Skocz do zawartości

KRÓTKA PIŁKA


Marcoos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Wiem że to pytanie już bylo zadawane wiele razy i prawdopodobnie odpowiedzi na nie są na forum jednak , wertujac kolejne strony od kilku dni doszedłem do wniosku że im więcej wiem tym wiem mniej!

 

Proszę o porade który teleskop polecilibyście (zamierzam kupić cos troche lepszego niż obecny badziew ograniczony jestem budżetem 600 zeta) chodzi mi o teleskop na balkon lub na wypady za miasto! Mieszkam w bloku na 4 pietrze i posiadam balkon 1x2m z widokiem na zachód i łunę z centrum miasta! Chciałbym coś w miarę mobilnego dającego znieść się po nie kończących się schodach i takiego żebym nie musiał ryzykować życia przy obserwacjach z balkonu! powinien też być w miarę uniwersalny do planet i DS ze wskazaniem na to drugie! Upatrzyłem sobie kilka modeli w DO i chciałbym poznać opinie który da więcej radości z używania i będzie bardziej praktyczny! :

-SKMAK90SP OTA

-SKP13065EQ2 lub SK1309EQ2

-SK809AZ3

-AstroMaster 114EQ

-Celestron PowerSeeker 127EQ

 

Z góry dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum! ;) I taka mała uwaga. Dobrze rozumiem twoje odczucia, więc nie kończ każdego zdania wykrzyknikiem.

 

Masz balkon 1x2m więc o paralaktyku zapomnij. Wogóle nie będzie dało rady obserwować. Teraz przejdźmy do rzeczy. Krótko powiem ci, co sądzę o tych teleskopach, które wymieniłeś.

 

Mak 90 OTA- no w sumie mały, jednak jeżeli biorąc pod uwagę montaż, to byłoby trochę kiepsko z twoimi warunkami. No i taki mały MACZEK nadaję się głównie do planet i Księżyca, zwłaszcza przy łunie miejskiej itd...

 

Sky-Watcher Synta 130/650EQ2- No to już jest coś lepszego, tylko ten mont paralaktyczny... <_< Głównie nadawałby się do DeSek ze względu na krótką ogniskową. Jeśli chodzi o siostrzyczkę, 130/900 to praktycznie nie ma różnicy, oprócz ogniskowej. Ale ta ogniskowa jest taka uśredniona, więc nadaje się i do DS'ów i do planet

 

Sky-Watcher 80/900 na AZ3- no to już lepiej, tylko problem w tym, że to jest refraktor (pewnie- piszę posta na szybko, i muszę się streszczac, więc nie mam czasu na żadne sprawdzanie) i przy jego światłosile ponad 11, będzie nadawał się raczej do planet, bo DS będą ciemne i ogólnie "kupczaste"

 

AstroMaster- nie wspominając od paralaktyku, ma małe zwierciadło i raczej nie nada się do balkonowych obserwacji.

 

PowerSeeker- Słaby paralaktyk, będzie się trząsł* i wg mnie jest niezbyt dobrym wyborem.

 

Jeżeli miałbym wybierać, to zrobiłbym bym:

1. Albo dozbierał 200zł i kupił Syntę na dobsie... WRÓĆ! Zapomniałem, że masz mały balkon. Więc to odpada.

2. Wybrałbym (niestety) albo ten nieszczęsny refraktorek albo Maczka.

 

Wybór należy do ciebie. Raczej na balkonie się nie zabijesz, tylko będzie bardzo ciasno i ciężko ci będzie schodzić poniżej linii barierki (w przypadku Refraktora). Będziesz sobie psuł obserwacje.

 

Z tego co wyczytałem, to masz możliwość zejścia na podwórko. Opisz jaki masz mniej więcej zasięg to wtedy można brać już coś a'la SKP13065EQ2**.

 

Pozdrawiam

 

*Przy podmuchach wiatru

**EQ2 przy takiej tubie ogólnie wypada średnio i przy podmuchach wiatru, będziesz miał masakrę przy powiększeniach typowo planetarnych.

 

PS. No i nie zapomnij (jeśli to tylko obserwy z miasta) o jakichś filtrach...

 

PS2. Można by dużo pisać na ten temat. Przykra prawda jest taka, że masz trochę kiepskie warunki i ciężko jest tu coś konkretnego wymyślić. I te 600zł. Nie da rady ze 200zł więcej? Może by tak pomyśleć o dużej lornetce?

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to masz problem.

 

piszesz że ze wskazaniem na DS tymczasem przy widoku z balkonu na łunę miejską niewiele zobaczysz z tej branży. ale jeżeli podtrzymujesz taki wybór to kryterium jest proste: im grubsza rura tym lepsza.

niestety tę grubą rurę będziesz potem musiał wozić za miasto.

z drugiej strony, maka którego wymieniałeś jest bajecznie łatwo transportować (wejdzie do małego plecaka) jednak pod względem DSowym zobaczy się w nim mniej niż w tamtych newtonach 130. z tego wynika ze najlepiej zmienic zainteresowania na ksiezyc i planety, wtedy mak okaze sie bardzo dobry :)

 

czy naprawde takiego 130/650 na EQ2 nie da sie uzywac na balkonie?

widywałem już zdjęcia zadziwiająco dużych teleskopów na balkonach... ale jezeli sie nie da to przykra sprawa bo przez taki teleskop zobaczylbys najwiecej w ramach twojego budzetu :(

 

piszesz ze masz jakiegos 70/800 a to chyba znaczy ze zmienianie tego na bardzo podobny 80/900 jest nieuzasadnione bo co to za roznica... (chyba ze ten twój to naprawde jakiś szmelc? co udalo ci sie przez niego zobaczyc?)

 

i zwroc uwage ze "SKMAK90SP OTA" to sam teleskop bez statywu czyli cena ze statywem bedzie wieksza (mozna użyc statywu fotograficznego jeżeli akurat taki posiadasz, jednak przy duzych powiekszeniach potrzebnych przy planetach statyw juz nie wystarcza i potrzebne jest cos w rodzaju AZ3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi. :Salut:

Utwierdziliście mnie w przekonaniu że mój pierwszy wybór czyli SKP13065EQ2 lub SK1309EQ2 bedzie dla mnie najlepszy (udało mi sie manewrować moim refraktorkiem a ma 80cm dlugosci to uda sie tymi newtonami) tylko teraz który? Czy duża jest różnica w możliwości obserwacji obiektów DS między nimi? Chyba wolałbym mieć coś konkretnego do jednego celu niż takie sobie do dwoch. Nie oglądałem jeszcze nieba przez newtona i sama wartość światłosiły niewiele mi mówi :huh:

Jesli chodzi o mojego 70/800 to widać przez niego pieknie księżyc i saturna (pierścienie, przerwa miedzy nimi a planeta a nawet tytana) jednak montaż AZ1 doprowadził mnie po 2 tygodniach używania do pasji :angry: Po prostu marzę o paralaktyku :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kładziesz nacisk na DS'y- bierz SKP13065. Teleskop posiada światłosiłę F/5 więc jest to teleskop jasny, z głównym przeznaczeniem na DS'y. SKP1309 jest trochę ciemniejszy, ale za to bardziej uniwersalny. Nada się i do Układu Słonecznego i do DS'ów. Różnica będzie też w doborze okularów. 130/650 będzie wymagał lepszych okularów (co za tym idzie droższych), natomiast 130/950 mając światłosiłę F/7,3 będzie nieco ciemniejszy, ale za to nie będzie miał już takich wymagań sprzętowych jak poprzednik. Dlatego do pierwszego teleskopu musiałbyś dobierać raczej droższe okulary o krótszej ogniskowej, żeby uzyskiwać sensowne powiększenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kładziesz nacisk na DS'y- bierz SKP13065. Teleskop posiada światłosiłę F/5 więc jest to teleskop jasny, z głównym przeznaczeniem na DS'y. SKP1309 jest trochę ciemniejszy

 

Ciemniejszy, jaśniejszy(F5 -F7) przy tej samej apreturze - nie ma znaczenia w wizualu. Obrazy będą tak samo jasne. Inna będzie tylko skala odwzorowania przy takim samym okularze. Jeśli dasz okulary 10mm w jednym, a 14mm w drugim to obrazy będą dokładnie takie same. W wizualu liczy się tylko apretura.

Lepszy będzie F7 przy doborze okularów .

Nie widzę najmniejszego problemu z takim teleskopem na balkonie. Inna sprawa to jakość nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc chyba zdecyduje się na SK1309. Skoro nie będzie różnicy w wizualu a dodatkowo dzięki ogniskowej 900mm da się łatwiej jakąś planetke zobaczyć B) Dzięki wszystkim za rady! :Beer: Pozdrawiam!

Edytowane przez Marcoos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak 90-ątka na azymutalu jakimś lepszym? Bo raczej większych tub na azymutalu za taką kasę nie warto sadzić... A nie mógłbyś dozbierać 200zł? Miałbyś lepszy wybór wtedy. Wiem, że się nie cierpliwisz, sam przez to przechodziłem. Ale zobaczysz, że robiąc wszystko pomału na pewno osiągniesz lepszy wynik niż robiąc coś przez pośpiech.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko wtrące, że ja mam balkon 1,1mx3,8m, tube długości 1m i bezproblemowo na paralaktyku wyszukuje obiektów i ustawiam telepa :)

 

aaa dodam, że też mieszkam na 4 piętrze :)

 

Dla chcącego nic trudnego :)

Edytowane przez S_yriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh nie czuje sie wcale madrzejszy po lekturze w celestii :blink: ! Sam juz nie wiem moze jednak ten SKMAK90SP OTA + AZ3? Czy naprawdę nadaje się tylko do planet i księżyca? Wydaje mi się że to i tak o niebo lepszy sprzęt niż ten co mam i dużo więcej przez niego zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh nie czuje sie wcale madrzejszy po lekturze w celestii :blink: ! Sam juz nie wiem moze jednak ten SKMAK90SP OTA + AZ3? Czy naprawdę nadaje się tylko do planet i księżyca? Wydaje mi się że to i tak o niebo lepszy sprzęt niż ten co mam i dużo więcej przez niego zobaczę.

 

słuchaj do dsów ważna jest średnica lustra bo chodzi o większą powieszchnie zbierającą światło - nie wiem jak to ująć :P

 

jeśli 70 zamienisz na 90 to może trochę pomoże, ale z balkonu napewno wiele nie zobaczysz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może trochę inaczej? Kup jakiś lepszy montaż, np. AZ-3 i ze dwa plossle do tego co masz, jeżeli to ma wyciąg 1.25". DS'y będę podobne do Maka90, bo on ma obstrukcję więc pewnie zbierze podobną ilość światła. Najlepiej jakbyś kupił jakiegoś długiego plossla np. 32mm i coś krótszego, np. 10mm. 80x do planet to jest całkiem sporo, 32mm pozwolą coś zobaczyć z DS'ów, ale cudów nie będzie. Potem zawsze możesz kupić sam teleskop bez montażu i okularów, a takie się czasami trafiają na forum. Ze stabilnym montażem i normalnymi okularami refraktorek 70/800 może całkiem sporo pokazać. Oczywiście jak nie masz wyciągu 1.25" to nie ma sensu kombinować.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma wyciągu 1,25" tez tak na początku kombinowałem. Najwyżej mimo wszystko zakupie tą 130tke i jakoś sie przemęcze z nią. Niestety jak brak funduszy to nic się nie nawojuje! Może uda mi sie z nią czasem wyskoczyć poza miasto (nie waży jednak tak dużo) i chociażby dla tego chyba ją kupie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko wtrące, że ja mam balkon 1,1mx3,8m, tube długości 1m i bezproblemowo na paralaktyku wyszukuje obiektów i ustawiam telepa :)

 

aaa dodam, że też mieszkam na 4 piętrze :)

 

Dla chcącego nic trudnego :)

 

Też mam taki balkon i Newtona dł 80cm.

Co miałem do powiedzenia na ten temat powiedziałem, ale mogę powtórzyć- nie widzę problemu.

Jeśli wybór między 90mm Makiem, a 130mm Newtonem bez wahania wskażę Newtona.

Toż to dwa razy więcej światła. Na wszelki wypadek możesz wziąć ten z F5 tuba będzie miła 60cm długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie ma wyciągu 1,25" tez tak na początku kombinowałem. Najwyżej mimo wszystko zakupie tą 130tke i jakoś sie przemęcze z nią. Niestety jak brak funduszy to nic się nie nawojuje! Może uda mi sie z nią czasem wyskoczyć poza miasto (nie waży jednak tak dużo) i chociażby dla tego chyba ją kupie!

 

może poprostu dozbieraj...:)

co do 130ki ja sobie radze ze 150 bardzo dobrze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wolałbym dozbierać na jakiś lepszy okularek lub dwa bo do 150tki też pewnie trzeba by coś dokupić :szczerbaty:

 

jasna sprawa do wszystkiego trzeba cos dokupić :)

Jak się zdecydujesz na jakiś teleksop to nie oszczędzaj na okularach bo są one chyba najlepszą inwestycją bo będziesz je mógł przecież ładowac do ewentualnego wielkiego teleskopu jaki sobie może kupisz za x lat xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkiego teleskopu? Co masz na myśli? Dla mnie wielkie teleskopy zaczynają się od metra i w górę. A tam raczej wyciągu 1,25 nie ma. Gwoli ścisłości. Dlatego radzę już celować w coś, co ma redukcję na 2".

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkiego teleskopu? Co masz na myśli? Dla mnie wielkie teleskopy zaczynają się od metra i w górę. A tam raczej wyciągu 1,25 nie ma. Gwoli ścisłości. Dlatego radzę już celować w coś, co ma redukcję na 2".

 

Pozdrawiam

 

wielkiego powinno być w cudzysłowiu :P sorry :)

zresztą ja nie mówie żeby nie redukował wyciągu na 2''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.