Skocz do zawartości

Brzegówka - 13 kwiecień 2008 - gwiazda 1298 mag. 6,4


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

żeby tego typu tabelki rozsądnie wyglądały wystarczy je wklejać wewnątrz [ code ] (patrz Pomoc BB Code)

bez tego seria spacji jest zawsze zamieniana na pojedynczą spację i dlatego wszystko się rozjeżdża.

(...)

 

Ha... istotnie, dzięki za podpowiedź. Już poprawiłem pierwszy post.

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę podam, że w roku 2004 dnia 27 marca mieliśmy niemal identyczną brzegówkę pas przechodził niemal tak samo. CA i jasność gwiazdy były podobne.

O takie mam z tego wspomnienia...

 

brzeg_27_marc_pas_prop_stan.GIFbrzeg_27_marc_stan_map.GIF

 

a to grupa obserwatorów

 

P3280117_2.JPG

 

Wtedy się udało na 2 stanowiskach... chmury...

Oby teraz było lepiej

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódź ogłasza sukces.

Właśnie wgrywam nagranie z zakrycia na dysk i będę edytował. Myślę, że rano pojawi się wideorelacja.

U mnie i Łukasza Wieteski 4 kontakty, Pan dr Marek Zawilski (Aquamarin) też 4 kontakty, Marcin Górko 4 kontakty i Pan Mieczysław Borkowski 2 kontakty. Janusz Wiland niestety nie dojechał ale tę brzegówkę należy jemu dedykować bo jutro kończy... a właściwie będzie maił od jutra 48 lat do 100 lat!

 

Pozdr

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eeee, nie udalo sie :(

chciałem użyć komórki i specjalnie po to dodałem funkcję insertera do programu nagrywającego

cel_ksiezyc.jpg ksiezyc_i_gwiazdka.jpg

ale niestety na chwilę przed zakryciem pojawiły się chmurki (jak widać na fotce) i gwiazdki zaczeły znikać i pojawiać się zupełnie niezależnie od księżyca.

aczkolwiek bez chmur też pewnie by kiepsko wyszło bo zapomniałem zmniejszyć poziom kompresji... ech...

 

może następnym razem będzie lepiej!

 

(oczywiście godzinę poźniej po chmurach nie było już śladu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa Bydgoska też ogłasza sukces. Oprócz lekkiej mgły pogoda była wyśmienita. Ja stałem koło domu Tur nr10 .Bardzo mili ludzie .Dostałem krzesło i kawę. Chyba staliśmy trochę za głęboko, albo górka była nie ciekawa bo mieliśmy mało kontaktów.Szegóły podamy jutro po odczytaniu nagrań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa podkarpacka klapa!!!! Zabrakło nam 15 minut. Do godz. 21.45 piękna pogoda, kamerą CCD zrobiłem zakrycia gwiazd powyżej 10 mag. Niestety, nadciągnęła ławica stratocumulusów, która skutecznie pokrzyżowała plany. Jeszcze o 21.55 widziałem gwiazdę w przerwie między chmurami i to był koniec. W drodze powrotnej, w okolicach Rzeszowa i dalej na południe czyste niebo.

Gratuluję sukcesu grupie łódzkiej i bydgoskiej. Do następnej (być może bardziej szczęśliwej dla niektórych) brzegówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam (mimo niewyspania....)

Wspaniaaaaale było! :helo:

Super pogoda, doskonała widoczność, wszystko zagrało jak należy (no, może poza pompą wtryskową w aucie :szczerbaty: )

Jedna z moich przyjemniejszych brzegówek - blisko domciu, nie za zimno, pora jak najbardziej OK, tylko 4 kontakty ale co tam - tak już jest z brzegówkami :Salut:

A na rozruszanie zarejestrowałem 5 łatwiutkich zakryć, oto wszystkie wyniki:

***

Momenty pięciu zakryć są następujące (już po uwzględnieniu refleksu)

19 22' 40",5

19 23' 31",8

19 35' 43",7

19 41' 41",0

19 43' 28",7

 

Momenty zakrycia brzegowego

zakrycie 19 58' 30",3

odkrycie 19 58' 31",7

zakrycie 19 58' 39",2

odkrycie 19 58' 52",0

 

Sprzęt: DCF-77 + stoper ręczny, Teleskop Intes 150/1800 prowadzenie elektryczne, powiększenie 120x, widoczność gwiazdy bdb, widoczość światła popielatego bdb.

 

Poproszę więcej takich brzegówek :notworthy:

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę jeszcze to:

 

zakr_zdjecie_brzeg_z_opisem_male.jpg

 

Warto podziękować naszym gospodarzom za miłą atmosferę.

A z obserwacyjnych spraw dodam, że wyraźnie (widać to na wideo) gwiazda nie znika raptownie.

 

Widać to w wynikach po odczycie klatka po klatce, o np. pierwsze zakrycie i odkrycie

 

Z1:

- Pocz. 19:57:56,90

- Koni. 19:57:57,06

 

O1:

- Pocz. 19:58:02,62

- Koni. 19:58:03,08

 

(Czasy UT)

 

Piękne to było zjawisko.

 

Wyniki z Łodzi już prawie kompletne, czekamy na wynik Pana Dyrektora Borkowskiego.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje sukcesow :). Niestety spedzalem w tym czasie czas na warcie... i kurcze..., nerwica mnie brala ze taka sliczna pogoda a ja musze tam siedziec...

Ale.., za to juz za niecale 2 tygodni wracam do cywila wiec kolejnej nie odpuszcze :)

Pozdrawiam serdecznie

Lejcyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łódź ogłasza sukces.

Właśnie wgrywam nagranie z zakrycia na dysk i będę edytował. Myślę, że rano pojawi się wideorelacja.

U mnie i Łukasza Wieteski 4 kontakty, Pan dr Marek Zawilski (Aquamarin) też 4 kontakty, Marcin Górko 4 kontakty i Pan Mieczysław Borkowski 2 kontakty. Janusz Wiland niestety nie dojechał ale tę brzegówkę należy jemu dedykować bo jutro kończy... a właściwie będzie maił od jutra 48 lat do 100 lat!

 

Pozdr

Paweł Maksym

 

 

No nie, miałem tylko dwa kontakty , ale i tak było pięknie. Tyle, że kamera Watec zwariowała od blasku Księżyca, po czym przeszedłem na wizual, czego specjalnie nie żałuję, bo czujnym okiem to już dawno tego nie robiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu relacji Artura Wrembla dodam tylko, że Romek Graul stojąc 760 metrów do wewnątrz tarczy

miał dwa kontakty, wyżej wspomniany Artur stał 90 metrów na zewnątrz od granicy oraz ja załapałem

cztery kontakty będąc 480 metrów na zewnątrz.

 

Zdjęcie zbiorowe uczestników ekspedycji

z00881.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff... wróciłem z pracy... tak, tak...

Niestety dzisiaj mimo, że w nocy to nie astronomicznie.

Nie ważne, ważne, że na "jutjubie" już jest dostępny filmik będący dowodem, że kwiecień to szczęśliwy miesiąc.

 

Zapraszam do oglądania: http://pl.youtube.com/watch?v=Gutyrl6GDN4

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu relacji Artura Wrembla dodam tylko, że Romek Graul stojąc 760 metrów do wewnątrz tarczy

miał dwa kontakty, wyżej wspomniany Artur stał 90 metrów na zewnątrz od granicy oraz ja załapałem

cztery kontakty będąc 480 metrów na zewnątrz.

 

Zdjęcie zbiorowe uczestników ekspedycji

post-2022-1208197906_thumb.jpg

Tu Romek Graul... podaję link do mojej brzegówki. http://www.czarek.aplus.pl/brzegowka.avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem poglądowe grafiki profili dla obserwacji łudzkiej i bydgoskiej

z zarejestrowanymi przez obserwatorów kontaktami.

Widać nieznaczne przesunięcie na wschód profilu otrzymanego

względem profilu teoretycznego dla obu ekspedycji.

Bardzo fajnie, że Marcin Górko stał stosunkowo daleko na zewnątrz,

dzięki czemu otrzymany profil jest bardziej pelny.

Brakuje tego przy obserwacji w Turze - mogłem stanąć jeszcze 200, 300 metrów

bardziej na zewnątrz tarczy, tam pewnie byłoby jeszcze ciekawiej :)

Należy jeszcze wspomnieć o obserwacji w Niedżwiadach, gdzie stanowisko

obsadził Karol Wenerski i Andrzej(?). Będąc ok. 6km do wewnątrz tarczy

mieli kilkusekundowe zakrycie, następnie kilkusekundowe odkrycie i drugie zakrycie

liczone już w minutach. Była to obserwacja bez rejestracji czasu zjawisk.

 

Rozmieszczenie stanowisk pod Łodzią

stanowiska.GIF

 

Rozmieszczenie stanowisk pod Bydgoszczą

stanowiska_tur.jpg

 

Profil z Zelgoszczy

profil_zelgoszcz.GIF

 

Profil z Turu

profil080413.GIF

 

Dziękuję wszystkim obserwatorom za ekpresowe przesłanie wyników :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna rzecz do poprawy w przyszłości - dublowanie się stanowisk dla obserwacji organizowanych w różnych rejonach kraju. Jak by tego można było uniknąć?

 

Staramy się tego uniknąć, przy tej rozdzielczości profili wygląda jak byśmy się nakładali w rzeczywistości w sumie podobne mamy jedno stanowisko.

Starałem się publikować nasze wcześniej, by było wiadomo co i jak. Jest nieźle, w zeszłym roku w kwietniu dobrze się uzupełniliśmy. Awar dzięki za profile, przygotujesz email 76?

Paweł Maksy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.