Skocz do zawartości

Nowy EQ3-2 i irytujące mikroruchy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie nabyłem nowego MAK'a 127 z montażem EQ3-2. Mam wątpliwości dotyczące funkcjonowania mikroruchów: okazuje się, że często problemem jest wykonanie kilku mikroruchów w jednym kierunku, a następnie w odwrotnym (te w odwrotnym nie odnoszą skutku). Po kilku testach wyszło mi, że problem jest wyraźniejszy w osi RA. Problem rozwiązuje dociskanie lub przyciąganie do siebie pokrętła z wężykiem mikroruchów (zależnie od kierunku, w którym się kręci); wówczas mechanizm funkcjonuje poprawnie, jest to jednak trochę irytujące. Mam też wrażenie, że sporo zależy od aktualnego położenia głowicy.

 

Pytanie czy tak być powinno? Czy można coś z tym zrobić we własnym zakresie, czy może kwalifikuje się to do reklamacji?

 

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym objawia się niemożność oprócz niej samej i Twojej irytacji?

Kręcisz, a oś się nie kręci czy oś się blokuje?

 

Kręcę - nic się nie dzieje; nie czuć też żadnego oporu. Gdy wraz z kręceniem docisnę pokrętło (a więc i wężyk) w kierunku głowicy montażu, wtedy ruch jest (ewentualnie muszę pokrętło odciągać od głowicy - zależy od kierunku kręcenia).

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ciekawe, w instrukcji montażu niema słowa o tym, w jaki sposób taki montaż można wyregulować

choć w sumie regulacja jest dosyć prosta, aczkolwiek trzeba ją wykonywać bardzo delikatnie i rozumieć zasadę działania docisku śrub regulacyjnych w montażach EQ

 

a co do reklamacji, próbowałem kiedyś poprosić serwis DO, żeby wyregulowali luzy na osi Dec i nieco "popuścili" na osi Ra, bo trochę zbyt ciężko chodzi, otrzymałem odpowiedź, że nie mogą regulować montaży i że to jest w gestii producenta, sprawa dotyczyła EQ-6, być może tak samo może być z Twoim EQ3-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co opisujesz, to wygląda na backslash, czyli luzy na przekładni ślimakowej,

powinieneś więc spróbować dokręcić ślimaka do ślimacznicy, żeby to wyeliminować

 

Mogę prosić o wskazówkę, co dokładnie trzeba dokręcić? Nigdy czegoś takiego nie robiłem.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czuć luz na ślimaku czy siedzi szczelnie w osi?

 

Jak to stwierdzić? Próbować ruszać wężykiem mikroruchów na różne strony? W tej chwili nie mam dostępu do teleskopu (jestem w pracy); po południu sprawdzę i uściślę.

 

Proszę o wyrozumiałość za naiwne pytania ;)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz kręcić bez dokładnej diagnozy problemu to nic nie poprawisz.

dokładnie!

 

dlatego zanim zabierzesz się do tego, najpierw precyzyjniej opisz objawy

bo jedna możliwość to luzy między ślimakiem a ślimacznicą

a druga to to, że oś ślimaka zbyt luźno siedzi w swojej oprawie i być może ją trzeba najpierw wyregulować

 

a z drugiej strony, przeczytaj warunki gwarancji, bo być może regulując ten montaż we własnym zakresie, może sie okazać, że właśnie ją straciłeś

a ten wątek będzie dla sklepu "dowodem w sprawie" ;)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozmawiałem z DO (swoją drogą, nie wspomniałem do tej pory, że kupowałem u nich - jesteście jasnowidzami? ;) ) - mam sprawdzić, czy wężyki mikroruchów są dobrze dokręcone i jeśli tak, to odesłać głowicę montażu do DO.

 

Dzięki i pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz dobrze wywazony teleskop, to mozna krecic mikroruchami bez blokady. Jednak zwykla zmiana okularu z np malego plossla na jakis ciezszy sloiczek powoduje, ze mikroruchy na zluzowanych blokadach sie 'slizgaja', tak jest przynajmniej w moim EQ3-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po zasprzęgleniu (zaciśnięciu hamulca) wszystko jest OK i mikroruchy działają w obie strony to jest OK :)

Przy odblokowanej osi całość luźno się obraca.

 

OK, przy blokadzie mikroruchy działają sprawnie Nie było tematu :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.