Skocz do zawartości

HNSKY


CDev

Rekomendowane odpowiedzi

Jo gdy w hnsky zaznaczam jakiś obiekt DS to mi się wyświetlają wszystkie parametry, a na końcu taki parametr sie nazywa Jasność (w wersji English Brightness:D). Wiem ze oznacza on jakby to nazwać.. hmmmmmmmm........... jasność "punktową" obiektu, co może nam pomóc określić co na prawdę zobaczymy przez telep a co nie. Nie wiem jak to działa i jak to się liczy i wogle nie mogę obczaić. Pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dlatego tak jest bo softy korzystają z różnych baz danych - bardziej aktualnych lub mniej. Różnica 0,5 mag w przypadku obiektów DS nie jest jeszcze aż taka straszna.

 

Myślę że warto było odkopać ten wątek żeby w nim teraz dyskutować wyłącznie o programie HNSky. Wspominamy o nim zawsze gdy ktoś pyta o programy, czasem zdarzają się jakieś drobne uwagi, ale chyba wykorzystamy go lepiej jeśli wszelkie takie rzeczy będą zebrane w jednym miejscu. Astrodziadek wspominał, że jest fanem tego programu, ja też. Właśnie się bawię najświeższą wersją. Drobna rada dla początkujących: programik na pierwszy rzut oka zniechęca wyglądem. Ale wystarczy ruszyć kółkiem myszy żeby odkryć płynny zoom oraz kliknąć prawym żeby zobaczyć wygodne przestawianie środka. Program nie zaśmieca kompa, nie żre pamięci a za to pokazuje wszystko co trzeba - może bez wodotrysków, ale za to profesjonalnie, krótko i na temat. Ktoś ma jakieś wrażenia z użytkowania HNSky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą jasnością to jest jakaś kicha różne katalogi podaja różne wartośći dla tych samych obiektów nawet do 0,5 mag. Ktoś wie dlaczego tak jest ? Sam już nie wiem jaka jasnosc mają epsilony lutni.

Albo różne baz danych jak napisał Karol, a jeśli chodzi o naturę fizyczną to wynika to z pomiarów w różnych filtrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

HNSKY ma bardzo fajną funkcję pod Help --> "Dark nights next days" albo Ctrl+Y, dzięki temu od razu widać kiedy niebo będzie wystarczająco ciemne i łatwo zaplanować obserwacje DS lub Księżyca.

 

Cenię HNSKY za prostotę obsługi i parę ciekawych funkcji - np. łatwość animacji nieba i manipulacji czasem za pomocą klawiszy funkcyjnych. Jednak do większości zastosowań używam CdC (najczęściej z równocześnie włączonym HNSKY :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.