Skocz do zawartości

Czas naświetlania


Leon Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Są odpowiednie wzory i programy (np. FotoAstro) do wyliczania średniego czasu exp.

 

Dla tej konfiguracji to będzie średnio Jowisz 1/25s (0,04s);

Saturn 1/8s (0,12s). A ile Tobie wyszło ?

 

Teraz trzeba wykonać dodatkowo przynajmniej 2 fotki. Jedna z czasem dłuższym od wyliczonego i druga z krótszym. W sumie 3.

 

Jak dotąd robiłem tylko na kliszy Łysego w ognisku (dość malutki) i z barlowem 2x (jednak ostrość trochę zaczyna legnąć). Znacznie lepsze wychodzą z najprostrzej cyfrówki CCD w projekcji. Planetki wydaje Mi się maleńkie wyjdą na kliszy, więc nie ma co za duzo sobie robić nadzieji. Trzeba by ogniskową jeszcze wydłużyć i może nawet ISO zwiekszyć.

 

Klisza to raczej do DS najlepiej się nadaje.

 

P.S.

A gdzie kolega widział te fotki planetek ? Jakiś link podasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem archiwa i tak np. u Mnie w 170/1200, barlow 2x dawał wypadkową ogniskową 3500, a nie 2400. To jest barlow wizualny, a nie foto i pewnie dlatego tak robi. Ale sobie na boku wyliczam i wychodzi Mi że przy tych 3500 nawet, obraz Saturna będzie miał ok.3mm, a Jowisz ze 4mm, i to na odbitce ! Czyli nie warto chyba takim sposobem. Chyba że jakieś przedłużki się zastosuje. Pozostaje projekcja okularowa. Wymagany bdb okular i seeing.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Binocooler

Fotki, które oglądałem były wykonane cyfrówkami, ale myślałem, że analogowym też uda się coś wyciągnąć.

Czasy stosowałem takie jak podałeś 1/8; 1/15; 1/4, ale właśnie z tej wielkości planetek byłem nie zadowolony.

Podczas fotografowania aparat ostrzył dobrze, ale podczas obróbki po powiększeniu na papierze obraz lekko się rozmywał. Mam cyfrówkę kompaktową Nikon Coolpix S4 ze skrętnym obiektywem z boku i jest problem z zamocowaniem nawet w adapterze oferowanym przez DO, ale chyba będę musiał pomyśleć nad adapterem własnej konstrukcji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.