Skocz do zawartości

SCT - kilka pytań do posiadaczy


Jazz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w związku z tym, że stałem się szczęśliwym (lub mniej szczęśliwym to się zobaczy) posiadaczem SCT (Celestron G8) a do tej pory nie miałem styczności z tą konstrukcją (tylko newtony i refraktory) mam kilka pytań do użytkowników tych teleskopów:

- czym czyścić przednią szybę (jest troszkę zabrudzona),

- posiadając ogniskową 2m warto chciałbym ją wykorzystać do kręcenia planetek. Z tego co doczytałem na forum jest problem z ustawianiem ostrości, więc czy zakupić moto focuser (np. Celestrona Astrokosmo polecał gdzieś na forum takie rozwiązanie ) czy zdecydować się na wyciąg (WO lub Badera ).

- jeżeli macie jeszcze jekieś inne cenne rady to proszę o podpowiedzi.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi

 

Pozdrawiam

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Moim zdaniem powinieneś trochę inaczej do tego podchodzić, tzn. oczywiście warto zapoznawać się z doświadczeniami kolegów i ich radami ale także warto budować swoje własne doświadczenia. Tak więc na początek sugerowałbym na Twoim miejscu próby z tym co masz. Ostrość ustawia się faktycznie dosyć trudno ale pobawić się warto.

Co do Twoich pytań to moim zdaniem najlepsza konfiguracja to: SCT + wyciąg + motofocus. Oryginalny wyciąg SCT jest, moim zdaniem, dużo słabszy od wyciągów Crayforda, szczególnie tych co mają dodatkowo przekładnie 1:10. Wydaje mi się, że w konfiguracji SCT + wyciąg można ostrość dobrze ustawić bez motofocusa. Nie mniej motofocus to przyjemna rzecz, która potrafi ułatwić życie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korektor czyści sie standardowo: najpierw gruszka, a potem np. patyczek do uszu + płyn do optyki.

 

a z dodatków polecam Bob's Knobs - zamiast dziubać po ciemku kluczem ampulowym niebezpiecznie blisko w okolicach szklanego korektora, możesz kręcić śrubami kolimacyjnymi za pomocą palców. Baaardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie, że SCT muszą być skolimowane w punkt.

 

PS. Jaka jest różnica między C8 a G8 SCT?

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem zamiennik standardowego regulatora ostrosci z redukcja 1/10:

 

1825-L.JPG

 

Nie jest to tak dobre rozwiazanie jak dodatkowy wyciag, poniewaz nie rozwiazuje problemow typu "mirror shift" jednak jego zaleta jest to, ze nie zwieksza wagi teleskopu ani polozenia srodka ciezkosci, a co najwazniejsze nie trzeba tez go ciagle przykrecac i odkrecac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Od kilku dni mam Celestron 6" SCT. Jego główne przeznaczenie to astrofoto US. Jaki polecacie wyciąg, żeby jak najdokładniej ustawić ostrość? Zależy mi na jak największej precyzji. Do wyciągu zamontuję kamerę + koło filtrowej. Taki Crayforda z DO będzie odpowiedni, czy lepiej iść w klasę typu steeltrack? mój sct ma image shift. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazz, regulacje ostrości warto zelektryfikować jakimś prostym napędem, bo ułatwia to ostrzenie - nie musisz czekać na ustabilizowanie się tuby po każdym dotknięciu. To po pierwsze. I to dotyczy każdego rodzaju tuby- ja mam tak zrobione w Newtonie.

Po drugie nie znam SCT w którym nie kiwa się lustro przy zmianie kierunku ostrzenia i dlatego warto mieć zewnętrzny wyciąg z motorkiem..

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego z wiekiem a raczej z jakością. Ja miałem rok temu fabrycznie nowego Celestrona C 8 XLT i lustro kiwało się jak cholera.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Jazz, regulacje ostrości warto zelektryfikować jakimś prostym napędem, bo ułatwia to ostrzenie - nie musisz czekać na ustabilizowanie się tuby po każdym dotknięciu. To po pierwsze. I to dotyczy każdego rodzaju tuby- ja mam tak zrobione w Newtonie.

Po drugie nie znam SCT w którym nie kiwa się lustro przy zmianie kierunku ostrzenia i dlatego warto mieć zewnętrzny wyciąg z motorkiem..

Myślę, że sam do tego doszedł w trakcie 11 lat od napisania postu ;)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.