Jump to content

Czas naświetlania


Leon Mazur
 Share

Recommended Posts

Oglądam ostatnio ładne fotki Jowisza. Z Księżycem sprawa jest prostsza, ale z Saturnem i Jowiszem niezbyt mi wychodzi. Fotografuję lustrzanką analogową w ognisku głównym.

Synta 153/1200, barlow 2x, film 200ASA - jaki powinienem zastosować czas naświetlania do w/w planet?

Link to comment
Share on other sites

Są odpowiednie wzory i programy (np. FotoAstro) do wyliczania średniego czasu exp.

 

Dla tej konfiguracji to będzie średnio Jowisz 1/25s (0,04s);

Saturn 1/8s (0,12s). A ile Tobie wyszło ?

 

Teraz trzeba wykonać dodatkowo przynajmniej 2 fotki. Jedna z czasem dłuższym od wyliczonego i druga z krótszym. W sumie 3.

 

Jak dotąd robiłem tylko na kliszy Łysego w ognisku (dość malutki) i z barlowem 2x (jednak ostrość trochę zaczyna legnąć). Znacznie lepsze wychodzą z najprostrzej cyfrówki CCD w projekcji. Planetki wydaje Mi się maleńkie wyjdą na kliszy, więc nie ma co za duzo sobie robić nadzieji. Trzeba by ogniskową jeszcze wydłużyć i może nawet ISO zwiekszyć.

 

Klisza to raczej do DS najlepiej się nadaje.

 

P.S.

A gdzie kolega widział te fotki planetek ? Jakiś link podasz ?

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem archiwa i tak np. u Mnie w 170/1200, barlow 2x dawał wypadkową ogniskową 3500, a nie 2400. To jest barlow wizualny, a nie foto i pewnie dlatego tak robi. Ale sobie na boku wyliczam i wychodzi Mi że przy tych 3500 nawet, obraz Saturna będzie miał ok.3mm, a Jowisz ze 4mm, i to na odbitce ! Czyli nie warto chyba takim sposobem. Chyba że jakieś przedłużki się zastosuje. Pozostaje projekcja okularowa. Wymagany bdb okular i seeing.

Edited by Binocooler
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Binocooler

Fotki, które oglądałem były wykonane cyfrówkami, ale myślałem, że analogowym też uda się coś wyciągnąć.

Czasy stosowałem takie jak podałeś 1/8; 1/15; 1/4, ale właśnie z tej wielkości planetek byłem nie zadowolony.

Podczas fotografowania aparat ostrzył dobrze, ale podczas obróbki po powiększeniu na papierze obraz lekko się rozmywał. Mam cyfrówkę kompaktową Nikon Coolpix S4 ze skrętnym obiektywem z boku i jest problem z zamocowaniem nawet w adapterze oferowanym przez DO, ale chyba będę musiał pomyśleć nad adapterem własnej konstrukcji.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.