Skocz do zawartości

Mirydy na wakacje


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas wakacji możemy obserwować mirydy, które proponowałem do obserwacji na czerwiec. Oprócz tego przygotowałem kolejna porcję, które maksimum osiągną w lipcu oraz sierpniu.

 

Polecane na czerwiec maja aktualnie następujące jasności:

 

 

R Uma - 8,1 - mapki

S Lib - 9,0 - mapki

S UMi - 8,4 - mapki

U Ser - 9,9 - mapki

R Dra - 7,7 - mapki

R Oph - 6,8 - mapki

W Aql - 10,4 - mapki

RT Cyg - 7,6 - mapki

R Del - 8,1 - mapki

T Aqr - 11,7 - mapki

 

W lipcu przewidywane maksima osiągną między innymi:

 

V Cas - 8,4 - mapki

Y Per - 9,6 - mapki

S UMi - 8,4 - mapki

AS Her - 10,2 - mapki

RY Oph - 11,4 - mapki

 

 

W sierpniu można obserwować:

 

RU UMa - poniżej 12,0 - mapki

RU Her - 11,6 - mapki

SY Her - 11,6 - mapki

T Her - 9,1 - mapki

ST Sge - 12,6 - mapki

 

Oczywiście można skorzystać z plotera dostosowując mapkę do pola widzenia teleskopu, lornetki:

 

ploter mapek AAVSO

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Spośród 330 jasnych miryd dostępnych do obserwacji w naszych szerokościach geograficznych najwięcej, bo ponad 20% stanowią te, których okres waha się od 250-350 dni.

 

mirydy21.jpg

 

W tej samej grupie gwiazd ponad 40% stanowią te, których amplituda wahań wynosi 4-5 magnitudo. Niewiele ponad 30% miryd ma amplitudy blasku 5-6 magnitudo

 

mirydy31.jpg

 

Jeszcze ciekawiej wygląda zestawienie zależności amplitudy blasku i okresu:

 

mirydy11.jpg

 

Możemy np. zaobserwować, że mirydy o krótkich okresach poniżej 200 dni maja amplitudy blasku w granicach od 2-5 mag. Największą zmienność amplitud blasku ( 1,5 - 8 mag.) mają gwiazdy o okresach od 200 do 400 dni. W grupie o okresach ponad 500 dni amplitudy zmieniają się w zakresie od 5 do 7,5 mag.

 

wykres

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gwiazdy zmienne jak zauważyłem nie są popularnym wątkiem na tym forum. Zapewne takie obserwacje wymagają większej wiedzy i wytrwałości. Kiedyś próbowałem zgłębić ten temat czytając materiały Pana Świerczyńskiego z PTMA, ale do dzisiaj nie rozumiem jak się ocenia zmianę jasności gwiazdy - wiem że odbywa się to w jakimś przedziale czasu, ale jak się wyznacza jednostkę magnitudo - czy to jest wielkość 4,5...itd.

Może jakaś podpowiedź lub link do materiału

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po przeczytaniu wszystkiego trzeba spróbować obserwacji. Można zacząć od lornetkowych cefeid, bo tu jasność zmienia się z nocy na noc. Przynajmniej ja obserwacje gz zaczynałem właśnie od cefeid. Spróbuj np od X Cyg mapka

 

 

 

 

Witam

Gwiazdy zmienne jak zauważyłem nie są popularnym wątkiem na tym forum. Zapewne takie obserwacje wymagają większej wiedzy i wytrwałości. Kiedyś próbowałem zgłębić ten temat czytając materiały Pana Świerczyńskiego z PTMA, ale do dzisiaj nie rozumiem jak się ocenia zmianę jasności gwiazdy - wiem że odbywa się to w jakimś przedziale czasu, ale jak się wyznacza jednostkę magnitudo - czy to jest wielkość 4,5...itd.

Może jakaś podpowiedź lub link do materiału

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Otworzyłem stronę podana przez oskara i po zapoznaniu sie pobieżnie z jej treścią doszedłem do wniosku, że taka pozycja powinna znaleźć się w bibliotece domowej. Spróbuję zabrać się za ten temat, tylko nie wiem czy wystarczy mi wytrwałości. Może nie wszyscy zgodzą się z moją opinią, ale ta dziedzina to nie jest to samo co skierowanie teleskopu na którąś z planet i opis jej szczegółów.

Dziękuję Yah za wskazówki, widzę że jesteś w tym dziale najbardziej obecny.

 

PS. Wyrazy uznania dla osób zajmujących się tym zagadnieniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę nie jest zbyt trudne. Sprzętem optycznym, który posiadasz możesz wykonać naprawdę sporo wartościowych obserwacji. Większość poleca na początek mirydy, jednak obserwując te gwiazdy, nie będziesz widział zmian blasku z dnia na dzień. Polecam również stronę SSW to prawdziwa kopalnia wiedzy. strona

 

Na początek wybierz nie za wiele gwiazd, ale staraj się systematycznie obserwować. Na początek dwie cefeidy np. X Cyg i T Vul , jakaś półreguralna np. Z UMa i dwie mirydy w maksimum blasku np. V Cas, i RT Cyg.

 

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy ( 27/28 lipca) udało mi się zaobserwować następujące mirydy:

 

S Lac 10.2 /\\

S Cep 9.6 \\/

T Cep 9.4 \\/

T Her 7.8 /\\

SY Her 9.5 /

R Dra 9.2 \

U Cyg 8.2 /

V Cas 8.3 /\

T Cas 8.7 /\\

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wczorajszej nocy (27/28 sierpnia) udało mi się zaobserwować następujące mirydy:

 

RU Her 9.0 /\\

U Her 8.6 /

T Her 8.9 \

SY Her 9.2 /\\

RY Oph 10.7 \

W Lyr 8.6 /

R Aql 9.6 \//

RT Cyg 8.7 \

U Cyg 8.0 /

T Cep 8.4 /

V Cas 10.4 \

T Cas 8.9 /\\

X Oph 8.3 \//

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Yah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.