Jump to content

Jak wygląda jakość obrazów Kronosa20x60 trzymanego w rękach?


Krzysiek T.
 Share

Recommended Posts

Już za parę dni zamierzam pojechać do Quasaru i nabyć przedstawioną lornetkę, nie stać mnie jednak na jednoczesny zakup statywu (który tak naprawdę kosztuje więcej niż ona sama). Pan J. Poruczko na pewno będzie próbował mi wlepić statyw, ale ja naprawdę nie mam pieniędzy:) Będę go mógł mieć najwcześniej za 1 - 2 miesiące. Czy bez statywu rzeczywiście nic nie da się zobaczyć ze względu na drgania? Są jakieś ciekawe mgławice z katalogu Messiera, gromady gwiazd, które w lornetce o takim powiększeniu wyglądają przywoicie? 8)

Link to comment
Share on other sites

Niestety, ale astronomią zacząłem się interesować od niedawna. Wcześniej całą swoją forsę wpakowałem w zegarek za 1.000zł:), dlatego już mnie nie stać na takie zakupy.

PS: Dodam tylko, że nie żałuję tych wydanym pieniędzy, bo zegarek jest świetny - to ten z wbudowanym aparatem cyfrowym, pstrykam sobie nim zdjęcia, a potem za pomocą przystawki na podczerwień wszystko idzie do komputera. Może uda mi się jakoś go podłączyć do teleskopu? :wink:

Link to comment
Share on other sites

Może uda mi się jakoś go podłączyć do teleskopu?

...pogadaj z Januszem on robi takie różne przystawki... :wink:

Mam BPC 20x60 i powiem ci że próbowałem z ręki, ale to nie miało większego sensu. Można owszem oprzeć sie o coś, albo położyć, ale to wszystko dupa! Do takich powerów z założeniem sensownej obserwacji trzeba mieć statyw - najlepiej właśnie Żurawia. Jeżeli masz szansę dokupić statyw za miesiąc dwa, to bierz lornetę, jeżeli nie masz zamiaru kupawać weź coś z mniejszym powerem np 10x50, max 12x50.

A obiektów DS które pieknie wyglądają jest wiele na niebie. Jeżeli zaczynasz przygodę z astronomią zacznij np od 10x50, potem 26x70, a potem teleskop.

Link to comment
Share on other sites

Pewnie że statyw jest najlepszy ale można zobaczyć wiele obiektów jeśli oprze się łapy o jakąś podporę. Poza tym jak chłop nie ma statywu to co odłoży lornetkę na bok a futerał na głowę (wg patentu z Jodłowa)?

Link to comment
Share on other sites

Z ręki to góra 7x50 lornetką mozna pogulać.

Niestety ale statyw jest niezbędny dla 20x60 lub 26x70.

A najlepiej z Żurawiem.

I to raczej nie jest wciskanie ale dobra rada.

Ja zawiesiłem na żurawiu swoją 7x50 i to już była inna - wyższa klasa widzenia.

Ja zegarek trzymam w szufladzie, wystarczy mi ten w komórce.

1000 pln mozna było wydać lepiej.

Zależy kto co lubi.

No i wyobrażam sobie te zdjęcia robione z tego zegarka.

Za 2 lata nawet na nie nie zpojrzysz a zegarek będzie warty 50 pln.

Albo się zepsuje. :P

Link to comment
Share on other sites

Adam -> spokojnie, za 2 lata na pewno się nie zepsuje, a nawet gdyby, to i tak jest na 5 gwarancji :P

Zdjęcia są ostre lecz ich jakość zależy od jasności pomieszczenia w którym jest robione zdjęcie. Jednym słowem - gdy jest szaro, to zdjęcia nie wyjdą, a gdy jest jasno to wychodzą całkiem przywoite :wink:

A z tym fotografowaniem nieba za pomocą zegarka to był żart 8), chociaż sam nie wiem czy coś by wyszło.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Na poczatek możesz używać Kronosa leżąc na leżaku z łokciami podpartymi na jego oparciach i jakoś przebiedujesz jeden sezon jesienny do zimy.

26x70 warto z ręki skierować na Ha-Hi, M31, M42 Plejady i inne wielkie i jasne obiekty jak gromady w Woźnicy, Raku, Bliźniętach czy jasne mgławice w Strzelcu 8)

A może masz już jakis statyw fotograficzny na którym by na razie pojechał ten Kronosik ???

Nasi klienci też nie zawsze od razu kupują żurawia czy statyw do tej lornety ale zawsze potem przychodzą po ten konieczny punkt podparcia lornety :-)))

Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt

Krzyśku,

 

ja mam BPC20x60 kupioną u Janusza w Astrokraku. Oczywiście ze statywem z wysuwaną kolumną. Wcześniej kilka razy oglądałem niebo pożyczoną BPC10x50 bez statywu. Dla mnie był to dramat. Na dodatek moja 7-letnia córka, która czasem towarzyszy mi w obserwacjach, też chciała coś zobaczyć. Bez statywu nie miała żadnych szans.

Moim zdaniem nie powinieniś rozważać zakupu lornetki o sporym powerze nie decydując się na statyw. Weź pod uwagę również fakt, że BPC20x60 charakteryzuje się słusznym ciężarem, co wcale nie pomaga w obserwacjach powodując szybkie zmęczenie rąk.

 

Czekaj, składaj pieniążki, weź kredyt, sprzedaj zegarek - ale nie kupuj takiej lornetki bez statywu. :mrgreen:

 

I na koniec jeszcze moja osobista uwaga : statyw od Janusza ma wysuwaną kolumnę, dzięki sprytnej sztuczce polegającej na odpowiednim ustawienu nóg statywu mogę oglądać niebo prawie w zenicie. Dla mnie to rewelacja. Wiem, że statyw Porucznika to mistrzostwo świata, ale na moje potrzeby taki statyw, jaki zakupiłem całkowicie mi wystarcza.

Link to comment
Share on other sites

Co wy mi tak wszyscy wypominacie ten zegarek?????????????? :? :? :?

Jest bardzo fajny :zadek: i koniec.

A lornetki Kronosa mają podrożeć od następnej dostawy. Tak więc Kronos 20x60 może już nie kosztować 390zł, a 550zł, co jest dla mnie różnicą, o ile wogóle będą dostępne, jeśli cena okaże sie zaporowa - pytałem się Pana J. Poruczki.

Kupię najpierw lornetkę, potem poczekam za statywem. Mój ojciec ma statyw fotograficzny, więc może jakoś przeboleję, albo sam coś skonstruuje 8)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Masz rację kupuj bo kury gdaczą ze podrożeje ale nie daj sie za bardzo podkręcać z tymi podwyżkami , te plotki są chyba po częsci rozpuszczane dla podniesienia ich sprzedaży i w celu podgrzania lornetkowej atmosferki :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.