Skocz do zawartości

Co kupic MAK na azymutalnym czy Syntia 8" na Dobsonie


pitbu

Rekomendowane odpowiedzi

Co lepej kupic do okazjonalnych obserwacji po za miastem, troche planety, troche ksiezyc, mglawice na czystym niezaswietlonym mocno niebem?

Mak jest maly i chyba wygodniejszy choc nie wiem czy przy 150x

natomiast Syntia na Dobsonie moze byc bardzo niewygodna bo duza i dobson chyba nie jest zbyt komfortowym montazem.

Bylbym wdzieczny za opinie od osob, ktore to maja - co im sie podoba a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepej kupic do okazjonalnych obserwacji po za miastem, troche planety, troche ksiezyc, mglawice na czystym niezaswietlonym mocno niebem?

Mak jest maly i chyba wygodniejszy choc nie wiem czy przy 150x

natomiast Syntia na Dobsonie moze byc bardzo niewygodna bo duza i dobson chyba nie jest zbyt komfortowym montazem.

Bylbym wdzieczny za opinie od osob, ktore to maja - co im sie podoba a co nie.

 

Standartowy AZ3 też nie jest komfortowyn montażem, jesli juz to celuj w Porte.

Mak nie jest trafionym pomyslem do DS, planetki i ksieżyc owszem.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się nie zgodzić. Mgławice planetarne, gromady kuliste i sporą część gromad otwartych jak najbardziej da sie oglądać Makiem (127) i to z niezłym efektem - wszystko zależy od tego o jakiego Maka chodzi.

Pozdr,

:Beer:

 

Mam ETX 125 i w porównaniu z mniejszym ED 80 wypada identycznie. Fakt jasniejsze eMki bez problemu widać ale generalnie Maki są stworzone do planet. Oczywiscie można wsadzic w Maka okular 40 czy 50 mm ale pole juz nie to.

Nie pisałem że makiem nie da sie obserwować eMek tylk że "Mak nie jest trafionym pomyslem do DS"

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

Tez sie zastanawialem czy maka SW 102 nie zamienic na takiego dziwolaga VixenaVMC 110 L na Porcie. Niby jasniejszy (9.5) i ogniskowa podobna ale po wizycie w DO dostalem cynk ze jakos jednak SW Mak lepiej wypada jakosciowo niz tez Vixen - moze przez rodzaj konstrukcji (podobno korektor za lustrem jest jakis niedopracowany). Wlasciwie nie wiem czy wierzyc no bo sam nie ocenialem. Wogle sądzę ze trzeba by rozwiazac tą kwestie w porownawczym tescie. Są Użytkownicy na forum obu konstrukcji, tylko trza im spotkanie zrobic :helo:

Wiec sam tez nie wiem co by kupic uniwerslanego - mysle ze trzeba poodkladac i kupic C6-S XLT Advanced Schmidt-Cassegrain 150/1500 (na forum Ktos chyba moze go opisac - albo nawet juz byl opisan) - no ale on jest tez na granicy travelernosci... nie? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitbu okresl sie ile kasy mozesz wydać i co preferujesz bo uniwersalnego telepa nie kupisz, przynajmniej w cenie maka i AZ3.

 

Chcialbym sie zmiescic najlepiej w 700-1000 zeta.

Chcialbym zobaczyc plame na Jowiszu i oczywiscie uszka na saturnie.

Przerwa moze byc ale nikoniecznie.

 

No i jakies gromady czy tam mglawice zakladajac ze czyste i nie rozswietlone przez miasto niebo

no ale nie jako lekko dostrzegalne chmurki ale raczej z wyraznym ksztaltem.

 

Ciezar teleskopu nie ma znaczenia. Chodzi o to by to sie dalo uzywac.

By sie nie trzeslo przy dotknieciu powieka. Jest syntia 6" za 650 zl. tylko nie wiem na ile wygodny jest ten dobson.

Myslalem, by kupic Maka i dokupic sobie uzywana glowice fotograficzna i przymocowac do ciezkiego stolu w ogrodzie.

 

Tylko nie mam praktyki i nie wiem czy przy powiekszeniu 150x Maca ten obraz nie bedzie jak za oknem pedzacego pociagu?

 

Moja przewaga nad ludzmi z miasta jest taka ze mam kontrastowe niebo. Jesli ktos patrzy na niebo przez 15" syntie to moze ma gorszy obraz niz ja przez Maka 127 bede mogl miec jesli kupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie celuj w Syntę, Mak da ładne obrazy planet ale na AZ3 bez ATM-u to tak do 45 Stopni mozna lookac - obraz na AZ3 nie bedzie sie telepał nawet przy 150 X.

Jak galaktyczki to cos o większej apatrurze.

Chyba w Twoim przypadku jednak Synta (tak na początek)

Pozdr. Artur

Edytowane przez fiorina01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pitbu, a jak z transportem na miejsce obserwacji? Jeśli wystarczy,ze teleskop 10m przed dom wystawisz, bez biegania po schodach 3 piętra i targania tego kilkaset m od domu gdzieś pod las, to tylko Synta. O stabilność montażu Dobsona to się nie obawiaj -to akurat najsolidniejsze, co tylko może być, żaden trójnóg AZ czy EQ mu nie dorówna. Wiem, bo tubę z małego Dobsona 130/650 przestawiałem na EQ3-2. Trójnóg akurat taki sam jak w AZ3, tylko obciążenie 2x większe, bo głowica para z przeciwwagą

Zakup Maka na AZ ma sens tylko wtedy, gdy nie masz dobrej miejscówki obserwacyjnej pod domem i musisz to nosić, wozić itp. Słowem -tylko w przypadku bezwzględnej konieczności bardzo mobilnego zestawu. Optycznie Synta 6"-8"wygra z takim makiem 127 na wszystkich obiektach, od planet po DS. Napisz, jak/gdzie dokładnie zamierzasz eksploatować ten teleskop.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze do powyzszego galaktyki spiralne, ktore tez chcialbym ogladac.

Zaraz zaraz, kolego, nie tak szybko...

Jeśli myślisz że przez 8" newtona zobaczysz spiralność galaktyk, to będziesz mocno zawiedziony. Ja przez swoją 8" Syntę widziałem ramiona spiralne galaktyk dwa razy- raz była to M33, drugi raz M51. I to pod bdb. niebem. Więc wiesz, o TYM możesz śmiało zapomnieć. Jeśli już dojrzysz spirale, będą wyglądać jak niewielkie pojaśnienia... często początkujący (nie mówię, że Ty!) wyobrazają sobie że pzez teleskop za 1000 zł zobaczą nie wiadomo co, a później są zawiedzeni...

 

Aha, jeszcze jedno:

Syntia

Wiem, że się czepiam ale nazwa modelu brzmi: Synta :) drażni mnie nieco takie zniekształcanie. Tak, wiem że się czepiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał używaną Syntę 8"(20cm) do DS. Używki są tanie.

A jeśli nie wiesz jak wygląda niebo przez taki teleskop pitbu, to lepiej narazie nie kupuj tylko umów się z astrobraćmi z Twojego regionu na pokazówkę mozliwości sprzętu.

 

Jak Ci się nie spodoba, bo takie blade te DS-y i zupełnie inne niż te na fotkach, to daj sobie lepiej spokój z marnowaniem niemałych pieniędzy. Zacznij jeździć po zlotach i minizlotach. Będziesz bardziej zadowolony z patrzenia przez cudze 40-tki Taurusowe, niż przez swój "mini sprzęcik 20cm". 40-tka (cena tak ok. 7-8 tyś zł.) daje już pewien przedsmak tego co widać na fotkach DS-ów.

 

A tak poza nawiasem, to dodam że spotkałem się też z niezadowoleniem z obrazów planet przez laików-astrostarterów. Mówi taki ostatnio, "a gdzie ta przerwa Casiniego ? Na Jowiszu tylko jakieś migające 2 paski i zadnych szczegółów. Eeee a co ten obraz tak pływa, eee rozmazane nic tam nie widać, po co Ty wydałes 1000 zł na to to ..... lepiej mogłeś sobie dozbierać na skuter czy auto.

"Eee... co ?? na sam okular dałeś 400 zł ?, a masz ich aż 4 szt. Ciebie chyba po..b..ło. a nic tam nie widać. W zwykłej lunetce z targu tyle mogę zobaczyć. itd. itd. itp. ........."

 

Takie oto są westchnienie niektórych "nowych" w naszej branży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, mam Maka 102 i saturna i jowisza pokazuje super, księżyc jeszcze lepiej kontrast nie potrafie sobie wyobrazić że może być lepiej- miodzio, mimo braku okularu krótkoogniskowego! Jednak po kilku miesiącach zaczyna nudzić sam księżyc (chociąż można się na niego gapić bez konca i dostrzec coś nowego), saturn odpływa, jowisz nisko a chce się coś oglądać :huh: Gromady otwarte są ok, jednak kuliste i galaktyki to tylko plamki dostrzegalne dla ludzi o dobrym wzroku :mellow: ( Mimo że upolowanie samemu to największa frajda). Myślę że teraz wybrałbym newtona 6" lub 8" bo jak ktoś trafnie zauważył najlepszy teleskop to ten najczęściej używany. Wolałbym wisieć za barierką balkonu lecz zobaczć więcej niż wygodnie patrzeć na plamki z pogranicza percepcji. Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wie ktoś może co to za sprzęt ?

http://www.allegro.pl/item391202794_telesk...nieuzywany.html

 

http://www.allegro.pl/item389710805_prof_t...ar_24_msc_.html

 

Ten EQ4 to jakas tandeta czy może standard i ujdzie spoko ?

Da się do tego dołozyć napęd ?

 

Poszedł sobie taki za tylko 510 zł na allegro (choć nie wiem czy gościu komuś sprzeda, bo cena trochę odbiega od jego oczekiwań).

Trochę myślałem co taki sprzęt może być warty.

 

Do powazniejszego astrofoto (przez tę tubę F/4) nadało by się ?

Pająk to on tam ma okropnie tandetny. Piki to będą takie że ho,ho.

Wyciąg też nie najlepiej wygląda. Montaż na alu-nogach, więc też nie najlepiej. No ale głowica EQ jest już ciekawa. Może przełozyc by ją na dużego teodolita drewnianego i będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytasz o montaz czy caly teleskop? pamietaj, ze ma on wbudowanego barlowe'a w wyciag...

pytanie czy nada sie do powaznego astrofoto- 1. sam sobie odpowiedziales; 2. gdyby sie nadal to bysmy mieli 500 powaznych astrofotografow w Polsce a nie kilkunastu czy kilkudziesięciu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamietaj, ze ma on wbudowanego barlowe'a w wyciag...

jesteś tego pewien? Bo "na oko" wydaje się, że jednak nie ma. To w końcu Newton f/4 czyli krótki, a gdyby miał Barlowa 2x to musiałby mieć f/2!

 

montaż to zdaje się coś w stylu EQ 3-2

 

nie wiadomo jak to wygląda w praktyce. Kiedyś próbowałem osobiście pomacać tego telepa ale nie mogłem znaleźć tej firmy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam barlowa. Skąd że znowu. Przeciez nie jestem laikiem w temacie i wogóle bym się tym nie zainteresował. Tuba wygląda zdecydowanie na długość ok. 80cm. Wyglada podobnie do Soligorka 8".

Szkoda tylko że montaż według Was to jednak coś pod EQ3.

No tak zauwazyłem już dawno temu, że chyba nie ma czegoś takiego jak EQ4, tylko od razu EQ5 i EQ6. EQ7 też nie istnieje chyba.

 

nie wiadomo jak to wygląda w praktyce. Kiedyś próbowałem osobiście pomacać tego telepa ale nie mogłem znaleźć tej firmy

Adres mają podany. To jakaś firma widmo ?

 

Tak tylko teoretycznie jestem zainteresowany, bo pająka i wyciąg oraz szukacza to akurat można wymienić. Ale co najwazniejsze tuba ma F/4, to do astrofoto na kliszy miałaby odpowiednią moc. Za taką cenę jak On tam sprzedał, to byłbym skłonny śmiało to wziąć i wypróbować.

Tylko doradźcie czy napęd do tego da się dołożyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adres mają podany. To jakaś firma widmo ?

niekoniecznie ale błądziłem po tej ulicy jakieś 20-25 minut i nie mogłem ich znaleźć, a na telefony nie odpowiadali. Oczekiwałem jakiegoś szyldu lub tablicy reklamowej przy ulicy ale nic takiego nie było. Ponieważ nie miałem więcej czasu ani ochoty na poszukiwania dałem sobie spokój

 

do astrofoto niby mógłby być ze względu na f/4 ale zagadkę stanowi jakość optyki, sztywność wyciągu i precyzja montażu. Nie wiadomo też jakiej wielkości jest LW, a tym samym czy nie będzie winietować. Przy tak krótkiej ogniskowej krzywizna pola będzie powodowała brak ostrości na brzegach pola już przy matrycy APS-C czyli potrzebny będzie flatener etc. etc.

 

gdyby trzeba było wymienić pająka z LW i wyciąg to już oznacza dodatkowy wydatek rzędu 500 zł czyli wsio razem da około 1000 złociszy. Za zbliżone pieniądze można już myśleć o kupnie używanego EQ5 i teleskopu 200/1000 jakiejś przyzwoitej marki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.