Skocz do zawartości

Teleskop do ~300zł


astroamator

Rekomendowane odpowiedzi

W sensie astrofotografi chcialem poprostu uwiecznic to co moge zobaczyc przez teleskop. Nie mam na mysli fotografowanie DS bo nie kupie za te pieniadze takiego teleskopu, ani narazie nie mam zamiaru kupowac lustrzanki.

 

Od dawna interesowalem sie astronomia, planetami, nocnym niebem ale dopiero teraz mam okazje kupic sobie jakis teleskop.

Powiedzmy ze do ok 450zł moge wydac na teleskop + soczewke ktora obroci obraz do obserwacji naziemnych.

 

Postaram sie jeszcze poszukac synty 6" albo 8" jakiejs uzywanej w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie astrofotografi chcialem poprostu uwiecznic to co moge zobaczyc przez teleskop. Nie mam na mysli fotografowanie DS bo nie kupie za te pieniadze takiego teleskopu, ani narazie nie mam zamiaru kupowac lustrzanki.

 

Od dawna interesowalem sie astronomia, planetami, nocnym niebem ale dopiero teraz mam okazje kupic sobie jakis teleskop.

Powiedzmy ze do ok 450zł moge wydac na teleskop + soczewke ktora obroci obraz do obserwacji naziemnych.

 

Postaram sie jeszcze poszukac synty 6" albo 8" jakiejs uzywanej w dobrym stanie.

 

 

Synta to przyzwoity sprzęt choć raczej stacjonarny , bo ciężko z tym biegać po po polu , no chyba że masz dobre warunki do obserwacji u siebie i nie musisz go nigdzie targać tak jak ja.

 

Synta można oczywiście oglądać obiekty ziemskie z soczewką odwracającą ale to mało praktyczne i wygodne w porównaniu z refraktorkiem.

 

Oczywiście Syntą zobaczysz lepiej planety i DS niż refraktorkiem , musisz się zdecydować co chcesz oglądać .

 

Jeżeli chciał byś się zabrać za astrofoto to do tego potrzebny jest montaż paralaktyczny z możliwością podłączenia autogidera , ja taki wlasnie mam czyli CG5 GT . koszt powyżej 2 000 zł i to chyba jeden z pierwszych mogących slużyć temu celowi choć na pewno nie najlepszych , no ale im lepszy tym droższy.

 

Co na nim posadzisz do astrofoto to już inna sprawa ale o kompromis trudno.

Ja testuję Celestrona SCT 8" i jestem z niego zadowolony , bo lekki mobilny i do planet i DS sie nadaje , no ale koszt całości to już spore pieniądze.

 

Dlatego polecałem ci na początek ten tani refraktorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ TO na dobry początek przygody z astronomią Pomijając astrofoto bo to nierealne w tym przedziale cenowym, zastanów się nad zakupem takiej lornetki.

no rzeczywiscie taka lornetka 70mm to mógłby być niezły sprzęć do jasnych DSów, ale tylko ze statywem (!) bo powiększenie 15x i waga 1,3kg to nierealne na dłuższe obserwacje z ręki...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki nie chce, juz pisalem.

Mam jedna.

 

Fakt, nie doczytałem. Więc przytocze jeden punkt z dekalogu pewnego użytkownika -"Dozbieraj 3 stówki" :D .

Pomyśl a nie napalaj się. Lepiej wydać teraz 300zł na zabawke i być rozczarowanym? Bo to spowoduje, że możesz zrazić się do obserwacji. Chyba lepiej dozbierać kaske prawda? i kupić nową Synte 6" a potem jakieś konkretne okularki do niej?

 

Pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki nie chce, juz pisalem.

Mam jedna.

 

Teleskop za 300 - 400 zł jest dobry dla dzieciaka na komunie u których rodzice chcą zastrzepic hobby, jak mu podejdzie to za kilka lat lub szybciej sam wymusi na Ich portfelu lub na swoim cos lepszego. W najgorszym razie te kilka set złotych pojdzie stac jako mebel. Astroamator - jak jestes powazny facet to wezmiesz sobie do serca rady kolegów.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki refaktor to idealna sprawa na poczatek bo lekkie ma w komlecie wszystko co mu potrzeba i nawet fotki mozna ty strzelac Księżycowi , Słońcu (UWAGA prtzez filtr), no i oczywiścia cała gama obiektów naziemnych, poniewarz to lekkie to w każde miejsce można zanieść.

 

Można focić zwierzęta , samoloty , góry . statki na morzu itad....

 

 

A o tym mówił kolega w temacie czyli obiekty ziemskie i Księzyc , do tego ten refaktor spokojnie wystarczy.

 

Myślę że w jego przypadku astro trzeba własnie zaszczepić więc pchanie go nawet w Syntę jest zbyt wczesne.

 

Co do lornetki to podstawa , do obserwacji naziemnych i astro .

 

Do astro warto się zabespieczyć w przejściówkę umożliwiajacą zamontowanie lornetki na statywie fotograficznym , bo bez tego szybko mdleją ręce i oczy :blink: .

 

Przez ten mały refraktorek mozna też popatrzec na DS .

 

Najlepiej kak byś kupił książkę "Niebo na weekend" , po jej przeczytaniu twoja wiedza na temat sprzętu i tego co chciał byś zobaczyć i obserwować będzie duuuużo większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki refaktor to idealna sprawa na poczatek bo lekkie ma w komlecie wszystko co mu potrzeba i nawet fotki mozna ty strzelac Księżycowi , Słońcu (UWAGA prtzez filtr), no i oczywiścia cała gama obiektów naziemnych, poniewarz to lekkie to w każde miejsce można zanieść.

 

Można focić zwierzęta , samoloty , góry . statki na morzu itad....

A o tym mówił kolega w temacie czyli obiekty ziemskie i Księzyc , do tego ten refaktor spokojnie wystarczy.

 

Myślę że w jego przypadku astro trzeba własnie zaszczepić więc pchanie go nawet w Syntę jest zbyt wczesne.

 

Co do lornetki to podstawa , do obserwacji naziemnych i astro .

 

Do astro warto się zabespieczyć w przejściówkę umożliwiajacą zamontowanie lornetki na statywie fotograficznym , bo bez tego szybko mdleją ręce i oczy :blink: .

 

Przez ten mały refraktorek mozna też popatrzec na DS .

 

Najlepiej kak byś kupił książkę "Niebo na weekend" , po jej przeczytaniu twoja wiedza na temat sprzętu i tego co chciał byś zobaczyć i obserwować będzie duuuużo większa.

 

Dzieki za odpowiedz, postaram sie znalesc jakis refraktor tanszy ze znanej firmy z dobra swiatlosiła.

Lornetke moge pozyczyc od kolegi (mysliwy) tylko ze nie wiem czy bedzie dobra do obserwacji nieba.

Celestie przegladalem i czytalem tamtejsze tematy.

Edytowane przez astroamator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestię też , ale jej ze sobą pod pachę nie weźmiesz a książkę tak-i przyjemnie sie czyta , choć długo ja czytałem przez kilka godzin z przerwami :D

 

Sugeruje CELESTIE bo jest ona darmowa, ale najwazniejsze jest to że są tam zawarte rady które w wiekszosci książek nie znajdziesz (unikaninie zakupów na Allegro, wybór teleskopu, a raczej jakiego nie kupować itp.) Niebo na weekend to podstawa oczywiscie zgadzam sie z tym co napisaleś Astrokosmo , sam ma dwie :-) (calkiem przypadkowo). Jedną mogę odstąpić.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle jeszcze nad tym http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7132

z recenzji wynika ze jest to przyzwoity sprzet za przyzwoita cene.

Czy trzeba dokupywac soczewke ktora obroci obraz zeby ogladac obiekty naziemne?

 

Jeszcze nie rozumiem jednej zeczy.

Jesli pisze ze ogniskowa wynosi 900mm to jest to taka sama ogniskowa jakbym mial lustrzanke z cropem 2 i obiektywem 450 mm ?

Przeciez to sa male ogniskowe. Czy za pomoca soczewek sie je zwieksza?

Jak obliczyc ogniskowa jaka bede mial po zalozeniu jakiejs dodatkowej soczewki?

Edytowane przez astroamator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj że jest to Newton, jak interesują Cię obserwacjwe bardziej przyziemne celuj w jakiś refraktor.

np.

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2703

lub

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2706

Ten teleskop to jest absolutne minimum na początek. Mam wrazenie że uwziąłęs sie na astronomie - to dobrze.

 

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie ten model ma wbudowanego barlowa i chyba najdelikatniejszy montaż jaki sobie mozna wyobrazic, bedzie latał jak osika - szczerze odradzam ze wzgledu na tego barlowa (ogniskowa jest dużo mniejsza a barlow tylko ją wyciąga przy okazji psując obraz.

Moge sie oczywiscie mylic i moze ten model nie ma barlowa, ale montaz jest starsznie delikatny

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem ze ogniskowa tego teleskopu nie jest taka jak podaja w sklepie tylko jest powiekszona za pomoca wbudowanej soczewki barlowa ?

To moze cos innego z tego przedialu cenowego:

http://sklep.teleskopy.net/index.php/cPath.../page/1/sort/4a

 

Moze byc bez mozliwosci ogladania obiektow naziemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem ze ogniskowa tego teleskopu nie jest taka jak podaja w sklepie tylko jest powiekszona za pomoca wbudowanej soczewki barlowa ?

Dokladnie tak.

Napisz co preferujesz deep sky czy planetki, miejsce obserwacji (balkon, male miasto itp.) zaswietlenie nieba i ile masz lat ?

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS'y jesli dalo by sie zobaczyc to oczywiscie. Z planet najbardziej mnie interesowal od zawsze ksiezyc. Mysle ze wiekszosc planet mozna zobaczyc za pomoca tanszych teleskopow przy dobrych warunkach.

 

Obserwowac moge w kilku miejscach:

Na balkonie

Na podwórku, na małej polanie,

Na wale Wisły (bardzo dobry widok na niebo, z dala od świateł jednak musiał bym go tam przeniesc a one zbyt lekkie nie sa.

 

Mam 19 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych modeli (przedzial cenowy jest dosc duzy) zakladam ze do 300 -400 zł to moze byc:

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/681

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/541 nie oszukana :-)

 

ale chyba ten ale trzeba troszke dolozyc

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/535

 

Pamietaj to teleskopy najtansze z jeszcze mozliwych do zaakceptowania duzo przez nie zobaczycz ale nie licz na cuda, na poczatek w sam raz, potem zalapiesz smaka i kupisz cos wiecej :-)

Na pewno zobaczysz kratery na ksiezycu, pasy na jowiszu pierscienie saturna a w przypadku tego ostaniego teleskopu praktycznie wszytkie emki.

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.