Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


dienet

Rekomendowane odpowiedzi

Wracając do tematu - tak znalazlem M81 i M82 oto moje odczucia:

 

1. Jak sie wie gdzie szukac to latwo je odnalezc.

2. Obiekty sa w okulatrze 25mm w miare duze i mieszcza sie w polu widzenia.

3. Brakuje jednak detali :/ Wszystko raczej wyglada jak zaparowana plamka niz galaktyka.

Tak wlasnie wygladaja galaktyki w malych teleskopach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 10mm przekonal mnie dzis, ze on nie powieksza, ale tylko zweza pole widzenia - wielki minus dla niego!

Niestety ale w tym miejscu się mylisz- owszem, możesz odnosić wrażenie że ten okular nie powiększa bardziej niż 25mm jednak byłoby to sprzeczne z prawami optyki. Ogniskowa Twojej Synty wynosi 1200mm tak? W takim razie z okularem 25mm masz 48x, a z 10mm masz 120x.

 

M81 i M82 według mnie pokazują bogactwo detali, a zwłaszcza M82 jest pięknie widoczna, poszarpana. Ale musisz zdobyć wprawę w patrzeniu :) mam nadzieję że wiesz o metodzie zerkania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale w tym miejscu się mylisz- owszem, możesz odnosić wrażenie że ten okular nie powiększa bardziej niż 25mm

 

może dienet miał na myśli że przez 10 nie widzi nic nowego w porównaniu do 25 i tylko niepotrzebnie sobie zwęża pole widzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krawat, wszystko sie zgadza - ja tego nie neguje, jednak wrazenie bylo takie jak mowi Szuu.

Pytanie: Czy srubki od kolimacji LW maja byc po kolimacji dobrze przykrecone? Czy np. jedna moze byc luzniejsza? Bo jakos nie umiem tak skolimowac zeby wszystko bylo OK a sruby bylo dobrze zakrecone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

 

Doslownie przed 30 min skonczylem ogladac. Musialem skonczyc sesje bo mi LW zaparowalo :/ Szkoda, niebo pieknie czyste, ale jest mgla i nie idze bez odrosnika przetrwac.

 

Udalo mi sie jednak w krodkim czasie zobaczyc gromady kuliste w Herkulesie.

 

M13

Bardzo ladnie widoczna w okularze SP10mm, widac gwiazdki ;] Srodek moze nie taki super, ale ogolnie bardzo ladnie widac

 

M92

Tutaj dosc slabo. Lekkie gwiazdeczki, ale to prawie nic z tym co bylo przy M13.

 

Dalsze lookanie w gromady kuliste nastapi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 10" powiniennes M92 nacieszyc swoje oczy.

Wniosek.

Wywal te okulary i zainwestuj w cos porzadnego. Wiem, wiem, patrzenie na ceny tych lepszych boli ale tej kwestii nie przeskoczysz. Przyjrzyj sie czy ci kolimacja nie siada ot tak bo czemu nie.

No i polecam suszarke.

 

Mnie się wydaje, że to raczej przez wilgoć, albo zaświetlenie nie rozdzieliło tej gromady. Ew. wina kolimacji.

Nawet SP 10mm powinien rozdzielić M92 w normalnych warunkach.

Ale swoją drogą to i tak trzeba zainwestować w lepsze okulary. Do kulistych to najlepiej około 5-8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kolimacja jest dobra.

2. Okularki beda jak dostane kase, no nie ma lekko, mysle ze pod koniec lipca bede mial juz LVW 5mm.

3. Suszarki i inne akcesoria tez sie znajda w swoim czasie.

 

Ja jednak mysle ze to co wczoraj widzialem, a raczej to czego nie widzialem to wina wlasnie mgly i seeingu, bo saturn (no tak dosc nisko) bardzo ladnie plywal. Jak beda lepsze warunki to dam znac co z ta 92-ką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Okularki beda jak dostane kase, no nie ma lekko, mysle ze pod koniec lipca bede mial juz LVW 5mm.

Jesli juz bym bral lvw to najlepiej 8mm. co da power 150x.

Najbardziej uniwersalny, bedzie najczesciej uzywany (kuliste, planetarne, planety, masz 250mm to moze i czasem male galaktyczki, ) a lvw 5mm to bedzie uzywany rzadko, czesto nie da dobrego obrazu (duzy power vs. slaby seeing).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bardziej polecałbym 8mm, nie tylko, że powiększenie da mniejsze ale i źrenicę większą - przy 5mm będzie to 1,06 mm, a przy 8mm 1,69mm co przy DSach też ma nie małe znaczenia. Osobiście, przy kulistych, ale i nie tylko, korzystam najczęściej z 8mm (co prawda mam trochę mniejsze powiększenie przy 8" ale źrenicę bardzo zbliżoną - różnica 0,09mm).

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki za rade. Balem sie jednak ze 8mm to prawie to samo co 10mm SP :/

To 10mm to czesto odrobine za malo zeby np rozbic jakas kulke, albo zeby jeszcze troche powiekszyc jakas mala planetarke a z kolei 5mm to czesto duzo za duzo. Nie tylko obraz ciemnieje za mocno to najczesciej seeing nie pozwoli na takie powiekszenie i obraz bedzie tylko gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez filtra tym teleskopem poprostu nie da sie komfortowo ogladac lysego i tyle. Szczegolnie w tym dluzszym okularze, w okolicach pelni wrzecz oslepia.

 

Nie wiem jak jest w przypadku Synty 10'', ale w 8'' bardzo przydatnym rozwiązaniem jest (przy braku filtra) - założenie na teleskop oryginalnej przesłony i zdjęcie z niej niewielkiej plastikowej zaślepki - otrzymujemy "otwór" o średnicy kilku centymetrów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj mialem dosc owocna sesje obserwacyjna, na ktora wybralem sie do dosc dobrej miejscowki. Jest to pole na skraju lasu, gdzie nie widac zadnego swiatla. Zasieg wynosi bez problemu 5 M (mozliwe ze wiecej, ale nie sprawdzalem).

Udalo mi sie spakowac teleskop dosc sprytnie w Skode Felicje. Tubus wyladowal na tylnej kanapie. Montaz i taborecik do bagażnika. Do plecaka wszystko inne no i o 21.30 pojechalem. Teleskop chlodzilem do ok 22.30, choc mysle ze to i tak za dlugo bo temperatura byla dosc wysoka (nie bylo az tak wielkiej roznicy).

 

Obserwacje

 

M92

Tak jak obiecywalem wczesniej, postanowilem zobaczyc czy M92 wyglada lepiej niz u mnie z podworka. I okazuje sie ze wyglada wysmienicie. Brzegi sa ladnie rozbite, a srodek tez wyglada lekko ziarniscie. Czyli jednak SP10mm pokazuje COS.

 

M13

Tutaj sprawa wyglada podobnie jak ostatnio. Czyli wszystko jest ladnie widoczne.

 

M57

Bardzo malutki obiekt przy szukaniu go w SP25mm, ale jednak zauwazylem go. Wyglada jak koleczka z koleczka w srodku w okularze SP10mm. Kolorow to raczej nie widzialem.

 

ISS

Dzis przelot stacji ogladalem nie przez szukacz, ale przy pomocy teleskopu i okularu SP25mm. Moge powiedziec, ze stacja chyba jak na ten teleskop to jest za jasna. Jednak pod koniec przelotu zauwazylem panele sloneczne i ogolnie zarys calej konstrukcji.

 

W planach mialem jeszcze inne obiekty ale nie udalo mi sie ich odszukac :/

Ah to jeszcze takie pytanie: Czy IC 1396 zobacze w mojej Syncie bez zadnych filtrow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w przypadku Synty 10'', ale w 8'' bardzo przydatnym rozwiązaniem jest (przy braku filtra) - założenie na teleskop oryginalnej przesłony i zdjęcie z niej niewielkiej plastikowej zaślepki - otrzymujemy "otwór" o średnicy kilku centymetrów.

 

Ja też tak robie :Beer:, przy Słońcu zresztą też

Edytowane przez procjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj znowu udana noc. Kolejne cztery nowe obiekty jakie odszukalem to:

 

M29

Bardzo ladnie widac ta otwarta gromade. Oczywiscie nie ma tu nic spektakularnego, no ale przy szukaniu rzuca sie w oczy takie male zgromadzenie gwiazdek, na tle innych nie zgromadzonych :P

 

M56

Hm nie chce klamac, ale tu raczej nie bylo nic ciekawego. Pewnie pare gwiazdek, a reszta dosc "mleczna".

 

M53, M64

Tych drani to szukalem dwie nocki. Wczoraj sie udalo :D. Jednak wrazenia dosc marne. Male obiekty i tyle. Jesli mialem pecha to przy obserwowaniu ich, moje LW juz bylo zaparowane, wiec to moglo miec wplyw na to co widzialem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Ostatnio dorobilem sie karimaty. Oczywiscie zrobilem z niej odrosnik ;] Karimate skleilem tasma klejaca, nie wiem czy to dlugo wytrzyma, no ale wazne ze DZIALA. Lusterko wturne juz nie zaparowywuje :helo:. Szukacz zaparowywuje, no ale moze kiedys uda mi sie zrobic jakis odrosnik i dla niego z PCV, no chyba ze macie inny (lepszy pomysl?)

a2.jpg

 

 

Oj, przez pomylske zrobilem nowy temat. Jesli moderator moze przenies ten post do tematu "Moj pierwszy teleskop - Synta 10", to byl bym bardzo wdzieczny.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.