Skocz do zawartości

odkryłem Wieszak!


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

tak sobie wyszedłem wczoraj w nocy z lornetką żeby sprawdzić o jakiej porze się teraz robi ciemno i przypadkowo śledząc jakiegoś satelitę który się akurat napatoczył zobaczyłem JEGO.

chyba mogę nazwać się odkrywcą bo nie wiedziałem że tam jest, naprawdę! :szczerbaty:

 

żeby ten wątek był z korzyścią dla kogoś kto jeszcze nie słyszał o wieszaku to pokażę jeszcze że ów cud natury wygląda tak:

collinder399mt0.jpg

i można go znaleźć przedłużając w górę linię łączącą dwie najbardziej rzucające się w oczy gwiazdy z głowy orła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wczoraj go zaobserwowałem, ale świadomie i nieprzypadkowo :P Bardziej fachowa nazwa: Cr 399, leży na "terytorium" Liska. Ładnie sie wczoraj u mnie prezentowała ta gromadka... w szukaczu, bo nawet LVW22 daje już za duże powiększenie (a niby tylko 54 razy...) - tak więc do obserwacji wskazana lornetka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wczoraj go zaobserwowałem, ale świadomie i nieprzypadkowo :P Bardziej fachowa nazwa: Cr 399, leży na "terytorium" Liska. Ładnie sie wczoraj u mnie prezentowała ta gromadka... w szukaczu, bo nawet LVW22 daje już za duże powiększenie (a niby tylko 54 razy...) - tak więc do obserwacji wskazana lornetka.

 

Pozdrawiam

Najwieksze wrazenie zrobil na mnie ten układ w 86' oglądalem go wtedy przez bino 8x30 - nazwalem go wtedy petelką :-)

Pozdr.Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wczoraj go zaobserwowałem, ale świadomie i nieprzypadkowo ...

Myślę, że wiele osób lubi obserwować tę ciekawą pod względem kształtu gromadę. Ja do tego celu używam Kronosa 26x70..."Wieszak" idealnie mieści się w jego 2,5* polu widzenia...polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wieszak i ET robią największe z gromad otwartych wrażenie na osobach niezwiązanych z tematem (no może poza hihotami i żłóbkiem :) ) Z powodu właśnie swojego kształtu.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już jesteśmy przy ciekawych kształtach gromad gwiazd, jak oceniacie M11 (Dzika Kaczka).

 

Widzicie tam kształt drobiu?

 

Niektórzy mają małe problemy aby dojrzeć w tej gromadzie kaczkę, ja widzę ją doskonale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie ;] Dzis sproboje poszukac, bo pogoda bedzie :banan: bananowa !

 

No i znalazlem bez problemu. W szukaczu bardzo ladnie widac jej ksztalt. W SP 25mm nie miescie sie w calosci, ale i tak kolo gwiazdek jest bardzo ladny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już jesteśmy przy ciekawych kształtach gromad gwiazd, jak oceniacie M11 (Dzika Kaczka).

 

Widzicie tam kształt drobiu?

 

Niektórzy mają małe problemy aby dojrzeć w tej gromadzie kaczkę, ja widzę ją doskonale

 

Twórcy nazwy tej gromady - admirałowi Smyth'owi widok głownych gwiazd przypominał stado dzikich kaczek w locie. Dla mnie to zdecydowanie nie drób lecz ichtiofauna ;) - patrząc na M11 widzę rybę - Skalara :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twórcy nazwy tej gromady - admirałowi Smyth'owi widok głownych gwiazd przypominał stado dzikich kaczek w locie.

 

Potwierdzam i podtrzymuję, że przy odpowiednio dużym powiększeniu, można dostrzec w M11 kształt pikującej kaczki, z wyraźnie zarysowanymi skrzydłami.

Natomiast o ile moja wyobraznia potrafi wygenerować jedną sztukę tego drobiu, to całe stado jest już poza moimi możliwościami ;)

 

Sir admirał Smyth tworząc nazwę dla tej gromady musiał być chyba na dopalaczach :rolleyes:

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wczoraj (noc piękna) po raz pierwszy zaliczyłem Wieszak (świadomie, przez lornetkę) i Dziką Kaczkę (najpierw przypadkowo lornetką, i już świadomie teleskopem). Pierwszy obiekt bardzo malowniczy, drugi przepiękny :D Ni starałem się widzieć w M11 jakiegoś kształtu, wystarczył mi widok gwiazd przypominających klejnociki - obiekt różniący się charakterem od widzianych przeze mnie do tej pory gromad otwartych :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem nie jeden raz M52 w zimie B) - ale dzięki za przypomnienie, bo już nie pamiętam, jak wygląda B) Jednak w Kasjopei z gromad najbardziej mi się podoba M103 :rolleyes: Z reguły ją łapię lornetką na rozgrzewkę. Piękna półregularna struktura geometryczna, a przy tym gwiazdy mocno zróżnicowane pod względem jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie wyszedłem wczoraj w nocy z lornetką żeby sprawdzić o jakiej porze się teraz robi ciemno i przypadkowo śledząc jakiegoś satelitę który się akurat napatoczył zobaczyłem JEGO.

chyba mogę nazwać się odkrywcą bo nie wiedziałem że tam jest, naprawdę! :szczerbaty:

Taaa, pamietny news Astronetu: Spójrz na Wieszak! ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Wieszak to Wieszak, proszę, jeszcze ciepły z przed paru minut :)

 

Dziś jakoś łatwo poszło, bez paralaktyka, zwykły statyw + Kadyszka z Pentacontem 200mm/f4,

 

na ISO 400 i 8 sek wygląda tak (z nieproszonym gościem ;) :

post-9808-1215298593_thumb.jpg

 

a na ISO 1600 i 1.5 sek tak:

post-9808-1215298725_thumb.jpg

 

pozdróweczka

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Jednak w Kasjopei z gromad najbardziej mi się podoba M103 :rolleyes: Z reguły ją łapię lornetką na rozgrzewkę. Piękna półregularna struktura geometryczna, a przy tym gwiazdy mocno zróżnicowane pod względem jasności.

 

Jak na nią patrzę to mam 2 skojarzenia: rondelek lub wieżyczka do czołgu ;D

 

Pierwszy raz jak jej szukałem, nie sprawdziłem fotki... i się wsciekałem: "jakiś parszywy rondel widzę, ale nigdzie gromady", potem zobaczyłem zdjęcie i ... hm zrozumiałem

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.