Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


dienet

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dziś dostałem moją wymarzoną Synte 10”. Teleskop kupiłem w Delta Optical. Zakup bezproblemowy – teleskop został dostarczony na drugi dzień.

 

Składanie

 

Oczywiście pierwsze wrażenie to wielkość kartanów, a szczególne tego z tubą. Karton jest ogromny tak jak sama tuba (prawdziwa armata! ;])

Samo składanie teleskopy jest dość łatwe, można samemu to wykonać, ale wymaga trochę czasu i zręczności.

Całość wydaje się sztywna i stabilna. Skręca się to wszystko dość przyjemnie.

 

Obserwacje

 

Dziś jeszcze jest dość jasno wiec nie ma co obserwować, ale wyregulowałem szukacz z tubusem – bardzo prosta czynność.

Jakość obrazów jakie daje teleskop z 25mm okularem jest bardzo dobra wg mnie.

Wyciąg wydaje się tez stabilny i bardzo płynnie chodzi. Czas pokaże, co jeszcze tam jest tak dobrego ;]

 

To tyle jeśli chodzi o wrażenie na gorąco, więcej wkrótce.

n1.jpg

n2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje

No to dzis tak na szybko chcialem zobaczyc saturna i sombrero galaxy. Teleskop sie chlodzil od ok 17.30.

 

Satrun

No WoW ;] Na 25mm widac ladnie, moze troche maly ale widac dosc dobrze pierscienie i ksiezyce jego.

Na 10mm widac juz naprawde duzy obiekt. Doliczylem sie 4 ksiezycow.

Kolor planety - taki zóltawy.

 

Sombrero

Nie udalo mi sie tego odnalezc - moze innym razem.

 

Samolot

Dla zabawy (i wprawy przy dobsonie) patrzylem tez na samolot. Ja robilem guiding a brat patrzal w okular - podobno bylo widac skrzydla ;]

 

Mysle ze seeing tez dzis nie byl az tak super, wiec napewno da sie jeszcze wiecej zobaczyc np. na polu zdala od swiatel i przy dobrym ciemnym niebie.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Czas pokaże, co jeszcze tam jest tak dobrego ;]

 

Czas pokaze, jakie w nim sa widoki DS'ow. A sa naprawde cudowne, szczegolnie pod ciemniejszym niebem. Proponuje poszukac M81 / M82, teraz jest w okolicy zenitu, to jest dopiero widok! Okular SP 10 mozesz smialo schowac do tego malego kartonika, ale za to ten SP 25 to juz jest temat, w mojej 10" siedzi w wyciagu przez 99% czasu obserwacji. W tym teleskopie, przy odrobinie wprawy zobaczysz niesliczona ilosc galaktyk, mglawic, gromad, tak wiec powodzenia w ich odkrywaniu :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj samoloty widać nieźle, a jak dobrze poprowadzisz to i napisy, i okienka zobaczysz.

 

A co do obiektów to na początek proste galaktyki takie jak M81/82, M109, około północy jest już nieźle widoczna piękna, letnia planetarka M57 w Lutni. Mam nadzieję że wyposażyłeś się już w Stellarium i Cartes du Ciel? A jak nie, to ściągaj, bo to podstawa. Sombrero to nie jest łatwy cel dla początkującego, najpierw wyszukuj jasne obiekty, ciemnymi zajmiesz się w swoim czasie. A takich to Ci nie zabraknie! :)

 

Pozdrawiam, i miłych obserwacji!

Aha, wieczorem możesz spojrzeć na Merkurego.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj samoloty widać nieźle, a jak dobrze poprowadzisz to i napisy, i okienka zobaczysz.

 

A co do obiektów to na początek proste galaktyki takie jak M81/82, M109, około północy jest już nieźle widoczna piękna, letnia planetarka M57 w Lutni. Mam nadzieję że wyposażyłeś się już w Stellarium i Cartes du Ciel? A jak nie, to ściągaj, bo to podstawa. Sombrero to nie jest łatwy cel dla początkującego, najpierw wyszukuj jasne obiekty, ciemnymi zajmiesz się w swoim czasie. A takich to Ci nie zabraknie! :)

 

Pozdrawiam, i miłych obserwacji!

Aha, wieczorem możesz spojrzeć na Merkurego.

Tak Stellarium mam juz dosc dlugo, ale jednak jakos wycelowac nie umiem ;/ Szukalem dzis tych M81, M82 i bez powodzenia. Moze jutro jak pogoda bedzie lepsza.

Oczywiscie je na okularze 25mm bedzie widac, tak ze ciezko bedzie je przeoczyc?

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Stellarium mam juz dosc dlugo, ale jednak jakos wycelowac nie umiem ;/ Szukalem dzis tych M81, M82 i bez powodzenia. Moze jutro jak pogoda bedzie lepsza.

Oczywiscie je na okularze 25mm bedzie widac, tak ze ciezko bedzie je przeoczyc?

 

W normalnych warunkach to jest je ciężko przeoczyć w szukaczu :)

Pozdrawiam i powodzenia,

Ja za chwilę wyruszam na łowy ze swoją lornetką :)

 

Leszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnych warunkach to jest je ciężko przeoczyć w szukaczu :)

Pozdrawiam i powodzenia,

Ja za chwilę wyruszam na łowy ze swoją lornetką :)

 

Leszek

 

Hehehe no to ladnie. Początki zawsze sa trudne, ale ja sie nie poddaje tak latwo ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe no to ladnie. Początki zawsze sa trudne, ale ja sie nie poddaje tak latwo ;]

 

Szukanie obiektów na początku jest bardzo trudne, myślę, że każdy użytkownik tego forum przeżywał swego czasu w tej kwestii zawody i frustracje :) Ja też dość często jeszcze miewam problemy i czasem mówię sobie: " :kupa: ze mnie, nie astronom" ;) Nie ma się co przejmować :)

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą Pepin. Niestety wielu ludzi uważa lornetkę za coś niepotrzebnego, nie-profesjonalnego, a to wcale nie jest tak.

Oczywiście rzeczona parka M81/82 rzuca się w oczy w szukaczu, a w okularze 25mm to po prostu NIE DA się jej przeoczyć, te galaktyki świecą niesamowicie. Podobno w idealnych warunkach są do wyłuskania gołym okiem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powinno się zaczynać od lornetki. Trudno jednocześnie uczyć się wyszukiwania obiektów przy odwórconym obrazie i wyszukiwania obiektów w ogóle.

 

Tak mysle ze tu macie racje. Ale ja duzo kiedys gralem w Freespace Great War i tam sie tez sterowalo "no opak" wiec to juz mam w paluszku. Chodzi mi raczej o to ze zle patrze na gwiazdy. Po prostu musze miec odpowiednie punkty odniesienia i wtedy bedzie OK. Jak narazie to myla mi sie wozy wiec trudo bedzie cos upolowac.

 

 

Dzis chyba pojde tylko z szukaczem i zrobie jakies rozeznanie nieba, tak zeby wiedziec gdzie co jest.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powinno się zaczynać od lornetki.

 

I tak, i nie. Mi obserwacje lornetką sprawiają bardzo dużą przyjemność, ale mam cały czas takie refleksje, że często głównie dzięki temu, że wiem, jak te obiekty wyglądają przez teleskop. Fajnie jest pooglądać takiego Jowisza przez lornetkę, ale efekt jest nieporównywalny z tym osiągniętym przy pomocy nawet małego teleskopu. Taki Saturn to przez przeciętnej wielkości lornetkę w najlepszym przypadku mocno świecąca jajowata gwiazda, natomiast widok z małej rurki zapiera każdemu dech w piersiach. Osobie, która nie jest wielkim pasjonatem sama lornetka nie da wiele radości. Do ogólnej nauki nieba (gwiazdozbiory, najważniejsze gwiazdy-drogowskazy itp.), od której trzeba zacząć tą przygodę, w zupełności wystarczą oczy. Do praktyki w obsłudze teleskopu (mam na myśli wyszukiwanie obiektów) nie wnosi ona wg. mnie wiele i nie jest wcale konieczna. Nie sądze, żeby obserwacje przez lornetkę w znaczący sposób ułatwiały odnajdywanie obiektów przez teleskop. Że się powtórzę innymi słowy: przy pomocy lornetki łatwiej poznać niebo niż przy pomocy teleskopu, ale najłatwiej jest poznać niebo przy pomocy atlasu i oczu. Przesiadka na jakikolwiek instrument optyczny będzie się wiązała z problemami. Jeżeli ktoś nie ma żadnego pojęcia na temat nieba, to mogą się one okazać nie do przeskoczenia, ale problem nie leży tu w instrumencie optycznym, ale we wiedzy obserwatora. Kolega Dienet sam to zresztą przyznał.

 

Oczywiście dla osoby, która nie wie gdzie jest Orion, a koniecznie chce mieć jakiś sprzęt optyczny, lornetka jest dobrym rozwiązaniem. Jak minie zapał, to przyda się do obserwowania ptaszków. Jak nie minie, to i tak się przyda, bo nie zawsze można wziąć ze sobą teleskop.

 

Pozdrawiam,

Leszek.

Edytowane przez lehoslav
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, tylko, że czasem taka przesiadka z własnych oczu, odrazu na teleskop potrafi przerazić, a czasem wręcz zniechęcić, no bo z pola widzenia ludzkiego wzroku - 50 paru stopni, tak z marszu na powiedzmy ok. 1° to czasem za duży "szok" i okrzyk nic nie widać!, widzę ciemność, ciemność widzę!

może to tu właśnie jest miejsce dla lornetki? :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, tylko, że czasem taka przesiadka z własnych oczu, odrazu na teleskop potrafi przerazić, a czasem wręcz zniechęcić, no bo z pola widzenia ludzkiego wzroku - 50 paru stopni, tak z marszu na powiedzmy ok. 1° to czasem za duży "szok" i okrzyk nic nie widać!, widzę ciemność, ciemność widzę!

może to tu właśnie jest miejsce dla lornetki? :)

pozdrowienia

 

No w sumie coś w tym jest :Beer:

Przyznam, wygląd nieba w lornetce zachwyca laików często o wiele bardziej niż w teleskopie.

Trudno powiedzieć, ja zacząłem od teleskopu, ale orientowałem się dość dobrze w niebie (już jak miałem 5 lat to prosiłem mamę o Wiedzę i Życie i jako pierwszą rubryką czytałem "Niebo za oknem :) ), niedawno dopiero kupiłem sobie normalną lornetkę i mnie się wydaje, że to jednak dwie różne sprawy.

 

A jak nie mogę znaleźć jakiejś galaktyczki, to kieruję rurę na Saturna albo innego Jowisza i wtedy irytacja przechodzi w zachwyt nad wspaniałością naszego Wszechświata :)

 

Pozdrawiam astronomicznie,

Leszek

 

PS. Właśnie biorę swoją lorneteczkę i wyruszam na łowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - tak znalazlem M81 i M82 oto moje odczucia:

 

1. Jak sie wie gdzie szukac to latwo je odnalezc.

2. Obiekty sa w okulatrze 25mm w miare duze i mieszcza sie w polu widzenia.

3. Brakuje jednak detali :/ Wszystko raczej wyglada jak zaparowana plamka niz galaktyka. Mozliwe ze to wina nieba, ktore czerne nie jest. Jesli bedzie szansa wyjechac (a jest gdzie :D) to napewno napisze jak to wyglada z innego miejsca (pole w srodku lasu).

4. Ogladalem tez Marsa - w 10mm wyglada jak mala czerwona koleczka.

5. Saturn odziwo dzis wygladal lepiej niz pare dni temu.

 

Jakie teraz obiekty polecacie?

 

PS

 

Ubierajcie sie cieplo - ja sie nie ubralem i dzis mam migdalki jak kartofle :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje z udanych poszukiwan.

 

Mozesz jeszcze zestac w Wielkiej Niedzwiedzicy, z stosunkowo latwych obiektow jest tam M 108 i M 97 (Sowa) kolo gwiazdy Merak oraz M 109 bliziutko gwiazdy Phad (kola wielkiego wozu). Z pobliskich Psow Gonczych szczegolna polecenia jest M 51 + NGC5195 (na pd od gwiazdy Alkaid z dyszla wielkiego wozu), warto rowniez tam zatrzymac sie przy pozostalych M'kach (M 3 powinienes rozbic na gwiazdy w SP 10).

 

Jesli zostaniesz troche dluzej na obserwacjach, to na wschodzie pojawia sie gwiazdozbiory letnie, a tam jest juz z czym poszalec (M13 i M92 w Herkulesie, M27 w Lisku, M57 w Lutni i wiele, b. wiele innych).

 

Polecam "Niebo na weekend", pozycja w sam raz dla poczatkujacego!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzis postanowilem dla rozrywki wykorzystac Synte do spottowanie samolotow. Widzialem pare zdjec na http://www.rnavspotters.pl/ wiec pomyslalem ze to bedzie dobra zabawa - i tak wlasnie bylo ! ;-)

 

Synta bardzo ladnie sie spisuje jesli chodzi o podpatrywanie samolotow. Okular 25mm pokazuje tutaj naprawde duzo i szczegolowo. Oczywiscie najlepiej widac detale na samolotach dobrze oswietlonych sloncem. Te co leca "od slonca" wygladaja dosc szaro.

Okular 10mm przekonal mnie dzis, ze on nie powieksza, ale tylko zweza pole widzenia - wielki minus dla niego!

Przy obserwacjach moze lekko przeszkadzac ruch cieplego powietrza, ale mozliwe ze to wina mojego tarasu, ktory nagrzewa sie do duzych temperatur.

Przeszkadza tez wiart ktory nawiewa roznego rodzaju papruchow do telepa, dlatego zakrywalem deklami co sie dalo gdy nie bylo co ogladac. Tak na marginesie musze powiedzec ze ruch samolotow jest OGROMNY, nie spodziewalem sie tego.

 

Polecam kazdemu takie niestandardowe wykorzystanie swojej armaty - dobra zabawa gwarantowana :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z okularkami palnujesz jakies zakupy bo na tym co masz to nie polatasz?

Srednica daje o tym co widzisz ale jak widzisz to juz okular.

Oczywiscie. Mysle ze pierwszy zakup to bedzie Vixen NLV 6 mm lub jakis szerokokatny, bo w sumie to ja wole DS ogladac niz planety, ale z tymi DS'ami to musze najpierw sprawdzic moja miejscowke.

Potem moze jakis dobry Barlow.

Moze ktos doradzi cos do DS, bo moze to nie musi byc az 70 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 st. fajna rzecz, nawet bardzo fajna.

Celuj w LVW albo cos lepszego, z doswiadczenia wiem, ze przy takim sprzecie nie ma sensu bawic sie w polsrodki.

A czym sie roznia serie NLV od LVW? Bo tak, mam chrapke na tego LVW, tylko czemu warto "dozbierac ze 3 stowki"...Tylko dla pola?

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LVW jest absolutnie warty swojej ceny, polecam do DS-ów to szkiełko, sam mam i bardzo sobie chwalę :). Od NLV różni go nie "tylko" ale "AŻ" pole widzenia.

No własnie..."AZ", dzis to zrozumialem, ze pole to musi byc duze i juz. To sie kierunkuje na LVW :)

 

Dzis postanowilem tez skolimowac teleskop. Dostalem u fotografa opakowanie na film i dzieki Hamalowego poradnika (http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm) udalo mi sie w dosc prosty sposob skolimowac optyke. Wyglada to dosc dobrze - tzn lepiej niz bylo kiedys. Na efekty jednak musze poczekac - zaraz jak bede mial okazje poogladac cos to dam znac czy jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.