Jump to content

PIERWSZY RAZ


pitrek
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

Już kiedyś pisałem że jako 2 klasista w sierpniu po południu widziałem na wczasach we Władysławowie nad morzem na błękitnym niebie Dzienny Bolid jaśniejszy niż Słońce w 1972 roku i tak się to zaczęło na dobre 8)

Link to comment
Share on other sites

Ja interesuję się od niedawna bo nie cały rok.

początki były jak mialem 6 lat to umiałem wymienić wszystkie planety w koleności 8)

Później w telewizorni zobaczylem jakieś programy o astro potem przyłączli mnie do takiego cudu świata jak internet i wessało mnie na dobre :D chłonę wiedzę jak gąbka 8)

Na necie na jako piwerwsze trafiłem na fotki mgławic i tak mi sie to spodobało że zacząłem czytać i czytać aż się uzależniłem od astrnomii :D

Link to comment
Share on other sites

Mnie zawsze "jakoś tam"pociągała astronomia,ale zaczęło się na dobre(hehe ,przypomniałem sobie wreszcie jak to było... :D)gdy ściągnąłem z internetu program "Celestia"-planetarium 3D.Zobaczyłem na ekranie pięknego Jowisza no i postanowiłem wycelować w niego super teleskopem U5,który kiedyś kupił mój tata...Próbowałem go trafić pewnie z pół godziny 8) a gdy się udało zobczyłem tarczke z dwoma pasami :D Bardzo mi się spodobało :D

Link to comment
Share on other sites

Nie pamiętam od kiedy zawsze gdzieś tkwiła świadomość potęgi kosmosu, ale na dobre zainteresowałem się obserwacjami i postanowiłem coś przedsięwziąć w tej kwestii po wyjaśnieniu pochodzenia bólu... szyi. Po powrocie do domu zawsze stwierdzałem że boli mnie kark, jak myślicie: czemu ? W sumie to bardzo serio !

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Ja sie interesuje astro bo........ no ja niewiem:) A pochłonęłem się gdy jak miałem 5 lat zażyłem za dużą dawkę informacji (a raczej obrazków :D ) zawartych w atlasie kosmosu pozyczonym.... potem w 1996 (pamiętam to dobrze!) otrzymałem swój (do dziś to moja ulubiona ksziążka o astro), a na komunię w 1999 dostałem Óniwersała5.... :D:)

Link to comment
Share on other sites

A co tu kumać, sprawa oczywista :wink: , nie myśl, że nie zauważyłem od razu, ale nie chcę komentować wszystkiego na forum, bo ...(tu wstaw co masz ochotę). A teraz krew mi odpłynęła do jelit i trawię w spokoju tą okropną mieszankę potraw wigilijnych. :?

Link to comment
Share on other sites

Ja pierwszy raz w podstawówce zaraziłem się astro, razem z kumplem i jego ojcem (po razierwszy widziałem wtedy teleskop na żywo), byłem w szoku gdy zobaczyłem np pierścienie saturna, jeszcze w podstawówce zapisałem się do PTMA w Toruniu, przez parę lat należałem do PTMA, lecz później nie było mnie stać na opłacenie tzw. czesnego. W liceum dostałem się na poziom wojewódzki do konkursu astronomicznego z pracą "SATURN I JEGO KSIĘŻYCE", no i od ok 6 lat miałem przerwę i teraz znowu mnie bardzo ciągnie do astronomii (jest trochę więcej czasu). Pozdrowienia.

Link to comment
Share on other sites

ja sie zaraziłem astronomią gdy widziałem bardzo jasny bolid nad horyzontem,gdy byłem na wsi.No i jeszcze przez literature.Wielkie wrazenie na mnie zrobiły zdjecia mgławic i innych obiektów...i tak to sie zaczeło :wink:

Link to comment
Share on other sites

To było ok. roku 1998, byłem w Krakowie i na wystawie komisu ze sprzętem fotograficznym zobaczyłem wielkiego żółtego U8 "Szukacza Kobiet", pomyslałem wtedy "jak wiele musi być widać przez coś takiego, mars pewnie wygląda jak księżyc przez lornetkę" , wszedłem do komisu a sprzedawca dał mi namiar na firme p. Jacka U. Wróciłem do Lublina i zacząłem odkładać by po paru miesiącach kupic swojego U13 :Cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.