Skocz do zawartości

Obserwacje Jowisza


Lars

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dla przypomnienia, dzisiaj przejście Ganimedesa przed tarczą Jowisza. Czasy w UT.

 

Ganimedes : Tra start: 2008 Jul 28 20:43

Ganimedes : Sha start: 2008 Jul 28 22:39

Ganimedes : Tra end : 2008 Jul 28 23:57

Ganimedes : Sha end : 2008 Jul 29 1:55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No dzisiaj wreszcie Jowisz dał plamę Wielką czerwoną plamę. Dzisiaj znowu pojechałem z kumplami za miasto na obserwacje. Jowisz był jeszcze w miarę wysoko, więc wycelowaliśmy na niego teleskopy. Trochę zdziwił mnie dośc niezły seeing i jaśniejsze zgrubienie przy jednym z pasów równikowym. Przy 150x plama była już wyraźniejsza. Ale kopa dały dopiero filtry - przy Neodymowym obraz planety był znacznie lepszy, a przy polaryzacyjnym, a szczególnie z tymi 2 filtrami naraz była po prostu masakra. Obraz był prawie nieruchomy - widać było wyraźnie pofalowania pasów, ostro zarysowany owalny kształt plamy otoczony ciemniejszą obręczą, pociemnienia biegunowe, cienki pas nad górnym pasem równikowym. Nawet przy 200x był dobry obraz, zepsuł się dopiero przy 300x. No, ale przez ponad godzinę nie obserwowaliśmy nic poza Jowiszem.

Później dopiero popatrzeliśmy troche na DSy: M13, M15, M2, M30, M27, M57, M56, M71, M31, M32, M110, M33, M52, M74, oba Veile, Plejady i mgławicę Slimak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grodzie Ciechana warunki dzisiaj nie najgorsze. Przed chwilą wyszedłem przewietrzyć sprzęt i sprawdzić czy Call Sky nie kłamie. http://www.calsky.com/cs.cgi/Planets/6? Ku mojej radosci okazało się że nie. Wielka ciemna "kropa" widoczna dobrze w pow. 72x a za nią następna, mniejsza, już na granicy dostrzegalnosci w przymglonym powietrzu. :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluję udanych obserwacji. Potwierdzasz tym samym dużą przydatnośc "regulowanego filtra polaryzacyjnego" na Jowiszu :Beer:

 

Mój akurat nie jest regulowany. Zwykły ND 25% 1,25 cala. Aż sie zdziwiłem, ze aż taką poprawę obrazu daje.

Dzisiaj u mnie chmury. więc "wyżerki" Jowiszowej nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiejsze obserwacje zacząłem od odprowadzenia damy na spoczynek. ( zbiegiem okoliczności pomiędzy budynkami sąsiadów znajduje się szczelina szerokości kilku stopni i akurat tam ujrzałem zachodzącą Wenus ) :rolleyes: . Następnie już było nieco mniej wesoło. Próby obserwacyjnego zaliczenia szczegółów w obiekcie testowym za jaki uważa się krater Posidonius dały wynik gorzej niż mizerny. Wcale nie lepiej było także z tranzytem WCP. Jedną z ciekawych rzeczy jaką dało się zauważyc jest słaba gwiazda o jas. 8,9mag która znalazła się w płaszczyźnie orbit księżyców galileuszowych i przez kilka dni może "robic" za piątego, nie nazwanego satelitę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

No woczoraj to ja de facto nie widziałem nic oprócz pływającego powietrza. nawet w powerze 47x (czyli najmniejszy jaki mam) jowisz wyglądał fatalnie. Cały pływał. Tyle go było widać. Zrobiłem test na gwieżdzie i seeing był taki, że lepiej nie mówić. Inna sprawa, że obserwuje z balkonu z bloku. Dalej tez są inne bloki i to może dodatkowo pogarszać sytuację. Tak czy inaczej wczoraj rozwinąłem maka. Postał pochłodził się poczym kilka razy próbowałem i zwinąłem go. Na Jowiszu to nawet pasów chmuch nie było widać. czasami ledwo jakieś przebłyski. I to w żadym okularze( mam 32, 25, 15 i 10, teleskop to Mak 127/1500). No nie byłem zadowolony woczoraj. A specjalnie wyjechałem wcześniej od narzeczonej.... ech trzeb było z nią zostać :D

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja równierz rozłozyłem wczoraj sprzeta.....poczatkowo zapowiadało sie dobrze..ale pozniej było fatalnie...przejrzystosc powietrza była okropna......choc jakies tam pasy było widac........Nawet Ksiezyc przy 100x niemiłosiernie falował....nie mogłem ustawic nawet ostrosci:/..pozdrawaim i zycze wszystkoim dobrej pogody:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze niebo okazało mi swą łaskę a efektem tego jest poniższa fotka. Wykonałem ją ok godz. 20.

Zdj_cie098a.jpg

W obecnym sezonie jowiszowym z uwagi na niskie polożenie planety obserwacje WCP nie często kończyły się sukcesem. Po wielu podejściach w końcu udało mi się uchwycić ją na zdjęciu (wykonanym w tradycyjnej dla mnie technice projekcyjno-komórkowej) :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej

No dzis w Katowicach, pomimo tego, że Jowisz był bardzo nisko( Ja go widzę z balkonu po 19.30) widoczność była Bardzo dobra. w Powiększeniu 150x (Mak 127 Plossl 10) dokładnie było widać detal Planetki. Takiego kontrastu i detalu z mojego balkonu jeszce nie miałem. A nie chciało mi się telepa wyciagać... Dobrze, że coś mnie podkusiło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.