Jump to content
Sign in to follow this  
amator12

Głód obserwacyjny

Recommended Posts

Witam

 

 

Miesiąc temu kupiłem Synte 200/1200, ale nie moglem jej wyprobowac na DS gdyz panowały białe noce ,teraz zaczał sie juz lipiec, ale pierwsza noc astronomiczna wypada dopiero 10 lipca ,a mnie juz korci zeby wyniesc syncie :D Jak myslicie warto? czy lepiej poczekac . Według mnie niebo i tak jest juz troche ciemniejsze ,chodzi mi cały czas o wiejskie niebo.

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że WARTO!

Zawsze warto, nawet w jasne noce, te jaśniejsze DSy na wiejskim niebie coś pokażą.

Strzelca obadaj na przykład.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Poświęć także nieco czasu na Herkulesa i jego znane i lubiane powszechnie gromady kuliste. Znajdujący się nie opodal gwiazdozbiór Wolarza także nie powinien cię zawieść zwłaszcza jeżeli wykazujesz minimum zamiłowania do rozdzielania gwiazd podwójnych. ( a jest tam kilka ładnych parek ) Za pół miesiąca będzie można się cieszyć bardziej czarnym niebem i przyjdzie pora aby skierować sprzęt w zenit na słabsze mgławice w Łabędziu.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e-mki w Kasjopei oraz Andromedzie :) bynajmniej na mnie zrobiło to spore wrażenie a dodam ze był to mój pierwszy wypad z moim działem :P więcej nie zobaczyłem bo pogoda kijowa :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro ja moim MAKiem jestem w stanie dopaść teraz pare gromadek kulistych na miejskim niebie to ze swoją syntą nawet nie powinieneś pytać :D teleskop pod pachę i marsz :Beer:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Vixen

Co z tego że zaczął się już lipiec ...

Dopiero pierwszy mija i nadal są jasne noce i jeszcze długo będą.

Nie Mam pojęcia skąd Wam się wzięło że jasne noce kończą się 10 lipca. Z moich źródeł wynika że na południu Polski po 20 lip dopiero się zacznie robić ciemno. Na północy jeszcze później.

Najgorsze jest to że północ prawdziwa wypada o 1:00 AM.

Lepiej by było jakby tego czasu na letni nie zmieniali, bo teraz zbyt późno robi się ciemno i nie mam jak wstać do pracy.

Edited by Vixen

Share this post


Link to post
Share on other sites

>amator12

nawet nie pytaj i nie czekaj bo będziesz żałował :D Co z tego że są jasne noce. Za chwilę Księżyc będzie szedł do pełni , potem zacznie lać , potem tydzień będzie pochmurno na zmianę z mgłą ...

Akurat mamy głęboki nów , piękne noce ... W ubiegłą sobotę udało mi się odpalić moje 20 cm lusterko pod wiejskim niebem i ... naprawdę szczęka mnie boli do dziś bo cały czas ją ciągnąłem po kamieniach z wrażenia. Gdziekolwiek skierujesz ogień tam cele same się nasuwają :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jak, Amator 12? Odpaliłeś sprzęt? Ostatnie kilka nocy było najpiękniejszymi w mojej półrocznej karierze. Zasięg miałem chyba lepszy niż w wyżowe noce stycznia (mieszkam na samym prawie południu Polski, w jako-takim miejscu na Górnym Śląsku!), a 3-4 dni temu tło nieba było ciemniejsze niż zimą, oczywiście przed wschodem Rogalika :o Nie rozumiem, jakim cudem? Naturalne obserwacje są najsensowniejsze między godz. 1 a 3. A wczoraj zero wiatru i chmur, znikoma wilgotność, nów - i co najważniejsze przejrzystość powietrza taka, jak sie trafia tylko przed zbliżającym się (mowa o lecie) niżem. Czyli warunki typu trzy razy na rok!!! Kto przegapił, niech żałuje.

 

Ostatnie noce dały pogodę, jaka nie trafi się na pewno przez dłuuugie tygodnie :notworthy: Dziś już jest nagły i definitywny koniec tego Eldorado :mellow:

Edited by AdamPaweł

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czemu tu się dziwić ?

Górny Śląsk i wogóle podmiejskie tereny w zimne miesiące = ogromny smog z dymów od palących się tysięcy pieców, a co za tym idzie mocno zwiekszona łuna w tym "mleku".

Nic w tym dziwnego.

 

Przyjedź wiosną lub jesienią w góry to zobaczysz prawdziwe, ciemne niebo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Vixen

Ech ... po przejściu opadów i frontu, zrobiła się taka ładna pogoda u Mnie i tak przejrzyste granatowe niebo, że chyba i Ja dziś się skuszę wkońcu na wystawienie mojej Synci za okno. W końcu chłodno i przyjemnie, ... warto się przewietrzyć. No i co najwazniejsze wolny dzień jutro. Ciemność marna, ale przetestuje sobie nowe okularki przynajmniej na jakiś gromadkach otwartych. Oby tylko ten bezchmur się utrzymał do 00:00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Binocooler, przypuszczałem, że to zimowy smog robi kaszanę, ale żeby aż tak? Ale teraz przeanalizowałem sprawę: rzeczywiście, mimo jasnego letniego nieba LP mam o połowę mniejsze chyba niż w zimie, a zasięg przy zenice w dobre noce może i z 0.5 Mag lepszy. Ale tu chyba nie idzie tylko o zimowe LP w smogu, ale o złą przejrzystośc zapylonego powietrza. No nic, poczekam do najbliższej zimy, żeby bardziej świadomie to porównać, bo obserwuję dopiero od stycznia.

 

Widziałem już parę razy w życiu bezchmurne niebo w Tatrach czy Bieszczadach itd. Wiem.. wiem, jak wygląda... Ale ja pisząc o swoich warunkach odnoszę je tylko do śląskiego kontekstu, nie do całokształtu B) Dla mnie widok Drogi Mlecznej z wyraźnie widocznymi jej podstawowymi strukturami (jak wczoraj), zaczynającej się przed Kasjopeją i sięgającej Strzelca - to już dużo, zwłaszcza przed domem, za którym kilkadziesiąt m. są dwie mocne latarnie, a nie gdzieś pod lasem.

 

Dlaczego piszesz o niebie jesiennym i wiosennym w górach, a nie o zimowym?

Share this post


Link to post
Share on other sites

chyba z powody sniegu ale moge sie mylic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście, że WARTO!

Zawsze warto, nawet w jasne noce, te jaśniejsze DSy na wiejskim niebie coś pokażą.

Strzelca obadaj na przykład.

 

Jowisz idealnie, choć nie przypowerujesz, bo nisko nad horyzontem i aż się gotuje,

Kulki, kulki jeszcze raz kulki... M13 to nawet nad miastem z sodowym reflektorem 10m od balkonu i to jak!!!

Planetarki jak Hantelki.

można próbować galaktyczki w Niedźwiedzicy. Można postarać się wylookać Neptuna i Urana.

 

Zawsze jest na co okiem rzucić.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.