Skocz do zawartości

M31 2007


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Pogoda się (...) więc zabrałem się za zeszłoroczny materiał (jeszcze z nie przerobionego canona 10D). Trochę na zasadzie wprawiania się do tegorocznej edycji M31 wrzucam tę fotkę. Po pamiętnej focie Waldiego to niewiele wnosi do dobrego astro ale co mi tam. To tylko zabawa :).

Wrzucam i przełączam się na karne Turcja-Chorwajca :)

m312007canon10d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jako laik.

Na Twojej focie rzuca się w oczy zagęszczenie gwiazd w najbliższej okolicy M31. Rzuca się tak bardzo, że porównałem ją z innymi fotkami M31 z naszego krajowego podwórka. Na nich gwiazdy pierwszego planu rozłożone są mniej więcej równomiernie po całym kadrze.

 

U Ciebie tworzą swoiste halo podobne do halo z gromad kulistych :)

 

Co jest przyczyną tego "zanikania" gwiazd w kierunku od galaktyki? Specyficzna obróbka?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jako laik.

Na Twojej focie rzuca się w oczy zagęszczenie gwiazd w najbliższej okolicy M31. Rzuca się tak bardzo, że porównałem ją z innymi fotkami M31 z naszego krajowego podwórka. Na nich gwiazdy pierwszego planu rozłożone są mniej więcej równomiernie po całym kadrze.

 

U Ciebie tworzą swoiste halo podobne do halo z gromad kulistych :)

 

Co jest przyczyną tego "zanikania" gwiazd w kierunku od galaktyki? Specyficzna obróbka?

 

Pozdrawiam.

 

Dokładnie tak ponieważ flat był źle wykonany musiałem nałożyć flata wygenerowanego w IRIS. NIestety pozostał potworny szum w obrębie "słabszych ramion" M31. Softowo musiałem poważnie rozmyć tło żeby to jakoś wyglądało-oczywiście ze skutkiem utraty sporej ilości szczegółów. To samo zresztą dotyczy obszaru górnego zdjątka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to nie jest tak że liwkiduje się szum rozmywając jednocześnie (medianą lub blurem w kanale koloru w którym szum jest najbardziej widoczny) pewein obszar zdjęcia. W PS istnieje możliwość wyłączenia z obszaru rozmycia obszarów najjaśniejszych (gwiazdy) ale działa to tylko do max 3-4 pixeli. Pozostałe słabe gwiazdki po prostu znikają łącznie z szumem generowanym przez matrycę. Jakoś zawsze mnie kręciły zdjęcia bardziej "ładne" wizualnie niż "techniczne" czyli z dużą ilością szczegółów ale pozbawione często tzw. klimatu. Jestem zadeklarowanym humanistą to pewnie dlatego :)

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.