Skocz do zawartości

(Nie co)Dzienne zakrycie Marsa przez Księżyc.


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Po pięknym pokazie Marsa i Księżyca w Wigilię 2007r, przyszedł czas na powtórkę. Mitologiczny bóg wojny poraz kolejny zostanie zasłonięty przez tarczę Księżyca.

Piękno tego zjawisko tym razem polega na tym, iż będzie widoczne... za dnia. Nic piękniejszego na urozmaicenie pięknego (nie zapeszając;)) majowego weekendowego popołudnia.

Wg mnie każdy obserwator powinien zacząć obserwacje już od ok. godz. 14. Na spokojnie znaleźć sobie Łysolka i patrzec na śliczne, powolne zbliżanie sie do siebie ciał niebieskiech.

Efemerydki dla 24 miast w Polsce:

 

 

>>ZAKRYCIE<<

marsdue2.th.jpg

 

Białystok 12:32:37

Bogatynia 12:19:39

Bydgoszcz 12:27:52

Gdańsk 12:31:55

Gorzów Wlkp. 12:24:26

Kielce 12:24:34

Kłodzko 12:19:59

Koszalin 12:29:26

Kraków 12:22:11

Krosno 12:23:19

Krynica Zdrój 12:21:56

Lublin 12:27:21

Łódź 12:25:34

Olsztyn 12:31:43

Opole 12:21:34

Poznań 12:24:53

Rzeszów 12:24:15

Suwałki 12:35:05

Szczecin 12:25:55

Toruń 12:27:57

Warszawa 12:39:50

Wrocław 12:21:47

Zielona Góra 12:22:33

Żywiec 12:20:44

 

Pomiędzy zakryciem, a odkryciem jest chwila czasu aby ostudzić emocje zimnym napojem ;). W końcu mamy aż godzine czasu ;).

 

>>ODKRYCIE<<

marsrvr0.th.jpg

 

Białystok 13:25:51

Bogatynia 13:19:03

Bydgoszcz 13:20:05

Gdańsk 13:18:32

Gorzów Wlkp. 13:17:24

Kielce 13:26:10

Kłodzko 13:21:36

Koszalin 13:16:07

Kraków 13:26:10

Krosno 13:28:56

Krynica Zdrój 13:28:09

Lublin 13:28:09

Łódź 13:23:35

Olsztyn 13:21:40

Opole 13:23:00

Poznań 13:19:46

Rzeszów 13:28:54

Suwałki 13:23:42

Szczecin 13:15:32

Toruń 13:20:52

Warszawa 13:36:32

Wrocław 13:20:25

Zielona Góra 13:18:41

Żywiec 13:25:35

 

Efemerydy zjawiska wygenerowane programem LOW 3.1 . Wszelkie czasy to czasy UT!!

 

 

Nie warto przegapić tej obserwacji..., gdyż następna okazja zobaczenia takiego zakrycia czeka Nas dopiero 8 grudnia 2022r. Przed nim będzie okazja na zobaczenie tylko dwóch zakryć planet przez Księżyc...:

- 1 grudnia 2008 - zakrycie Wenus... z przygladajacym sie Jowiszem (odległość od Ksiezyca -> 2°)

- 15 lipca 2012 - zakrycie Jowisza

 

Życzę Wam udanej obserwacji nie zapomnianej do końca życia ;).

Pozdrawiam serdecznie

Mariusz Lejcyn Malinowski

 

SOPiZ PTMA

Edytowane przez Lejcyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wybaczcie, że moje pytanie jest bardzo laickie ale zawsze mnie nurtuje przy tego rodzaju sytuacjach. Czego trzeba użyć by można było zobaczyć to zjawisko podczas dnia? Tzn teleskop mam (Newton 150/1000) czy do obserwacji potrzebne są jakieś specjalne filtry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wybaczcie, że moje pytanie jest bardzo laickie ale zawsze mnie nurtuje przy tego rodzaju sytuacjach. Czego trzeba użyć by można było zobaczyć to zjawisko podczas dnia? Tzn teleskop mam (Newton 150/1000) czy do obserwacji potrzebne są jakieś specjalne filtry?

 

Starczy Ci Twoj Newton..., choc wiadomo..., ze w obserwacji za dnia im ciemniejszy telekop tym lepszy :).

 

Pozdrawiam

Lej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy takie zakrycie tez traktujecie i obserwujecie "zakryciowo"?

Niestety obserwacja zakryc planet przez Ksiezyc i ich rejestracja nie ma znaczenia naukowego.

Dla nas jest to piekne zjawisko ktorego nie mozna przegapic :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrazenie,ze mapki zakrycia i odkrycia,zamienily sie miejscami,poniewaz wyobraznia podpowiada mi,iz "rosnacy" Ksiezyc,naciera na zakrywane cialo niebieskie,swoja nieoswietlona czescia dysku.

Pozdowienia.

 

Tak drogi Hanysiaku :), Ksiezyc bedzie zakrywal Marsa swoja nie odwietlona strona..., jednak mapki sa wporzadku. Na mapce zakrycia widac 2 pkty obok Ksiezyca, moze to Cie zmylilo.

 

Wykadrowany Ksiezyc i miejsce zakrycia:

 

 

marsdue2.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hop hoop...jest tu kto...?

Jestem, jestem :Salut:

U mnie w Łodzi od czasu do czasu chodzą ładne cumulusy pogodowe po niebie, poza tym wszystko "pociągnięte" wysokim, cienkim cirrusem, który bardzo skutecznie obniża kontrast.

Obecnie patrzę przez Intesa, na zmianę okularami 15mm Meade i 22mm Vixena, ale Marsidło się nie objawiło jeszcze. :angry:

 

z ostatniej chwili: Mars widoczny. Znalazłem go bez filtra, chociaż wzrost kontrastu z czerwonym jest bardzo znaczny

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut do zakrycia a ksiezyc przysłaniaja mi chmury :angry::angry::angry: mam nadzieje ze cos zobacze, ale moje nadzieje pewnie rozwieja chmury :unsure::unsure: . Po prostu klapa.

 

PS. Czemu godzina jest tutaj 12:10 a na prawde jest 14:12?? :blink:

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety byłem w pracy i spóźniłem sie troszkę mimo że telep rozstawiony już zawczasu czekał posłusznie. Widziałem tylko niemrawe mrugnięcie Marsa w miejscu w którym powinien zachodzić za tarczę Księżyca.

Ahhhh ta kochana praca w soboty :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.