Skocz do zawartości

Kto widział Welon?


sq8luv

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z pogody dwie noce oglądałem ten obiekt (oczywiście nie od zmroku do świtu :szczerbaty: )

Można naprawdę odlecieć. Po raz pierwszy zamarzył mi się okular o większej ogniskowej niż 25mm ;) choć po odnalezieniu mgławicy mogłem oglądać jej fragmenty na większych powerach.

Niestety nie mam żadnego filtra i aż się boję co przez takiego UHC albo OIII można będzie tu zobaczyć :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wiesz czego mniej więcej można się spodziewać ... na fotografii

Znam tę mgławicę właśnie ze zdjęć, gościła u mnie bardzo długo na monitorze komputera. I dlatego tak się ucieszyłem, że mogłem ją zobaczyć, jest naprawdę piękna i ciekawa.

Ale przyznam, że mnie bardziej kręci oglądanie w wizualu, całe to szukanie, znajdowanie, oglądanie i identyfikacja fragmentów, stosowanie różnych powiększeń itd. itd. :)

...W tamtym roku patrzyłem przez taurusa 40cm, nagler 31mm i wlasnie UHC lumicona. Mily widok

:Boink:

Człowieku, aleś mi narobił smaku

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez UHC lumicona wypasik. W tamtym roku patrzyłem przez taurusa 40cm, nagler 31mm i wlasnie UHC lumicona. Mily widok B)

Potwierdzam i Polecam. Widok Welona przez 40cm + nagler 31 + porządny filtr robi wyjątkowe i niezapomniane wrażenie. W ubiegłym roku właśnie taki widok nakręcił mnie do tego stopnia, iż na nowo odkryłem pasję obserwacji, i zanurzam się w nią coraz głebiej.

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widziałeś Veila bez filtra to znaczy, że go nie widziałeś ;)

Dopiero z UHC/Ultrablockiem zaczyna "wyglądać", nie mówiąc o OIII.

 

I najlepiej w polu co najmniej 1,5-2 stopnie kiedy odcina się z szerszego tła. Ja miałem przyjemność oglądania całego kompleksu Veila w polu 4 stopnie ale niestety był to ED80 czyli trochę mała apertura na taki obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHC/Ultrablockiem zaczyna "wyglądać", nie mówiąc o OIII.

Był moment że omal nie kupiłem UHC, to był chyba Tele Vue i nie drogo, powstrzymałem się, bo było to właśnie jak wydałem chyba ze 2,5 K na sprzęt.

Ale co się odwlecze... ;)

najlepiej w polu co najmniej 1,5-2 stopnie kiedy odcina się z szerszego tła

Dobry okularek o większej ogniskowej też trzeba będzie koniecznie dokupić ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli widziałeś Veila bez filtra to znaczy, że go nie widziałeś ;)

Dopiero z UHC/Ultrablockiem zaczyna "wyglądać", nie mówiąc o OIII.

 

I najlepiej w polu co najmniej 1,5-2 stopnie kiedy odcina się z szerszego tła. Ja miałem przyjemność oglądania całego kompleksu Veila w polu 4 stopnie ale niestety był to ED80 czyli trochę mała apertura na taki obiekt.

 

Nie zgodzę się, bez filtra znacznie lepiej wygląda tylko muszą być odpowiednie warunki i odpowiedni teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie półmetrówką w Andach widać lepiej ;). Po to są te filtry, żeby oglądać takie mgławice w prawie każdych warunkach, a nie 3 razy w roku.

 

Pewnikiem pod absolutnie czarnym niebem tego typu filtry nie beda potrzebne, nie mniej jednak w naszych polskich realiach filtry pomagaja, poprawiaja kontrast mglawic. U mnie bez UHC-s z welonem jest kiepsko, rowniez z mglawicami nisko na S, gdzie wyraznie daje sie w znaki luna GOPu. Tamte rejony to tylko z filtrem ogladam, ladnie pomaga na wyluskiwac kuliste w Sgr i Sco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie półmetrówką w Andach widać lepiej ;). Po to są te filtry, żeby oglądać takie mgławice w prawie każdych warunkach, a nie 3 razy w roku.

 

Wystarczy ciemna noc, Kudłacze i 270 mm.

Filtr daje nienaturalne zabarwienie, np OIII niebieskawe, UB zielonkawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się JaLe, nie wystarczy.

 

Oglądałem Veila wielokrotnie. Odszukiwałem pojedyncze fragmenty środkowej struktury pod niebem >= 6.5 mag. Wszystko z Taurusa 0,38. Zachwycało mnie to, co można dostrzec. Ale do czasu....

 

Dwa lata temu fantastyczne niebo w Jodłowie >7mag. Marcin Matusiński wrzucił mi OIII. Nie mogłem oderwać się od okularu.

Detal i kontrast ZABIJA!!!

Z tym filtrem to jakby dwie różne mgławice.

Najlepsze są te włókienka na końcu Miotły i w Trójkącie Pickeringa. Wszystkie te słabe strukturki z środka mgławicy są do wyłapania.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory obserwowałem tylko wschodnią część mgławicy Welon: NGC 6992(95).

Tej nocy postanowiłem odszukać Miotłę Wiedźmy. Gwiazda 52 Cygni ma swoje wady i zalety, dzięki niej jest bardzo łatwo odnaleźć tę mgławicę, ale z kolei jej duża jasność powoduje rozświetlenie tego fragmentu nieba utrudniając obserwację.

Na szczęście dodaje też niezaprzeczalnego uroku Miotle, a urokliwa NGC 6960 jest bardzo! To z pewnością jeden z najładniejszych obiektów (a w moim odczuciu również tajemniczych ;)) jakie miałem możliwość podziwiać. Miałem szczęście bo węższa część mgławicy (trzonek :szczerbaty: ) była przepięknie widoczna, a jej wdzięczny kształt sprawia, że trudno jest oderwać od niej oko.

Ciągle pokutuje brak okularu o większej ogniskowej, 25mm to za mało, żeby uchwycić tę mgławicę w całości. Jej fragmenty natomiast oglądałem stosując różne powiększenia (największe 120x) i nieźle ujawniały jej ciekawą strukturę.

Szersza część mgławicy, w dół od 52 Cygni (ja oczywiście widziałem ją w Syncie u góry) bardzo słabo odcinała się na tle nieba i żeby cokolwiek zobaczyć konieczna była niestety gimnastyka oczu ;)

Wracając do NGC 6992/6995 mam wrażenie, że wczoraj była lepiej widoczna niż podczas poprzednich obserwacji, ale ogólnie niebo jest dość jasne. Zawsze lubię dla porównania skierować teleskop na jakieś dobrze znane i w miarę łatwe obiekty, zwykle M81/ M82 albo M97. Wczoraj były one znacznie gorzej widoczne niż podczas nocy o bardzo dobrych warunkach.

Tak więc mam nadzieję, ze jeśli chodzi o Welon to czeka mnie jeszcze dużo pozytywnych wrażeń.. :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja parę dni temu widziałem welon w achromacie 4" pod dość ciemnym niebem.

Widać taki słaby zarys. Dopiero potem jak zrobiłem zdjęcie tego fragmentu nieba to nabrałem pewności :)

Z filtrem byłoby pewnie nieźle widoczne, bo gwiazd tam jest od groma i mocno przeszkadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z polem 1 stopień ciężko Ci będzie zmieścić zarówno wschodnią jak i zachodnią część Veila (osobno).

Na styk zmieszczą Ci się ucinając wierzchołki z każdej strony. Na pewno je zobaczysz, ale w pełnej krasie do podziwiania potrzeba tu jakichś 2 stopni pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Takie mam pytanie. Czy z syntą 6" pod nieoświetlonym z żadnej strony niebem (latarnie ok. 1km od miejsca obserwacji na dodatek zasłonione drzewami) z filtrem Baader UHC-S słabiutkim okularem 25mm dołączanym do synty 6" (to chyba jakieś kellnery) mógłbym ładnie zobaczyć mgławice cirrusową i jak by wyglądała mgławica crescent

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mam pytanie. Czy z syntą 6" pod nieoświetlonym z żadnej strony niebem (latarnie ok. 1km od miejsca obserwacji na dodatek zasłonione drzewami) z filtrem Baader UHC-S słabiutkim okularem 25mm dołączanym do synty 6" (to chyba jakieś kellnery) mógłbym ładnie zobaczyć mgławice cirrusową i jak by wyglądała mgławica crescent

 

Pozdrawiam

Cresent z lustra 27cm to pod ciemnym niebem - tak ledwo ledwo jak dla mnie. Nie, z twoja 6-tka to sie nawet nie porywaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczy oczom nierówne. Półksiężyc z filtrem myślę że dostrzeżesz zerkaniem jak pisze Polaris (tylko miej dobrą mapę żeby byc pewnym miejsca). Pod niebem 5.5 mag w 8" Crescent majaczy bez filtra, a z UHC jest całkiem fajnym obiektem. Nie dowiesz się póki nie spróbujesz... A Welon z filtrem to niezapomniane przeżycie - jak dla mnie jest to obiekt któremu spokojnie mogę poświęcić całą "sesję obserwacyjną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.