Skocz do zawartości

SYNTA 200/1200 dobson - moja propozycja tunningu


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Kurde Leszek - masz zdrowie do pisania takich "wywodow" :)

A tak przy okazji - zawsze jak czytam to co piszesz, zastanawiam sie, czym ty sie zajmujesz i czy to efekt twojego wyksztalcenia w tym kierunku - bo, ze pasja to mowic nie musisz ;)

 

Oczywiscie jezeli przesadzilem ze nie-dyskrecja w tym pytanie to wybacz - nie musisz na nie odpowiadac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zrozumiałem tej kwestii związanej z max. naświetlaniem obrazu przez ccd. Tzn chodzi mi o to-jak PE generowany przez ten napęd ma się do możliwości zastosowania minutowych lub kilkunasto-minutowych naświetleń dla obiektywów foto z powiedzmy 200mm ogniskową? Mam na myśli założenie na tubus teleskopu aparatu z takim obiektywem. Czy możliwe jest uzyskanie dobrych obrazów pozbawionych efektu PE bez korekcji ręcznej?

 

W zakresie avikowania planet wydaje się, że ten montaż daje pełne możliwości których brakuje wszystkim posiadaczom dobsujących synt i webcamów.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne dla ogniskowych o tej długości sprawa PE przestaje mieć znaczenie, choć należałoby to sprawdzić w praktyce. Tu jednak powstaje inny problem związany z rotacją pola w systemie Alt/Az. Wydaje się, że kilkudziesięcio minutowe naświetlania będą obarczone błędem rotacji zależnym od położenia na niebie obserwowanego obiektu. Dla krótszych czasów (minuty) jest chyba szansa na dobry wynik.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju podaję praktyczne wartości maksymalne (PE total) dla poszczególnych ogniskowych dla filmu 800ASA z rozdzielczością 40 lpm aby nie poruszyć fotek do rozmiaru odbitki 20x30cm.

 

5' 20mm

 

3' 50mm

 

1" 100mm

 

30" 200mm

 

10" 400mm

 

6" 800mm

 

3" 1500mm

 

1,5" 3000mm

 

Dla potrzeb technologii cyfrowej trzeba i tak tę tolerancję jeszcze conajmniej o połowę zawęzić ze względu na mikronowe rozmiary Pixeli i wyższą od kliszy 800ASA rozdzielczość obrazu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cykaniu na 1600 im dluzszy czas naswietlania tym ziarno/szum mniejsze. Wez to pod uwage. W miare naswietlania moga pojawiac sie HOT pixele, ktore dla mnie nie sa zadnym problemem, bo bardzo latwo sie to usuwa. Wiecej roboty jest z usuwaniem kurzu ze slajdu (przy skanowaniu) niz tych hotpix. Poza tym, zawsze mozna strzelic Dark Frame'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wartości nieco załamują pytanie dla jakich to jest czasów??? Mam nadzieję że w dobrych ciemnych warunkach  udałoby się np. w 300D skrócić czasy dla 1600.-pytanie co z szumem dla kilkuminutowego naśw.

 

Pytanie dla jakich to jest czasów jest trochę pozbawione logiki ale już Ci naświetlę problem poboczny.

Zwykle okres PE jest równy kilku minutom czyli okresowi obrotu ślimaka w napędzie w tych dokładniejszych montażach z dwoma ślimacznicami i kilkudziesieciu sekundom czyli okresowi obrotu ośki silnika z reduktorem zębatym w tych tańszych napędach z większym PE :?

Niestety te czasy to typowe naświetlania mgławic i to na dużych czułościach więc nie pytaj na jakich czasach tylko z jakim ziarnem lub szumem otrzymasz nieporuszony obraz 8)

 

Ps. O szumy pytaj lepiej Jesina czyli użytkownika 300D 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierze w cuda i bez dobrego naprawde montazu nie przeskoczy sie pewnych rzeczy, nizaleznie czym bedziemy rejestrowac obraz (ccd, aparat). Mysle, ze dobrze bedzie jak uda sie zrobic fotki np 10-15 sekund 200 mm. Wtedy zrobimy sesje 20 - 30 fotek i sumaryczny czas bedzie 450 sek. O czumy naprawde w 300D mozna sie nie martwic, bo to ostatni problem. Po pierwsze to co sie pojawi zniknie nam przy stacku tylu fotek, a hot pix nawet sie nie pojawia. Wiec problem szumu nie istnieje przy tym eksperymencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu ponownie się nie zgodzę. Moje pytanie jest jak najbardziej na miejscu. Podaleś dane bez zwiążku z najważniejszym parametrem. "Typowe czasy"????-to nic nie znaczy. W zależności od jasności obserwowalnej obiektu czas może wynosić 5 lub 30 minut. Gwiazdki z powodu PE albo będą kresliś esy-floresy dla 30min. albo będą w miarę punktowe dla 5 minut

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tym razem to i z Tobą się nie zgodzę bo nie podajesz dla jakiej ogniskowej będą kreślić te Esy floresy i czy będzie to widać na odbitce bo przykladowo w rybim oku 16mm też wyjdą esy floresy ale o mikronowych rozmiarach niewidoczne na fotkach a dla ogniskowej 3 metry to esy floresy zamienią sie w kulfoniaste chujemójedzikiewęże o makroskopowym rozmiarze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.