montażu EQ1 -to będzie trzęsąca sie atrapa. Tu conajmniej EQ2

 

W zupełnej ostateczności mógłby być refraktor 70/700, ale raczej na montażu azymutalnym [tylko raczej nie AZ2] ,czy 70/500 -ale ten ostatni bedzie już cierpiał na aberracje chromatyczną. Paralaktyk do 70mm refraktorka to nieporozumienie [w wizualu]

Pozdrawiam

-J.

P.S. Jaka to lornetka konkretnie, którą masz: 10x50, 7x50 czy coś mniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowanym sprzętem nie da się zrobić dobrego zdjęcia astronomicznego, ze względu na statywy i montaże. To nie zależy od użytego aparatu fotograficznego. :o

 

Astrofotografia to bardzo trudne zajęcie dla początkujących obserwatorów nieba. BArdzo droga, zwłaszcza dla bardziej zainteresowanych. Zaczynanie zainteresowania nieboskłonem od fotografii za pomocą sprzętu za paręset złotych to droga do zabicia tego zainteresowania. Szkoda wydawać nawet tych niewielkich pieniędzy, chyba, że dla oszczędności, żeby nie popaść w kłopoty po połknięciu bakcyla!

:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowanym sprzętem nie da się zrobić dobrego zdjęcia astronomicznego, ze względu na statywy i montaże. To nie zależy od użytego aparatu fotograficznego. :o

 

Astrofotografia to bardzo trudne zajęcie dla początkujących obserwatorów nieba. BArdzo droga, zwłaszcza dla bardziej zainteresowanych. Zaczynanie zainteresowania nieboskłonem od fotografii za pomocą sprzętu za paręset złotych to droga do zabicia tego zainteresowania. Szkoda wydawać nawet tych niewielkich pieniędzy, chyba, że dla oszczędności, żeby nie popaść w kłopoty po połknięciu bakcyla!

:unsure:

Hmmmmm - tak mi sie wydaje, że na początku, jak człowiek już kupi teleskop, to zaczyna się szał sprawdzania/wymyślania co można do niego podpiąć (aparat, kamera, lustrzanka ect.). Bo czuje się tą chęć uwiecznienia tego co widzi się w teleskopie - piękne kratery na Księżycu, plamy na Słońcu, pasy na Jowiszu itd. No i zaczyna się kombinowanie: jaka złączka i do czego, jaki aparat, jaka przejściówka, a czy dobrze dobrałem czasy naświetlania - wszystko na początku wydaje się proste i oczywiste. A później co: w 95% gorycz porażki:

- wszystko "ucieka" z pola widzenia - no przydałby się montaż z napędami

- kamerka - kurcze ale jak to wszystko wytachać na pole: kamerka. laptop, zasilanie, teleskop....

i pewnie wiele innych przeszkód, które albo człowiek pokona i przy okazji wyda parę tys. PLN-ów, albo będzie dalej kombinował i dalej będzie niezadowolony ze swoich efektów.

 

Mówię to na podstawie tego co ja przeszedłem przez te kilka lat (mnie też korciło do eksperymentów i dalej mnie korci):

1. pierwszy Yukon + przystawka do prostej cyfrówki (tylko Księżyc i Słońce i to słabo) http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...37&hl=yukon

2. Orion 80ED + 350D + napędy + aku (blablabla a tak z 15-20 kg rupieci) - trochę lepiej, ale..... nie za bardzo mam warunki żeby tachać tyle sprzętu (kręgosłup boli :( ) http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...913&hl=80ED

3. ETX125EC+40D - zobaczymy już niedługo :D

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy tym fotkę na jakimkolwiek poziomie będziesz w stanie zrobić...

jak fotki to przy twoich funduszach (może dozbierasz do 1000zł) lekki tubus i do tego EQ3-2(jak jesteś tolerancyjny) no, a jak masz anielską cierpliwość to może być EQ2, ale tubus musi być leciutki...

 

tak czy inaczej do tanich "zdjęć" ja bym polecał maka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o tym?

http://www.allegro.pl/item328828393_telesk..._gw_faktur.html

 

średnica zwierciadła: 114 mm

długość ogniskowej: 1000 mm

światłosiła: f/8,7

 

Czy swiatlosila nie bedzie za ciemna?

 

Światłosiła będzie za mała a montaż o wiele za słaby na taką ogniskową :) Jesli chcesz się bawić w astrofoto to skup się na w miarę porządnym montażu!

 

tak czy inaczej do tanich "zdjęć" ja bym polecał maka :)

 

Dlaczego? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? :)

 

bo za 1000zł chłopak będzie miał 102mm maczka który jest malutki i może da się nim troszkę powalczyć :)

nie oszukujmy się wstawiane na EQ2 70cm rury i astrofoto to pomyłka :)

Zresztą qbanos ty się lepiej znasz. Ja wyraziłem tylko swoją opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli doradzać tego Maka 102 do astrofoto to tylko do Księżyca no i planet ale tylko i wyłącznie na dobrym montażu! Szczerze powiedziawszy to ja nie rozumiem niektórych rad w tym temacie. Albo się ma kase na dobre astrofoto albo się jej nie ma i skupia się tylko na obserwacjach choć moim zdaniem nawet one nie beda dość zadowalające za 300zł.... jak dla mnie to bino bino i jeszcze raz bino za te 300zł.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam ok 300zł na kupno teleskopu ktorym bede mogl obserwowac "szczegoly" ksiezyca oraz obiekty naziemne.

Moglibyscie mi polecic cos ciekawego? Szukalem podobnych tematow ale nie za bardzo sie znam na tym wiec nie chce zle wybrac.

Dodam ze interesuje mnie astrofotografia, mam aparat fuji s9600 (obiektyw 28-300mm f2.8-4.9).

Nie mieszkam w duzym miescie, mam dostep postawic teleskop z kazdej strony.

 

Prosze o kilka przykladow takich teleskopow ze sklepow.

 

 

Temat postu jest trochę mylący bo piszesz że cyt .. Teleskop do ~300zł Do obserwacji Księżyca i obiektów naziemnych. a zaraz piszesz o astrofotografii , następnie zapodajesz linki do teleskopów które nie są do obserwacji naziemnych - tak się nie da za takie pieniądze .

 

Osobiście proponuję ci zbytnio nie szarżować z kasą i astrofoto bo możesz duuuuużo wydać a astrofoto na początku często jest niskich lotów i nie daj Boże mógł byś się jeszcze do astronomii i astrofoto zniechęcić-co to to nie , na to nie pozwolę ja oraz tysiące ludzi tego forum. :D że o RADZIE FORUM nie wspomnę :ha:

 

Proponuję więc abyś kontynuował proces tak jak w założonym przez ciebie temacie czyli do 300 zł , Księżyc i obiekty naziemne.

 

Jak już kupisz ten sprzęt to w dalszej kolejności możesz robić tym teleskopikiem fotki Księżycowi i przyrodzie ale małym kompaktem w projekcji okularowej i za pomocą stoliczka , jak się tego nauczysz można pójść dalej .

 

Refraktorek -bo o nim tu mowa możesz sobie zostawić na guider lub sprzedać i kupić coś innego , choć na wypady poza miasto jest super , bo lekki a obrazy daje przyzwoite.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...d5578bc3fb9cb48

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.