Skocz do zawartości

Cień Calisto


fiorina01

Rekomendowane odpowiedzi

Looknij tu

http://www.calsky.com/cs.cgi/Planets/6/1?

 

tylko zobie powieksz.

Pozdr. Artur

 

Dzięki Arturze!

Z tego co widzę to uda mi się załapać na cień (Ah muszę czekać aż Jowisz zza bloku wyjdzie.

Teraz tylko pozostaje mieć nadzieję, że sprzęt nie zawiedzie.

 

Edit:

 

No i udało się :).

Edytowane przez Kamil D.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem w szoku normalnie. Nie raz obserwowałem cienie księżyców Jowisza, tak Newtonem 130-tką jak i ostatnio Makiem 5". Ale wtedy Jowisz był znacznie wyżej, a i tak NIGDY nie widziałem samych księżyców. A tu wczoraj po tarczy pyra najpierw jedna kropka, potem dołącza do niej druga. Rewelacja. A jakiś tydzień-dwa temu jak był podwójny tranzyt, bodaj Ganimeda i Europy [czy Io?] udało mi sie z balkonu wypatrzyć tylko jeden z cieni, a drugi "być może, ale raczej nie"... Tym razem staliśmy w polu za miastem, szalejąc od Strzelca po Łabedzia z 12-calowa Syntą Tomka [TomaszP1977], mój Mak na napędzie celował non-stop w Jupiterka. Gromady kuliste porozdzielane Syntą do środeczka na gwiazdki, cudo. M8 z mgławiczką, M11 skrząca sie gwiazdami i caała reszta. Kompletu sprzętu dopełniała Tomkowa lorneta 100-tka, do której na razie nie ma statywu, wiec to co wyczynialiśmy z tymi 4kg w łapach to był już lekki hardcore, ale widoki przepiękne. Trochę jasnych meteorów sie trafiło. Poezja...

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Udało się może komuś zrobić zdjęcie tego tranzytu? Ciekawe czy na pojedynczej klatce byłoby coś widać. Na pewno ktoś musiał próbować, chciałbym to zobaczyć :) Dodam, że niestety nie obserwowałem wczoraj tego zjawiska czego bardzo żałuję...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nam z Adrianem, Mirkiem i Robertem nie udało się dostrzec tej kropki na tarczy Jowisza. Seeing był kiepski. Na Jowiszu było słabo widać 2 pasy, czasem jakiś trzeci majaczył, ale nic więcej.

 

Ta, a specjalnie na pole jechaliśmy, a Jowisz pływał, jakby był pod wodą. :angry: Nawet małe powiększenia były nieostre. W zasadzie widoczne były tylko 2 pasy widoczne. Najśmieszniejsze jest to, że jak wróciłem do domu i wystawiłem Syntę na balkon, to seeing był znacznie lepszy :blink: i udało mi sie dostrzec małą ciemną kropkę. Była to już sama Callisto, bo cień już zszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, pływał jak nie wiem co! Trafiłem na moment w którym Calisto "zlewał się" z Jowiszem. Fajnie to wyglądało. Cień zobaczyłem tylko 1 raz, na więcej seeing nie pozwalał...

Coś się we mnie nagl zerwało i robiłem poglądowy szkic, ale jak to mówią decyzje podejmowane pod wpływem chwili nie są trafne... Także raczej nie będę tego prezentował :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeslicznie to zjawisko wygląda teraz w krakowie.

Pozdr. Artur

Jak może wyglądać, skoro ma się zacząć trochę później według planetarium, a Ty piszesz o tym już o 23:13. Czyli kiedy jeszcze cień nie wszedł na planetę. A styknie się z nią ok. 23:30.

 

Co tu jest grane ?

Coś nie tak z czasem na forum czy z czasem w planetarium ?

Już raz kiedyś planetarium coś oszukało z przejściem WCP o jedną godzinę i w sumie nie mogłem jej zobaczyć, bo już się schowała i było zapóźno.

 

Sprawdziłem czas forum, jest OK, bo czasy nowych postów są prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może wyglądać, skoro ma się zacząć trochę później według planetarium, a Ty piszesz o tym już o 23:13. Czyli kiedy jeszcze cień nie wszedł na planetę. A styknie się z nią ok. 23:30.

 

Co tu jest grane ?

 

Przejście cienia rozpoczęło się ok. 22:22. To sam księżyc pojawił się na tarczy ponad godzinę później.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki Robercie za potwierdzenie. :helo::notworthy::rolleyes: Sprawdziłem i wyszło że SNB ma jakiś błąd poprostu i źle podaje godzinę. W SNP i CdC czas jest zgodny z Twoim.

 

Mam jednak pewne pytanie odnośnie planu tranzytów podanego w bliźniaczym temacie o tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=296024 . Czas podano tam w UT, a czas urzędowy liczymy +2h (strefa czas. + czas letni). Prawda ? :mellow: Jeśli się nie myle to te podane tam w zestawieniu czasy będą błędne według weryfikacji w SNP. :o Przeciez czas UT nie zmienia się na letni/zimowy. No nie ? :blink:

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może wyglądać, skoro ma się zacząć trochę później według planetarium, a Ty piszesz o tym już o 23:13. Czyli kiedy jeszcze cień nie wszedł na planetę. A styknie się z nią ok. 23:30.

 

Co tu jest grane ?

Coś nie tak z czasem na forum czy z czasem w planetarium ?

Już raz kiedyś planetarium coś oszukało z przejściem WCP o jedną godzinę i w sumie nie mogłem jej zobaczyć, bo już się schowała i było zapóźno.

 

Sprawdziłem czas forum, jest OK, bo czasy nowych postów są prawidłowe.

 

Bino jak mogłeś mnie posądzić o nieprawdomówność :boks: , okazało się jednak że to Ty się pomyliłeś :rolleyes: : .

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.