Skocz do zawartości

Refractor 120mm


Ralph_S

Rekomendowane odpowiedzi

Mirek ma racje jesli chodzi o optymalnosc 120 . mialem okazje ją widziec stojaca obok 150 w Jachrance i mimo ze roznica apertur niewielka to jednak 120 zdecydowanie gabarytowo mniejsza .

natomiast zupelnie nie zgadzam sie ze 150 jest na granicy mobilnosci .

ja sie rozkladam na balkonie w 10 min . jesli chodzi o wyjazd za miasto to moze dzisiaj nadazy sie okazja zeby sprawdzic jak to jest z zapakowaniem do samochodu, przejzdem , rozpakowaniem i odwrotnie(wszystko postaram sie zrobic sam -dla testu )

 

 

"....1. Zdecydowanie dłuższe schładzanie (jakieś 3 godziny, 120-ce wystraczą 2)..."

 

na problemy z dlugim czasem chlodzenia tez jest remedium (wczesniejsze obnizenie temp teleskopu) - jest to oczywiscie polsrodek ale nie powem zeby byl jakis uciazliwy . sprzet sobie wystawiam na balkon i ide przygotowac plan obserwacji . jak koncze to wszystko gotowe na mnie czeka na balkonie

 

 

"...2. Ze względu na swoją długość obserwacje w zenicie prowadzi się w pozycji kolankowo-łokciowej ..."

 

wydaje mi sie ze jest tak tylko w wypadku minimalnej dlugosci nog statywu- (tak probowalem w jodlowie i konczylo sie lezeniem na ziemii )

ale wyciagniecie nog na pelna dlugosc (zakladamy ze sa to standartowe nogi od eq-6 tak jak teraz Celestron daje w zestawie C6-R ) nie powoduja jakies tragedii . da sie spokojnie komfortowo wizualnie obserwowac (chciaz na jakies silniejsze podmuchy wiatru podczas obserwacji jeszcze nie trafilem ) . Zreszta tutaj poprosil bym o wypowiedz Ryska bo ma troche wiecej doswiadczenia z tym statywem.

dodatkowo isnieje tez mozliwosc przesuniecia srodka ciezkosci tuby i wysuniecie jej bardziej do przodu (tutaj zgodze sie jest troche kombinowania)

 

a rada 3 to stoleczek obserwacyjny. o ile sie nie myle to Waldek ma takie rewelacyjne krzeslko w zestawie z teleskopem :) jest to naprawde dobre rozwiazanie bo komfort obserwacji wysoce wzrasta :)

 

 

"...3. Całość zestawu jest na granicy mobilności...."

 

postaram sie dzisiaj udowodnic ze wcale tak nie jest. moze nie jest to sprzet tak optymalny jak 120 ale na pewno nie jest na granicy mobilnosci .

moim zdaniem optymalnosc zostala tutaj nieco przestrzelona ale ze swoimi 15 kg niedowagi spokojnie radze sobie sam

 

 

ps. z gory przepraszam za literowki i ort (pisze posta w miedzyczasie obserwacji plam na sloncu a te sa tak wielkie ze budza niemale emocje podczas obserwacji :)

 

pozdr

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaVe nie rozumiemy się co oznacza pojęcie granica mobilności. Dla mnie oznacza ono tyle, że następny sprzęt (w przypadku lunety będzie to 170mm, a w przypadku lustra 300mm np. LX-200 12") nie jest już mobilny. Oznacza to tyle, że przynajmniej na jednym z etapów: składania, rozkładania, pakowania potrzebne są 2 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wczesniej pisalem zdecydowalem sie jednak na 120 i zamowilem ja tu: http://www.lo.be/lo/fr/index.htm

 

Sprzet maja od reki, no i sporo akcesorjow.

Istnieje mozliwosc negocjacji ceny !!! a i wsparcie techniczne zapewniaja na miejscu.

 

Gdyby kogos interesowalo to jestem w stanie pomuc w zakupie i transporcie.

 

P.S. Cennik jest ze stycznia ale ceny sa aktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilność naszych sprzętów to pojęcie względne.

Teoretycznie jeżeli zestaw nie jest wbetonowany to wszystko można przewieść.

Dla mnie, po ok roku użytkowania np. Meade SC 8" na tyle zpowszedniało, że przy wzgl. pogodzie zastanawiałem się czy mi się chce wynosić po kolei fragmenty, statyw - tuba, i to składać. Przeważnie z lenistwa odpuszczałem i dochodziło jeszcze słodzenie ok. 3 godz.

Refraktor 128mm na Vixenie GP siedzi na stałe ( w tej chwili Mewlon 210),

i jak tylko mam chwilę czasu i jest jakakolwiek pogoda do obserwacji to biorę całość i w 10 sekund wystawiam na zewnątrz. Oczywiście sprzęt stoi w pomieszczeniu na parterze. Z Mewlonem jeszcze łatwiej, ta sama waga ale krótszy. To właśnie dla mnie jest mobilność zestawu. Oczywiście potem trzeba teleskop schować, a często człowiek już jest nieżle zmęczony.

Zobaczycie że jak minie okres pierwszych fascynacji to częstotliwość wyjazdów; wynoszeń spadnie proporcjonalnie do wielkości zestawu optyka montaż.

A propo Mewlona, dzisiaj w nocy seeing się poprawił i poraz pierwszy sprawdziłem power.

Saturn do 350x zyskiwał na jakości. Chciałem zrobić zdięcia ale nie chciało mi się taszczyć późno w nocy zestawu komputerowego na zewnątrz.

Przydał by się MOBILNY laptop.

 

Pozdr.

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz wczesniej pisalem zdecydowalem sie jednak na 120 i zamowilem ja tu: http://www.lo.be/lo/fr/index.htm

 

Sprzet maja od reki, no i sporo akcesorjow.

Istnieje mozliwosc negocjacji ceny !!! a i wsparcie techniczne zapewniaja na miejscu.

 

Gdyby kogos interesowalo to jestem w stanie pomuc w zakupie i transporcie.

 

P.S. Cennik jest ze stycznia ale ceny sa aktualne.

 

Ceny oczywiście w Euro !

 

Lichtenknecker Optics No no, zacna firma, kiedyś chorowałem na ich retuszowanego Cassegraina katodioptryka chyba 176/4,5 z płaskim polem widzenia ale wtedy był dla mnie nie osiągalny cenowo bo w cenie przeciętnego, zachodniego samochodu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prośbę DaVe odnośnie EQ6 napiszę tylko tyle, że to co Mirek miał na myśli pisząc o pozycji kolankowo-łokciowej nie dotyczy tego montażu. Na całkowicie wysuniętych nogach jest na tyle wysoki, że w Jodłowie na stojąco lekko się pochylajac można było oglądać Wegę, M57, Albireo, Epsilony itp. Zgodzę się jednak z Mirkiem, że refraktor na takim montażu to ciężar i trochę trzeba się nagimnastykować . Ja radzę sobie sam. Miras, myślałem nawet o refraktorze 180 , f/8 i tylko cena mnie od tego odwiodła :Cry: Byłby mój i też dla mnie mobilny :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.