Skocz do zawartości

Głód obserwacyjny


amator12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

Miesiąc temu kupiłem Synte 200/1200, ale nie moglem jej wyprobowac na DS gdyz panowały białe noce ,teraz zaczał sie juz lipiec, ale pierwsza noc astronomiczna wypada dopiero 10 lipca ,a mnie juz korci zeby wyniesc syncie :D Jak myslicie warto? czy lepiej poczekac . Według mnie niebo i tak jest juz troche ciemniejsze ,chodzi mi cały czas o wiejskie niebo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poświęć także nieco czasu na Herkulesa i jego znane i lubiane powszechnie gromady kuliste. Znajdujący się nie opodal gwiazdozbiór Wolarza także nie powinien cię zawieść zwłaszcza jeżeli wykazujesz minimum zamiłowania do rozdzielania gwiazd podwójnych. ( a jest tam kilka ładnych parek ) Za pół miesiąca będzie można się cieszyć bardziej czarnym niebem i przyjdzie pora aby skierować sprzęt w zenit na słabsze mgławice w Łabędziu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tego że zaczął się już lipiec ...

Dopiero pierwszy mija i nadal są jasne noce i jeszcze długo będą.

Nie Mam pojęcia skąd Wam się wzięło że jasne noce kończą się 10 lipca. Z moich źródeł wynika że na południu Polski po 20 lip dopiero się zacznie robić ciemno. Na północy jeszcze później.

Najgorsze jest to że północ prawdziwa wypada o 1:00 AM.

Lepiej by było jakby tego czasu na letni nie zmieniali, bo teraz zbyt późno robi się ciemno i nie mam jak wstać do pracy.

Edytowane przez Vixen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>amator12

nawet nie pytaj i nie czekaj bo będziesz żałował :D Co z tego że są jasne noce. Za chwilę Księżyc będzie szedł do pełni , potem zacznie lać , potem tydzień będzie pochmurno na zmianę z mgłą ...

Akurat mamy głęboki nów , piękne noce ... W ubiegłą sobotę udało mi się odpalić moje 20 cm lusterko pod wiejskim niebem i ... naprawdę szczęka mnie boli do dziś bo cały czas ją ciągnąłem po kamieniach z wrażenia. Gdziekolwiek skierujesz ogień tam cele same się nasuwają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak, Amator 12? Odpaliłeś sprzęt? Ostatnie kilka nocy było najpiękniejszymi w mojej półrocznej karierze. Zasięg miałem chyba lepszy niż w wyżowe noce stycznia (mieszkam na samym prawie południu Polski, w jako-takim miejscu na Górnym Śląsku!), a 3-4 dni temu tło nieba było ciemniejsze niż zimą, oczywiście przed wschodem Rogalika :o Nie rozumiem, jakim cudem? Naturalne obserwacje są najsensowniejsze między godz. 1 a 3. A wczoraj zero wiatru i chmur, znikoma wilgotność, nów - i co najważniejsze przejrzystość powietrza taka, jak sie trafia tylko przed zbliżającym się (mowa o lecie) niżem. Czyli warunki typu trzy razy na rok!!! Kto przegapił, niech żałuje.

 

Ostatnie noce dały pogodę, jaka nie trafi się na pewno przez dłuuugie tygodnie :notworthy: Dziś już jest nagły i definitywny koniec tego Eldorado :mellow:

Edytowane przez AdamPaweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tu się dziwić ?

Górny Śląsk i wogóle podmiejskie tereny w zimne miesiące = ogromny smog z dymów od palących się tysięcy pieców, a co za tym idzie mocno zwiekszona łuna w tym "mleku".

Nic w tym dziwnego.

 

Przyjedź wiosną lub jesienią w góry to zobaczysz prawdziwe, ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech ... po przejściu opadów i frontu, zrobiła się taka ładna pogoda u Mnie i tak przejrzyste granatowe niebo, że chyba i Ja dziś się skuszę wkońcu na wystawienie mojej Synci za okno. W końcu chłodno i przyjemnie, ... warto się przewietrzyć. No i co najwazniejsze wolny dzień jutro. Ciemność marna, ale przetestuje sobie nowe okularki przynajmniej na jakiś gromadkach otwartych. Oby tylko ten bezchmur się utrzymał do 00:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Binocooler, przypuszczałem, że to zimowy smog robi kaszanę, ale żeby aż tak? Ale teraz przeanalizowałem sprawę: rzeczywiście, mimo jasnego letniego nieba LP mam o połowę mniejsze chyba niż w zimie, a zasięg przy zenice w dobre noce może i z 0.5 Mag lepszy. Ale tu chyba nie idzie tylko o zimowe LP w smogu, ale o złą przejrzystośc zapylonego powietrza. No nic, poczekam do najbliższej zimy, żeby bardziej świadomie to porównać, bo obserwuję dopiero od stycznia.

 

Widziałem już parę razy w życiu bezchmurne niebo w Tatrach czy Bieszczadach itd. Wiem.. wiem, jak wygląda... Ale ja pisząc o swoich warunkach odnoszę je tylko do śląskiego kontekstu, nie do całokształtu B) Dla mnie widok Drogi Mlecznej z wyraźnie widocznymi jej podstawowymi strukturami (jak wczoraj), zaczynającej się przed Kasjopeją i sięgającej Strzelca - to już dużo, zwłaszcza przed domem, za którym kilkadziesiąt m. są dwie mocne latarnie, a nie gdzieś pod lasem.

 

Dlaczego piszesz o niebie jesiennym i wiosennym w górach, a nie o zimowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że WARTO!

Zawsze warto, nawet w jasne noce, te jaśniejsze DSy na wiejskim niebie coś pokażą.

Strzelca obadaj na przykład.

 

Jowisz idealnie, choć nie przypowerujesz, bo nisko nad horyzontem i aż się gotuje,

Kulki, kulki jeszcze raz kulki... M13 to nawet nad miastem z sodowym reflektorem 10m od balkonu i to jak!!!

Planetarki jak Hantelki.

można próbować galaktyczki w Niedźwiedzicy. Można postarać się wylookać Neptuna i Urana.

 

Zawsze jest na co okiem rzucić.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.