Skocz do zawartości

Mój pierwszy teleskop


dienet

Rekomendowane odpowiedzi

Zamiast kombinowac jakies uklady grzejace mozna naturalnie z karimatki :D

Popieram proste rozwiazania.

Ciekawe jak sie bedzie sprawowac przy naprawde dziadowskiej wilgotnosci?

Pytanie, czy sie swiatlo nie odbija od scianek karimatki i czy nie robi jakiegos dziwnego zaswietlenia po bokach, no i czy ci to nie winietuje?

 

ps. Zawsze mozesz kawalek odciac i zrobic z niego odrosniek na szukacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dorobilem sie karimaty. Oczywiscie zrobilem z niej odrosnik ;] Karimate skleilem tasma klejaca, nie wiem czy to dlugo wytrzyma, no ale wazne ze DZIALA. Lusterko wturne juz nie zaparowywuje :helo:. Szukacz zaparowywuje, no ale moze kiedys uda mi sie zrobic jakis odrosnik i dla niego z PCV, no chyba ze macie inny (lepszy pomysl?)

 

Też przymierzam się do zrobienia odrośnika. Myślę że lepszym pomysłem niż taśma klejącą mogą być rzepy. Niebawem wypróbuję i dam znać :Salut:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M53, M64

Tych drani to szukalem dwie nocki. Wczoraj sie udalo :D. Jednak wrazenia dosc marne. Male obiekty i tyle. Jesli mialem pecha to przy obserwowaniu ich, moje LW juz bylo zaparowane, wiec to moglo miec wplyw na to co widzialem.

 

W M64 powiniennes zobaczyc pasmo pylu w centrum, ale skoro bylo zaparowane LW to mnie nie dziwi, ze nie widziales.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Srodek karmiaty jest niebieski. Niby nie czarny, ale jakos specjalnie to narazie nic nie widze zeby mi blendowalo. Nie winietuje tez bo w wyciagu to sie trzeba niezle przechylic zeby zobaczyc lekki jej zarys. Tak mi sie skleila ze jej koniec jest o pare mm szerszy niz ten koniec co zakladam na tubus.

 

Zepy....niby je mam, ale nie wiem jak je zastosowac :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Wczoraj postanowilem upolowac Ksiezyc i Jowisza. Te dwa obieky sa dosc nisko i to co wczoraj wyprawialem z teleskopem bylo nielada wyczynem. Wszystko przez drzewa, ktore zaslanialy. Ale w koncu udalo mi sie zobaczyc Ksiezyc - czerwony! WoW widok naprawde odlotowy.

Jowisz mnie zaskoczyl na wielki +. Moze nie widzialem duzej plamy, ale pasy chmur bylo widac super. Gdyby nie slaby seeing (przy 120X Jowisz sobie plywal strasznie) to pewnie bym zobaczyl jakis zarys plam.

Jeszcze taka mala informacja co do odrosnika. Wczoraj LW lekko zaparowalo, ale pewnie dlatego ze teleskop byl raczej w czasie obserwacji w pozycji poziomej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odrosnik z karmiaty jest fajny, ale kazdy kto kiedys tak robil wie ze ciezko sie prowadzi teleskop z nim (nie mozna zlapac za wylot tubusa). Postanowilem wiec cos wykombinowac.

 

Jako ze ostaly mi sie dwa paski rzepowe, to wykombinowalem takie cos:

1.jpg

 

Jak widac jest to kawalek drewienka z uchwytem przymocowany do rzepu, a nastepnie naciagamy ten rzep na karimate.

2.jpg

 

Na tym zdjeciu widac zszywki. Ja tam jednak planuje przykleic kawalek gumy (z detki od roweru). Z lekka wylgotnoscia nie bedzie sie ruszac za chiny na tym aluminium z karmiaty.

 

Testy terenowe uchwytu - jak bedzie pogoda.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj w nocy miałem bardzo udana sesje obserwacyjną. Byłem już dość mocno zdesperowany aby pojechać i oglądać, gdyż chmury przez ostatnie tygodnie nie dawały takiej możliwości. Tak naprawdę dobra pogoda była już dwa dni temu, ale jak pojechałem na miejscówkę i zrobiłem sobie star test to okazało się, że kolimacja jest zła. Okrąg z gwiazdy nie był okrągły lecz ścięty z jednej strony. Gdzieś widziałem, że to wina złego wychłodzenia, no ale tak czy siak wieczór był zrujnowany, choć oglądałem różne tam rzeczy, ale z przekonaniem, że jest źle.

 

Wczoraj jednak sytuacja była jak z bajki. Może na początku jak czekałem na wychłodzenie teleskopu pojawiło się trochę chmur, jednak nie traciłem zimnej krwi i odczekałem 1h na wychłodzenie i rozpocząłem obserwacje.

 

Zacznę od tego, że rączka do prowadzenia, którą ostatnio Wam przedstawiałem spisuje się doskonale. Nie ślizga się po karimacie (nawet bez karimaty działa) i wydaje mi się, że dzięki niej mam lepszą kontrole i dokładniej mogę ustawić obraz w polu. Nic tylko mogę wam ją polecić, szczególnie, dlatego, że żeby ją zamocować nie trzeba wiercić, kleić tubusu.

 

Niebo wczoraj też było doskonałe. Ok godziny 1h, pierwszy raz w życiu widziałem taką czerń w okularze. Niesamowity czarny kolor, nawet na wysokości Jowisza. Droga mleczna widoczna, może bez jakiś fajerwerków, ale widoczna bez zbędnego okłamywania siebie.

 

Jowisz, był jakby non stop przeze mnie obserwowany. W czasie jak nie miałem pomysłu w co wycelować to patrzyłem na planetę. Gdyby nie ten seeing to by było idealnie. Ale w gruncie rzeczy czasem trafiały się sytuacje spokojne i było widać pasy, a nawet drobne paseczki na tych pasach. Nie wiem czy filtr polaryzacyjny by tu pomógł w wyłapaniu większej ilości szczegółów. Ogólne odczucia co do planety są bardzo dobre, gdyby nie seeing.

 

M11, to najlepszy obiekt jaki widziałem. Nie jest to takie duże skupisko gwiazd, jest za to rozległe. W SP 10mm wygląda bardzo ładnie, czujesz się jak byś pływał w gwiazdach. Najlepszy obiekt jaki wczoraj widziałem.

 

Eagle Nebula/M16, to kolejny bardzo ładny obiekt. Widoczny kształt oraz czarne plamy w środku.

 

M13, Herkules w zenicie to czemu nie? Widok imponujący widać każda gwiazdkę. Na tym obiekcie moje oko jakby zaczęło rozumieć o co chodzi w tym patrzeniu i miałem z automatu „zerkanie” i inne polepszacze ;]

 

M57, ten obiekt tez ok 1h jest w zenicie, to czemu nie? Widoczny doskonale. Lekkie „zerkanie” przy 25mm pozwala zobaczyć otwór. Przy 10mm nie trzeba już tak zerkać.

 

M5, długo ją chciałem upolować w końcu się udało. Bardzo ładnie wszystko widać. Gwiazdki ostre.

 

Sabik, tę gwiazdę próbowałem rozdzielić i wydaje mi się, że przy 10mm było widać leciutko jej drugi składnik, choć pewnie mogła to być flara z tego Possla ;]

 

M14, M9, M107, nic specjalnego tu nie można powiedzieć. Ciężko chyba nawet było zobaczyć jakieś gwiazdki w nich.

 

M31, hmm tutaj bylem lekko rozczarowany. Obiekt duży, to się zgadza, ale gdzie jakieś szczegóły? Bark ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj cały dzień i cała noc była bez żadnej chmurki wiec można było oglądać.

 

Obserwację rozpocząłem od dokończenia oglądania południowego nieba (Wężownik, Skorpion, Strzelec):

 

M80, tu mimo dość słabego seeingu i niskiego położenia tego obiektu dało zauważyć się jej składniki czyli gwiazdki. Słabo ale zawsze to coś.

 

M12, wygląda dobrze. Nie wiem nad czym tu się specjalnie rozwodzić.

 

M10, tez wygląda dobrze.

 

M21, widoczna !

 

Lagoon nebula/M8, trudno powiedzieć żeby widok był oszałamiający, ale widać lekkie smugi oraz jasną gwiazdę/jądro? Ogólnie dość dobre wrażenia.

 

M28, tez ciężko się do czegoś doczepić. Wygląda dobrze.

 

M22, jeśli się nie mylę to tą gromadkę widać bardzo dobrze. Rozbita.

 

Potem przyszedł czas na Kasjopeję:

 

M103, nic szczególnie oszałamiającego.

 

NGC 457, to słynne ET. Nawet nie wiem czy ją przypadkiem nie przeoczyłem.

 

NGC 869, ooo i tutaj zaczyna się zabawa. Widok powalający. Podwójny cluster to jest to! Widać pojedyncze gwiazdki aż do środka. Przy SP10mm można pokusić się o ich liczenie ! Najlepszy obiekt tej nocy.

 

M52, nic szczególnie oszałamiającego.

 

No koniec oczywiście Jowisz, wraz z tranzytem Callisto. Dobrze widać tarczę księżyca, a później dodatkowo widać plamkę z powierzchni planety. To wszystko tworzy „oczy” naszej planety, która wygląda jak Packman.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31, hmm tutaj bylem lekko rozczarowany. Obiekt duży, to się zgadza, ale gdzie jakieś szczegóły? Bark ich.

Nie przejmuj sie, po prostu nie to niebo. W czasie wczorajszych obserwacji w okolicach Wezownika i Strzaly, a wiec dosc wysoko niebo bylo tak jasne, ze zasieg na DS nie przekraczal 8 mag. Andromeda jest w lunie od Slonca wiec widzales jadro M31. Sprawdz jaki obszar zajmuje cala galaktyka i porownaj go z rozmiarami tarczy Ksiezyca. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No koniec oczywiście Jowisz, wraz z tranzytem Callisto. Dobrze widać tarczę księżyca, a później dodatkowo widać plamkę z powierzchni planety.

 

Mała korekta: odwrotna kolejność. Na początku na tarczę planety wyszedł cień księżyca, a on sam w drugiej kolejności. A widok rewelacyjny, potwierdzam :helo:

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta karimatka to chyba nie musi byc taka długawa ?

U Mnie w Newtonie PCV wylot jest o ok. 10cm dłuższy niż w Syntach i bardzo rzadko coś tam paruje. Chociaż z drugiej strony Mam tam specyficznego pajaka i lusterko jest trochę osłoniete (lusterko wciskane w blaszny uchwyt)

Myślę że 20cm karimaty ponad krawędź to już jest absolutny max.

 

A dodatkowo może trzeba sprawdzić jeszcze patent naklejenia na spód lusterka WT pianki z kilkoma warstwami foli NRC. Ja sobie taki zrobię w Syncie. Wcześniej miałem w planach, ale tak jak piszę, w starym Newtonie PCV nie parowało praktycznie nigdy, więc nie widziałem w tym sensu. Na obiektywach foto i refraktorku takie coś ładnie izoluje i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała korekta: odwrotna kolejność. Na początku na tarczę planety wyszedł cień księżyca, a on sam w drugiej kolejności. A widok rewelacyjny, potwierdzam :helo:

Pozdrawiam

-J.

 

Ah ta druga plamka to cien jego? Kurcze no o tym nie pomyslalem, ja myslalem ze to jakas plamka na planecie :szczerbaty:. No ale to by bylo nawet logiczne, co mowisz.

 

Ta karimatka to chyba nie musi byc taka długawa ?

 

No niby min 2x apertura. I moja jest tak na styk ew troche mniejsza, ale jej dlugosc mi w ogole nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam !

 

Dzis mialem okazje poogladac troche słonko przez filtr ND5. I pojawia mi sie pare pytan:

 

1. Widzialem cztery plamy, ale sa strasznie male - ksztalt nie o okreslenia. Jaki musi byc power zeby cos zobaczyc konkretnego? 120 razy to za malo? A moze akurat te plamki byly male?

2. Czy z folia Baddera ND5 zobacze kiedys protuberancje?

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Tak, są małe aktualnie a czesto nie ma ich w ogóle -niska aktywność słoneczna póki co.

Ad.2 NIE, filtrem baadera ND5 nie zobaczysz protuberancji. Musiałbyś użyć zestawu z filtrem H-alpha za niezłe pieniądze [taki Coronado PST najtańszy to chyba ze 2.5 tys. zł], użyć koronografu, albo... pojechać na całkowite zaćmienie Słońca.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Wczoraj chyba były te warunki na które się czeka cały rok. Atmosfera stabilna i zero chmur. Wczoraj głównie chciałem przetestować moje nowe nabytki tj. LVW 13mm oraz UHC-S. Nie zawiodłem się!

 

Starun, oj tak. Przy takich warunkach jak wczoraj to aż się chce dać duży power. No ja niestety nie mogę jeszcze dać, ale wrażenia z LVW 13mm są piorunujące. Tak się składało, że wczoraj było widać na tarczy duża plamę i chyba parę innych mniejszych. Wszystko to ładnie zobaczyłem. I nie było mowy o „bulgotaniu”. Żałuje, że nie mam okularu który mi da 200X ;/

 

Veil nebula, to obiekt do testu filtru UHC-S. Sprawdził się! Wkręciłem go do SP 25mm i raz dwa udało mi się ją odnaleźć – najpierw NGC 6992 (chyba jest grubsza) a potem NGC 6960. W LVW 13mm NGC 6960 mieści się na styk. Tu jednak myślałem nad lepszym widokiem. Nie jest źle, ale spodziewałem się fajerwerków.

 

M13, M92, tez dla testów LVW 13mm. No i wielkie zaskoczenie na plus. SP 10mm wyląduje w szafie!

 

Księżyc, oj wczoraj ok 00:30 wyglądał jak z bajki. Nie oglądałem teleskopem, bo już wracałem, ale był cudny (phi ja to jestem romantyk ;p)

 

O to by było na tyle. Nie miałem wczoraj dobrego planu na obserwacje, a szkoda bo ten seeing wczoraj, ah oh cud miód.

 

Jarek dzieki za odpowiedz - czekamy na duza aktywnosc ;]

 

Ciemnego Nieba Hej !

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziś zaćmienie wiec trzeba napisać parę słów.

 

Wszystko zaczęło się ok godziny 10.54. Powoli Księżyc zdobywał tarczę Słońca. Myślę, że ok godziny 11.50 zauważyłem, że Księżyc powoli się wycofuje z tarczy. Całość zakończyła się ok godziny 12.42.

Obserwacje prowadziłem przy pomocy okularów SP 25mm i LVW 13mm. SP 25mm spisał się dość dobrze. 13mm to jednak lekko za dużo. Najlepsze podczas zaćmienia jest kształt linii Księżyca. Idealnie widać górki (naliczyłem ich aż 9 – te najwyższe) i doliny. Przy 13mm to już naprawdę ekstra widok. Wspaniale także widać granulacje powierzchni Słońca.

Seeing był w miarę dobry, zdarzały się od czasu do czasu lekkie podmuchy, ale ogólnie było dobrze.

Dobrze jest podczas obserwacji usiąść w cieniu. Ja po mojej prawej stronie dałem parasol ogrodowy który trzymał w cieniu okular i moje głowę. Taki zabieg znacznie podnosi kontrast i wygodę obserwacji.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

 

Dzis po dluzszej przerwie moglem znowu wyciagnac teleskop i cos poogladac.

Planowo mialo byc:

- Woznica

- Preseusz

- Orion

 

W Woznicy najlepsze wrazenie robi M38, po prostu bardzo fajna gromadka - od pierwszego spojrzenia sie zakochalem.

Preseusza sobie dzis daruje bo w zenicie i nie chce mi sie "lamac" przy dobsonie.

Natomiast Orion, oj tu juz inna bajka. Narazie jest dosc nisko ale juz ogladalem M42 i tu nikt mi nie powie ze sa lepsze obiekty na niebie niz M42. To co zobaczylem jest po prostu zniewalajace. To chyba jeden z niewielu obiektow jakie widzialem, ktore nie sa zwykla chmurka bez ksztaltu! Tu dokladnie widac co i gdzie sie konczy jaki ma ksztalt! Prawie jak chmurki na naszym dziennym niebie. Czekam do 23.30 kiedy to Orion bedzie gorowal i poogladam jescze M42 i inne.

Ogladalem tez Venus. Choc seeing byl po południu kiepski to udało mi sie zobaczyc, ze planeta tylko czesciowo jest oswietlona, a to wlasnie chcialem zobaczyc.

 

Liczne na inne artakcje na zimowym niebie.

Gorące pozdrowienia i Wesołych Świąt przesyła dienet.

Edytowane przez dienet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.