Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jakoś jeszcze nikt takiego tematu nie założył, więc zaryzykuję :D

 

Wczoraj obserwowałem Jowisza, niestety w dość niekorzystnych warunkach - był około 10* nad horyzontem. Mimo to, LVW 13mm (115x) pokazywał w momentach dobrego seeingu 2 pasy równikowe, a czasami majaczyły jakieś kolejne pasy :)

Księżyce były 4, z czego 1 (chyba Europa) właśnie zachodził za tarczę. Same księżyce wyglądały jak małe tarczki, ale mogło to być złudzenie wywołane ruchami atmosfery.

 

Już nie mogę się doczekać 2011 r. Jowisz na 50* nad horyzontem :szczerbaty: Opozycja 29 października. Szykujcie sprzęta :lol:

 

Piszcie o tym jak męczyliście Jowisza :banan::Beer:

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będzie dość rzadka okazja zobaczyć tranzyt Callisto. Około północy wejdzie na tarczę, zejdzie około 3.00 Sam Ksieżyc będzie raczej cieżko zobaczyć, bo Jowisz jest nisko, ale cień powinien być łatwy do wychwycenia w teleskopach tak z 4-5" (no może z wyjątkiem kiepskich Newtonów z grubym pająkiem i wielkim lustrem jak 114/500).

Jako, że obieg Callisto wynosi ponad 16 dni, tranzyt wypada tylko 2 razy w miesiącu. Trzeba brać pod uwagę, że część tranzytów wypada w dzień, dopiero pod koniec Sierpnia (chyba 21) będzie możliwośc zobaczenia kolejnego tranzytu.

Mogę jeszcze dodać, że w zeszłym roku wogóle nie dochodziło do tranzytów tego Ksieżyca, który przechodził wówczas pod lub nad tarczą Jowisza.

 

I jeszcze schematyczny rysunek z Calsky:

 

tranzytcallistonm9.png

tranzytcallistonm9.2d98560fee.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkową atrakcją bedzie wyłonienie się Czerwonej Plamy, mniej więcej w czasie jak Callisto będzie w połowie tranzytu, więc jak lusteko się porzadnie już schłodzi.

Trochę dokładniejsze dane o spodziewanym początku tranzytu i czasie pojawienia się Czerwonej Plamy na załączonych obrazkach ze Stellarium

jowisz2_3.07.08.jpg

Edytowane przez szmarcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i było super. Dwie kropki na tarczy bardzo dobrze widoczne, w międzyczasie można sie było rozerwać szukając M-kowych gromad kulistych, których jest całkiem sporo w okolicy Skorpiona i Strzelca.

 

No ale zachęcony ciekawym widowiskiem, poszperałem i przygotowałem listę kolejnych tranzytów widocznych w Polsce w lipcu. I tak juz za tydzień dzień po dniu, 9 i 10 tranzyty najpierw Io potem Europy. Będzie to troche wieksze wyzwanie niż wczoraj. No a potem jeszcze kilka innych (czasy UT).

 

Io : Tra start: 2008 Jul 9 19:52

Io : Sha start: 2008 Jul 9 19:53

Io : Tra end : 2008 Jul 9 22:08

Io : Sha end : 2008 Jul 9 22:09

 

Europa : Tra start: 2008 Jul 10 19:21

Europa : Sha start: 2008 Jul 10 19:25

Europa : Tra end : 2008 Jul 10 22:05

Europa : Sha end : 2008 Jul 10 22:09

 

Io : Tra start: 2008 Jul 16 21:36

Io : Sha start: 2008 Jul 16 21:48

Io : Tra end : 2008 Jul 16 23:53

Io : Sha end : 2008 Jul 17 0:04

 

Europa : Tra start: 2008 Jul 17 21:34

Europa : Sha start: 2008 Jul 17 22:00

Europa : Tra end : 2008 Jul 18 0:18

Europa : Sha end : 2008 Jul 18 0:44

 

Io : Tra start: 2008 Jul 23 23:21

Io : Sha start: 2008 Jul 23 23:43

Io : Tra end : 2008 Jul 24 1:37

Io : Sha end : 2008 Jul 24 1:59

 

Ganimedes : Tra start: 2008 Jul 28 20:43

Ganimedes : Sha start: 2008 Jul 28 22:39

Ganimedes : Tra end : 2008 Jul 28 23:57

Ganimedes : Sha end : 2008 Jul 29 1:55

jowisz9_10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Cartes du Ciel da się jakoś włączyć wyświetlanie cieni księżyców Jupka i Satka ? <_<

Bo Mnie się nigdy nie udało. Zawsze więc włączam SNB lub SNP żeby zaplanować przejścia cieni. Zdecydowanie bardziej lubię korzystać z CdC, więc chciałbym mieć też taką funkcje tutaj.

 

Jakaś nowsza wersja CdC ma może coś takiego ? bo jestem zawsze zacofany w aktualizacjach wszelkiego softu. Ja Mam CdC 2.75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś napisać jak oceniasz seeing podczas nagrywania?

 

 

Warunki atmosferyczne oceniam na dobre. Podczas obserwacji wizualnych cienie nie były tak dobrze widoczne przy powiększeniu 240x widoczne było falowanie atmosfery, raz było widać czarną kropkę a raz nie.

Muszę wyczyścić lustro mojej Synty ( tylko jak do tego sie zabrać ? :( ), na poszczególnych klatkach widoczne były różne paprochy co niewątpliwie wpłynęło na jakość fotki. No i to prowadzenie raczej próby prowadzenia Synty, oj ile to trzeba mieć cierpliwości aby Jowisza utrzymać jeszcze kilka sekund w kadrze ( posiadacze tego sprzętu wiedzą o czym mówię ).

Ale wieczór i tak był wspaniały !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki atmosferyczne oceniam na dobre. Podczas obserwacji wizualnych cienie nie były tak dobrze widoczne przy powiększeniu 240x widoczne było falowanie atmosfery, raz było widać czarną kropkę a raz nie.

Muszę wyczyścić lustro mojej Synty ( tylko jak do tego sie zabrać ? :( ), na poszczególnych klatkach widoczne były różne paprochy co niewątpliwie wpłynęło na jakość fotki. No i to prowadzenie raczej próby prowadzenia Synty, oj ile to trzeba mieć cierpliwości aby Jowisza utrzymać jeszcze kilka sekund w kadrze ( posiadacze tego sprzętu wiedzą o czym mówię ).

Ale wieczór i tak był wspaniały !!!

No własnie, podczas obserwacji wizualnych nie widziałem dwóch kropek! Ani razu. Jedną (cień) prawie cały czas...

 

dobrych warunków!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, podczas obserwacji wizualnych nie widziałem dwóch kropek! Ani razu. Jedną (cień) prawie cały czas...

 

dobrych warunków!

 

U mnie było identycznie - Jowisz unoszący sie nisko nad oddającym ciepło do atmosfery osiedlem nie imponował stabilnościa obrazu. Najlepsza widoczność była przy pow. 200x.

Za tydzień nowa, następna szansa. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę, nawet nie wiedziałem że to aż tak zależy od warunków! i to że było widać dwie kropki przyjąłem za rzecz zupełnie naturalną :)

(to pierwszy raz, z jowiszowych atrakcji wcześniej widziałem tylko znikanie księżyca w cieniu B) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skay-wather: spokojnie... Czy jest sens pisać wszystko dużymi literami? Poza tym postaraj się nie robić tylu błędów, czytać się tego nie da. Przecież Firefox sam poprawia błędy...

 

Jeśli obiekt się poruszał to raczej nie był to Jowisz. Był nisko nad horyzontem, był żółty i miał księżyce- to już pasuje. Powiedz jeszcze czy widziałeś jego tarczę? Tzn. czy był to punkt, czy taka "kulka"?

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BYŁEM NA DWORZE Z TELESKOPEM ZOBACZYŁEM WOLNO PORUSZAJĄCY ŚIĘ OBIEKT . BYŁ TUŻ NAD HORYZĄTEM SKIEROWAŁEM NA TO TELESKOP I....OMAMIŁEM Z WRAŻENIA :icon_eek: BYŁ ŻÓŁTY I OBOK SIEBIE MIAŁ DWIE GWIAZDY MYŚLE ZE TO BYŁ JOWISZ ALE NIE JESTEM PEWIEN :oco::wow:

 

Chyba jednak był to samolot.... :szczerbaty:

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BYŁEM NA DWORZE Z TELESKOPEM ZOBACZYŁEM WOLNO PORUSZAJĄCY ŚIĘ OBIEKT . BYŁ TUŻ NAD HORYZĄTEM SKIEROWAŁEM NA TO TELESKOP I....OMAMIŁEM Z WRAŻENIA BYŁ ŻÓŁTY I OBOK SIEBIE MIAŁ DWIE GWIAZDY MYŚLE ZE TO BYŁ JOWISZ ALE NIE JESTEM PEWIEN

 

Zwróćcie uwagę na to, że On sam napisał, że miał jakieś omamy. :D:ha::lol:

 

Ooooo mammamija .... :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dla zabawy wkręciłem UHC-s w okular, gdy miałem Jowisza na celu. Efekt? Zadziwiający! Kontrast niesamowicie podniesiony, wszystko wyraźne i nie tak jasne, w dodatku pasy przybrały wspaniałego, czerwonego koloru... Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.