Skocz do zawartości

Zachodzące Słonko


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 10 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

11 listopada 2011 roku uwieczniłem taki zachodzik. Ku mojemu zdziwieniu udało mi się zaobserwować plamy zestawem Canon 350D i Tair 3s z konwerterem 2x TK-2M. Moje zdjęcie porównałem do fotografii z SOHO z tego samego dnia.

 

Pozdrawiam Krzysztof

post-20224-0-45991300-1326055008_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Swoimi zdjęciami odbiegnę trochę od tematu wątku, ponieważ przedstawiają one wschód Słonka. Mam nadzieję, że te zdjęcia się wam spodobają i że nie będziecie na mnie źli, za to, że umieściłem je właśnie w tym temacie. Chciałbym jeszcze dodać, że jeżeli istnieje temat który tyczy się wschodów Słonka, to ja przepraszam za kłopot i proszę żeby mój post tam przeniesiono.

 

sonkoh.jpg

Jest to, jak do tej pory, najlepsze zdjęcie Słonka jakie udało mi się zrobić, dodam jeszcze, że przez długi czas miałem to zdjęcie u siebie na pulpicie. ^_^

 

Tego samego dnia, zrobiłem więcej zdjęć wschodu Słonka, na kolejnym zdjęciu poniżej udało mi się prawdopodobnie złapać trochę zielonego Słonka, przypatrzcie się górnej krawędzi. :)

 

mg8123.jpg

 

 

Edytowane przez Teleskop
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Słońce z dziś tuż przy horyzoncie, ładnie widać plamy, nawet tak nisko nad horyzontem. Te ciemniejsze obiekty to niestety gałęzie, które mi nieco przysłoniły obraz. Niestety zdjęcie robione z balkonu, więc nie dało się uniknąć tych gałęzi.

 

Canon 350D, ISO 100, czas 1/640 | SW 150/750.

_MG_0901 m.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś i tylko trochę raziło, podobnie dziś przez teleskop. Zdjęcie robione bez żadnego filtra. Wszystko zależy od przejrzystości powietrza. Jeśli Słońce oślepia podczas "dotykania" horyzontu, to lepiej nie ryzykować, bo jest zbyt jasne. Czasem natomiast powietrze jest zanieczyszczone i przejrzystość słaba, wtenczas można bez żadnego problemu i ryzyka obserwować słońce bez żadnych filtrów. Tak było dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie korciło, żeby przez lornetkę wtedy luknąć. Próbował ktoś?

 

Ja tak robię. Nie wiem czy to szkodzi oczom, ale jak słonko nie razi gołe oko to jest okej. Dodatkowo oglądam zachody 65mm lunetą i nic do tej pory negatywnego nie zauważyłem, po za tym, że przez pare minut świat robi się fioletowo-szary (:

Nie chce polecać, bo nie wiem czy to zdrowe, ale jak sie patrzy przez lornetkę czy lunetę na takie czerwone, falujące słonko to wręcz czuć ten bijący żar. Po za tym świetnie plamy widać.

Edytowane przez Morth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najistotniejsze jest to, jak daleko jest widnokrąg, za który zapada Słońce. Skrajne przypadki: obserwator stoi przed stosunkowo bliskim wzniesieniem / masywem górskim, za który zajdzie Słońce i drugi przypadek gdy widnokrąg jest daleko ( równina, albo obserwacja z wysoko położonego miejsca).

Miałem tę sytuację, że obserwowałem "z górki", widnokrąg b.daleko, Słońce pomarańczowo-czerwone, mimo że powietrze było przejrzyste, bez mgieł.

Bardzo ostrożnie, ale zaryzykowałem przez lornetę 25x100, bez filtrów. Cudowny widok !

 

Im dalej widnokrąg, tym Słońce jest bliżej horyzontu, "dalej", grubsza warstwa powietrza robi swoje ("filtruje")

 

Widnokrąg: http://pl.wikipedia.org/wiki/Widnokr%C4%85g

 

Horyzont: http://pl.wikipedia.org/wiki/Horyzont

 

 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.