Skocz do zawartości

(Nie co)Dzienne zakrycie Marsa przez Księżyc.


Lejcyn

Rekomendowane odpowiedzi

Ja niestety dzisiaj pracowałem intensywnie i dopiero co wszedłem do domu... achhhh... serce mi pękało jak widziałem ten błękit i nawet nie mogłem zerknąć...

Znam ten ból - ja parę lat temu zostałem pozbawiony mozliwości obejrzenia przejścia Merkurego przed tarczą Słońca :angry::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy ponad 50x znikał przy najmniejszej warstwie cirrusów na niebie.

 

Zgadza sie, Marsa udawało się dostrzec tylko gdy nie było ż a d n y c h cirrusów. Nikł nie tylko przy 50x ale i przy 150x (obserwowałem swoją Syntą) nawet wtedy, gdy cirrus był na tyle delikatny że nawet nie przydymiał nieba...

 

Również zaobserwowałem że znacznie okazalej Mars prezentował się po oświetlonej stronie Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak odpisałem na astro4u, problem chyba leżał w warunkach atmosferycznych. Jestem pozytywnie zaskoczony ta obserwacją przez 26x70. Jaka była pogoda w Poznaniu? Pytam, bo w grę może jeszcze wchodzić wada mojego refraktorka -ma słabo wyczerniony wyciąg. W nocy na jasnych obiektach to nie kłuje tak bardzo, podczas zaćmienia Słońca tez nie bardzo przeszkadza, wiec tego nie ruszałem na razie. Mam jednak nadzieje,ze sprawcą kiepskiej widoczności Marsa u mnie były jednak chmury.

Niezależnie od głównej przyczyny, to przekonałem sie,że warto mieć na takie okazje zapas apertury -wystarczy trochę mglistego syfu na niebie i małym sprzętem można dużo stracić.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...problem chyba leżał w warunkach atmosferycznych. Jestem pozytywnie zaskoczony ta obserwacją przez 26x70. Jaka była pogoda w Poznaniu? Pytam, bo w grę może jeszcze wchodzić wada mojego refraktorka -ma słabo wyczerniony wyciąg....

Witaj Jarek...rozumiem, że pytanie skierowane jest do mnie.

W Poznaniu w sobotę na niebie były przesuwające się cumulusy, ale między nimi sporo błękitu. Ja miałem szczęście podczas obserwacji, ale jeśli ktoś miał tego szczęścia trochę mniej, to równie dobrze mógł trafić na chmurki i sam moment zakrycia lub odkrycia był z głowy.

Zastanawiałem się jaki sprzęt ustawić na balkonie /to czym dysponuję, widać w stopce/...ostatecznie wybrałem Kronosa 26x70. Dlaczego Kronosa ? Lubię proste obrazy w lornetkowej perspektywie, a ponadto znam możliwości tego sprzętu i byłem pewien, że jeżeli zaobserwuję Marsa za pomocą 80ED, to także powinno to się udać za pomocą Kronosa.

Początkowo poza Księżycem nic w jego pobliżu nie widziałem, ale ok. 14:10 zobaczyłem tę małą kropkę, która była Marsem. Przed zakryciem momentami "gubiłem" planetę, ale tylko na chwilę. Dużo wyraźniej Mars prezentował się już po odkryciu...tu nie było mowy o zgubieniu obiektu. To co pisze Aquamarin i Robert Bodzoń nt. przyczyn lepszej widoczności Marsa po odkryciu, wydaje mi się słuszne.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto jeszcze chce sobie przypomnieć to piękne zjawisko, tym bardziej, jeśli go nie widział, niech wejdzie na stronę Gerharda Dangla z Austrii i ściągnie sobie animację "avi" z odkrycia planety. Jest tam także opis jego niezłej aparatury, a znakomity efekt rejestracji uzyskał dzięki zastosowaniu filtra na warunki dzienne.

 

Link:

 

http://www.dangl.at/2008/occult_m/oc080510/oc080510e.htm

 

Kilka ładnych zdjęć jest też na stronie niemieckiej:

 

http://www.astro.uni-bonn.de/~dfischer/pictures/mondmars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.