Skocz do zawartości

Jowisz 2008


Stacho

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze planeta jest dostepna coraz wczesniej, a co za tym idzie, rano jest wyzej mozna by sie pokusic juz o robienie zdjec. Jednak w tym roku bedzie to wymagajacy obiekt do foto, niska "postawa Strzelecka" skutecznie bedzie utrudniala uchwycenie na nim szczegolow.

Taka moja pierwsza proba w tym roku ze wczoraj (Synta 10", NLV 6mm, stak z 6 zdjec z kompakta):

 

be6a90f7018844f0.jpg

 

Jowisz mocno sie "gotowal" w okularze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj taak, gotuje się jak nic- przy 200x jest po prostu masakra, ostatnio oglądałem- żadnych szczegółów...

Żeby ta fotka wyglądała lepiej, zmniejsz ją z 2, może 3 razy. Wtedy niedoskonałości czyli szum i aberracja nie będą tak walić po oczach. Ale ogólnie nie jest źle, szczególnie że z kompakta.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajnie wyszło, a aberrację można trochę zniwelować np. w Registaxie

na co sobie pozwoliłem zrobić z Twoim zdjęciem:

 

O tak, teraz jest duzo lepiej. Dopiero zapoznaje sie z tym programem, nawet wiem co tam poprzestawiales, na przyszlosc posiedze dluzej nad obrobka fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zdjęcia Jowisza 2008: GRS, Red Jr and STrZ Little Red Spot (LRS)

http://jupiter.cstoneind.com/

http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/indexE.htm

 

No ładne zdjęcia, ale goście robią fotki na głębokim południu i Jowisza mają prawie w zenicie.

 

dobrej zabawy

 

ps. nasi mistrzowie jak pojadą na południe, to zgniotą tych gostków.... Hehehe...

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako, że to temat obserwacji i nie wiedziałem gdzie się wpiąć z moimi nowinkami, odświeżę ten topik.

 

Dzięki wskazówkom z AF udało mi się wczoraj wreszcie skolimować lornetkę, a że musiałem zostać na noc w pracy, miałem możliwość spojrzeć w gwiazdy, wreszcie od 10 lat.

Wziąłem ściągę z najlepszymi obiektami lornetkowymi, jednak bliskość centrum logicznego i jego lamp pokrzyżowała trochę moję obserwacje.

Jednak o 3 nad ranem dojrzałem, jak przypuszcza, Jowisza.

 

I teraz mam pytanie, które chciałbym żebyście ocenili chłodnym okiem.

Zaobserwowałem pierwszy raz w życiu taki układ: PUNKCIK - nic - PUNKCIK - JOWISZ - PUNKCIK.

Czy dobrze myślę, że te punkciki to księżyce Jowisza? :Boink: czy raczej gwiazdy?

Tak mnie to przykuło do lornetki, że przez pół godziny wpatrywałem się w niego jak szpak w ...

Spodobał mi się ten Jowisz :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak się przemogłem i wbrew moim obawom obraz Jowisza nie był wcale zły. Wczorajszy seeing był na poziomie 4-5 deszcze trochę wyczyściły atmosferę. Zastosowałem IR-pass ponieważ przy IR-cut obraz pływał masakrycznie. Łącznie 720 klatek, mewlon, barlow tahahashix2, Lumenera 2.0M. Przed sesją przeprowadziłem też niemal godzinną kolimację teleskopu. To niezła jazda kolimować Mewlona stosując 4mm ortho o polu rzędu 30st....

Untitled_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotka .

 

Ja przespałem temat , nie wiedziałem że tak się ustabilizuje pogoda.

 

Mogłem wyjechać gdzieś poza miasto a tak to tylko balkon mi pozostał.

 

DH Smyk zasłania mi z balkonu Jowisza przy jego górowaniu i muszę podejmować męską decyzję kiegy go nakręcić bo albo za nisko albo za blisko budynku uffff.

 

Trzeba będzie na niego zapolować poza miastem , myślałem że może dziś a tu kicha :unsure: .

 

Apropos seeingu wczoraj był niezły -oczywiście nie 10 stopni nad horyzontem :Boink: .

 

No ale coś tam nakręciłem , jeszcze raz gratulki za Jowisza jak na tak niskie położenie super szczegół i kolor.

 

pozdrawiam Janusz

 

1f4a128678b22860.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotka .

 

Ja przespałem temat , nie wiedziałem że tak się ustabilizuje pogoda.

 

Mogłem wyjechać gdzieś poza miasto a tak to tylko balkon mi pozostał.

 

DH Smyk zasłania mi z balkonu Jowisza przy jego górowaniu i muszę podejmować męską decyzję kiegy go nakręcić bo albo za nisko albo za blisko budynku uffff.

 

Trzeba będzie na niego zapolować poza miastem , myślałem że może dziś a tu kicha :unsure: .

 

Apropos seeingu wczoraj był niezły -oczywiście nie 10 stopni nad horyzontem :Boink: .

 

No ale coś tam nakręciłem , jeszcze raz gratulki za Jowisza jak na tak niskie położenie super szczegół i kolor.

 

pozdrawiam Janusz

 

1f4a128678b22860.jpg

 

Mimo złych warunków indywidualnych :) Twoja fotka o niebo lepsza od poprzedniej.

Na Jowisza trzeba się zdecydowanie wybrać poza miasto sam się szykuję do wystawienia telpa gdzieś w okolicach wawy. Seeing jest bardzo zmienny tak naprawdę nagrywanie planetek to walka ze szczęsciem

i wyczekanie tych kilku minut przez 3-4 godzinną sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo złych warunków indywidualnych :) Twoja fotka o niebo lepsza od poprzedniej.

Na Jowisza trzeba się zdecydowanie wybrać poza miasto sam się szykuję do wystawienia telpa gdzieś w okolicach wawy. Seeing jest bardzo zmienny tak naprawdę nagrywanie planetek to walka ze szczęsciem

i wyczekanie tych kilku minut przez 3-4 godzinną sesję.

 

 

W niedzielę jedziemy oglądać i focić niebo do Artura ( hi hi) na jego działkę w Zielonce.

 

Niebo o wiele lepsze niż w wa-wie , nawet DS widać.

 

Spotykamy sie o 22:00 przy Biedronce (market) , jeżeli miał byś ochotę przyjechać do nas serdecznie zapraszamy-pozdrawiam Janusz.

 

 

A tu mały test na Jowiszu dwóch kamer , różne ustawienia i rozdzielczości , wysokość Jowisza podczas testu ok 5* :D , ale to było celowe.

 

Testy kamerki jeszcze będą , cenowo Prestigio tańsza od Philipsa 4x :szczerbaty: .

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.