Skocz do zawartości

Obco brzmiące nazwy polskich miejscowości


Zastarze

Rekomendowane odpowiedzi

Żytkiejmy to miejscowość położona na Suwalszczyźnie, gdzie można znaleźć bardzo dużo dziwnie brzmiących, chyba niepolskich nazw, jak np.: Wiżajny, Kiekskiejmy, Skajzgiry, Pluszkiejmy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Heh... Prawda :) Za to pod Olsztynem jest Zazdrość :) A pod Białymstokiem jest Katrynka oraz miejscowość Brzozówka K. (nie wiem, co oznacza to "K."- sądzę, że to moje imię- a mam na nazwisko Brzozowska, więc czuję sentyment do tych wioseczek ;) )

 

W moich okolicach jest Szwajcaria, Szkocja, są Ateny... Słyszałam o takiej wsi Warszawa, ale nie wiem, czy naprawdę istnieje wieś o takiej nazwie. Widziałam za to raz w necie zdjęcie przedstawiające zabitą dechami wiochę, trzy stodoły na krzyż i piaskowa droga, a przy tej drodze pomalowana na biało, pogięta i zardzewiała tablica z napisem KRAKÓW (to nie był fotomontaż!) :D

Edytowane przez kasia_b92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam za to raz w necie zdjęcie przedstawiające zabitą dechami wiochę, trzy stodoły na krzyż i piaskowa droga, a przy tej drodze pomalowana na biało, pogięta i zardzewiała tablica z napisem KRAKÓW (to nie był fotomontaż!) :D

 

To mogło być miasto Kraków. Jest kilka wsi, szczególnie od strony Nowej Huty jak np. Wróżenice, Łuczanowice, Kościelniki, Węgrzynowice, które mieszczą się w granicach Krakowa, a tak naprawdę są to pola,pola i pola. Niewiele nowych ludzi się tam osiedla bo trzeba przez całą Hutę przejeżdżać do Krakowa do pracy...

 

A swoją drogą są to całkiem ładne okolice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Żytkiejmy to miejscowość położona na Suwalszczyźnie, gdzie można znaleźć bardzo dużo dziwnie brzmiących, chyba niepolskich nazw, jak np.: Wiżajny, Kiekskiejmy, Skajzgiry, Pluszkiejmy itp.

Są to nazwy pochodzenia litewskiego (bałtyckiego).

 

W Bieszczadach znajduje się miejsce (była wieś) o nazwie Dydiowa. Nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka ukraińskiego, gdzie "didko" znaczy diabeł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzdłuż drogi krajowej nr 22, którą dość często podróżuje, utkiwła w mej pamięci Szwecja, położona pomiędzy Wałczem a Jastrowiem, ale Złe Mięso koło Czerska to przebija wszystko :), choć nie do końca. Dawny (do 1945 roku) Stolzenburg, czyli przygraniczna wieś położona jakieś 20km na północny zachód od Szczecina, została mianowana przez polskie władze... Stolcem.

Apropos Polic, mieszkałem tam ładne naście lat.

 

P.S. Frombork, Malbork, Lębork ...

Edytowane przez Robson78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.