Skocz do zawartości

Gwiazdozbiory przy horyzoncie


heweliusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym prosić Was o umieszczanie zdjęć gwiazdozbiorów (oczywiście tych fragmentów widocznych z Polski-szczególnie z okolic równoleżnika 49) takich jak: Korona Południowa, Żuraw, Centaur, Wilk, Gołąb i innych częsci nieba widocznych tuż przy lini horyzontu (np gwiazd : Naos, Shaula)

Nie spotkałem się raczej na forum z takimi zdjęciami (mam nadzieje że sie nie powtarzam), i dlatego bedzie mi miło je oglądać

Dziękuję

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gwiazdozbiory są ekstremalnie nisko. Potrzeba idealnego horyzontu, seeingu i ciemnego miejsca żeby je dostrzec. No i szczęścia... Oczywiście im dalej na południe mieszkasz tym więcej zobaczysz, ale to naprawdę bardzo mało. Na razie mogę zaproponować Ci stellarium :D

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lubiłem wyłuskiwać takie dziwne gwiazdozbiory jak Gołąb, Mikroskop, Żuraw czy Rylec. Wszystko czego trzeba do ich zobaczenia to czysty horyzont i dobra przejrzystość powietrza, a takie obserwacje dają dużo przyjemności. Jak zrobię jakieś fotki to wrzucę tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, coś co lubię :) Z Darkiem Bobakiem łapaliśmy kiedyś Koronę Południa z Przełęczy Kwaczańskiej, poza tym z Przehyby rekordowo widziałem gwiazdkę µ2 Gru (deklinacja < -41 stopni!). A zdjęcia? Proszę bardzo, Centaur i przyległości wydłubane też z Przehyby: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16638

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatniej jesieni też wpadłem na pomyśł sfocenia takich gwiazdozbiorów. Niestety widoczność na południe u mnie słaba i wyłuskałem tylko Mikroskop, Piec, Gołębia i to przy dużym light pollution, no ale Rylca to już nie dało się złapać. Tak więć myślę, że w dobrych, ciemnych warunkach na pewno można sfocić o wiele więcej.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Gwiazdozbiór Centaura z środkowej Polski, okolice gwiazd od 1 Cen do 4 Cen. t=181s, ISO 800, SkyWA, Olympus E-PM2, Zuiko 40-150mm

inne zdjęcia także tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=19520

centaur_centaurus.jpg

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południe od gwiazdy Wei (epsilon Scorpii, ε Sco)

Załapały sie (choć trzeba znaleźć lepsze miejsce do ich obserwacji) mi¹ Scorpii (μ¹ Sco) mi2 Scorpii2 Sco) które z miejsca robienia zdjęcia wznosiły się na wysokość ok 0° 52′.

ISO 1600, t=60sek=1min

mi1mi2.jpg

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Gwiazdozbiór Żurawia z środkowej Polski - 51° 29′ 14.3″ N,

Dobrze widoczna gwiazda γ Gru:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gamma_Gruis

ISO 400, t=182s, Olympus+Zuiko 150mm, wysokość nad horyzontem ok 1° 34′ (γ Gru)

Dość mocno wiało, Zachęcam do podobnych zdjęć gwiazdozbioru Grus

grus_poland.jpg

grus_close.JPG

grus4color.jpg

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

γ Gru , deklinacja - 37 stopni z minutami :) To już naprawdę daleko na południu.

W pewnym sensie odwiedzamy półkulę południową, jak James Cook na przykład.

p.s.

Heweliusz - na twoich zdjęciach, poniżej i na lewo od γ Gru, widoczna jest gwiazda HD 208737 - deklinacja - 38 stopni 20 minut - gratuluję.

 

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gawain74 napisał:

γ Gru , deklinacja - 37 stopni z minutami :) To już naprawdę daleko na południu.

W pewnym sensie odwiedzamy półkulę południową, jak James Cook na przykład.

Z pewnością można niżej np.: ok 0° 39′ : na zdjęciu złapała się gwiazda: https://in-the-sky.org/data/object.php?id=TYC7982-1118-1

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, heweliusz napisał:

Z pewnością można niżej np.: ok 0° 39′ : na zdjęciu złapała się gwiazda: https://in-the-sky.org/data/object.php?id=TYC7982-1118-1

 

 

 

właśnie tę gwiazdę miałem na myśli i faktycznie można dalej, po zdjęciu widać, że jest jeszcze rezerwa :)

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.