Skocz do zawartości

M27 wąskopasmowo...


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Dołożyłem trochę materiału do starego zdjęcia M27 z tego wątku:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=18261

 

W zasadzie główna różnica to materiał SII i Ha, którego wtedy nie miałem. Nie śmiejcie się, ale doświeciłem tylko 3 klatki - 1 Ha i 1 SII i 1 luminancja - po 10 min ;).

 

Poniżej połączone klatka 10 min Ha z Luminanacją:

CCD_Image_27.png

 

A to już ugotowany "bełt" ze starymi zdjęciami z poprzedniej kamery:

m27_narrow2.jpg

 

Wersja z dodanymi gwiazdami z RGB:

m27_narrow3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale detal... :blink::notworthy:

 

A ten zielony kolor to chyba od tego(w mgławicy, nie na gwiazdach), że zjonizowany tlen świeci się na zielono i w jakimś tam paśmie Adam złapał ten kolor. (albo coś mi się pomieszało z innym pierwiastkiem :szczerbaty: ). Chociaż nie wiem, bo na astrofoto się nie znam.

 

Naprawdę bardzo fajna fota!

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale detal... :blink::notworthy:

 

A ten zielony kolor to chyba od tego, że zjonizowany tlen świeci się na zielono i w jakimś tam paśmie Adam złapał ten kolor. (albo coś mi się pomieszało z innym pierwiastkiem :szczerbaty: ). Chociaż nie wiem, bo na astrofoto się nie znam.

 

Naprawdę bardzo fajna fota!

no chyba, ze to samo otoczenie emki wprowadza ten kolor na pozostałe gwiazdy:o...ciekawy tego jestem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy canon chodź częściowo wyciągnie az tak szerokie struktury przy dluuuuuugim naswietlaniu w dobrych warunkach. Cyknąłem klatkę testowa 10min o siwcie można powiedziec (2.30) ale nic nie znalazłem niestety :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory w fotografii w liniach emisyjnych gazów są bardzo umowne. Kiedyś wydawało mi się, że powinno się chociaż zmienić kolor gwiazd na "naturalny", ale paradoksalnie, wtedy będzie to nieprawdziwe.

 

Tego typu zdjęcia mają za zadanie pokazać trudne lub niemożliwe do zarejestrowania detale mgławic. Mają też jakąś tam wartość poznawczą, bo widać, z czego dane struktury są zbudowane.

 

Kolor gwiazd w fotografii narrowband zależy od użytej palety kolorów. Tu jest akurat paleta tzw. Hubble'a. Charakteryzuje się tym, że to co świeci w linii zjonizowanego wodoru jest zielone - także gwiazdy.

 

Tak jak powiedziałem, można to w komputerze odbarwić, można też nałożyć gwiazdy RGB. Pytanie tylko po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy canon chodź częściowo wyciągnie az tak szerokie struktury przy dluuuuuugim naswietlaniu w dobrych warunkach. Cyknąłem klatkę testowa 10min o siwcie można powiedziec (2.30) ale nic nie znalazłem niestety :unsure:

Marcin - to moje 10 min. to jest lekkie niedomówienie. Nie napisałem jednego, że jest to bin 2x. Inaczej mówiąc, ilość informacji odpowiada naświetlaniu 1:1 przez 40 min i to kamerą o sprawności QE na poziomie blisko 90%. Dlatego w jednej klatce widać, ile widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolory w fotografii w liniach emisyjnych gazów są bardzo umowne. Kiedyś wydawało mi się, że powinno się chociaż zmienić kolor gwiazd na "naturalny", ale paradoksalnie, wtedy będzie to nieprawdziwe.

 

Tego typu zdjęcia mają za zadanie pokazać trudne lub niemożliwe do zarejestrowania detale mgławic. Mają też jakąś tam wartość poznawczą, bo widać, z czego dane struktury są zbudowane.

 

Kolor gwiazd w fotografii narrowband zależy od użytej palety kolorów. Tu jest akurat paleta tzw. Hubble'a. Charakteryzuje się tym, że to co świeci w linii zjonizowanego wodoru jest zielone - także gwiazdy.

 

Tak jak powiedziałem, można to w komputerze odbarwić, można też nałożyć gwiazdy RGB. Pytanie tylko po co?

 

 

Nieee no, jakbym czytal Wiedze i Zycie... Przeczytalem 2x Twoja wyjasnienia i zaczynam myslec ze powinienem kupic sobie ksiazke o Astrofoto... Bardzo fajnie ze mozna „ odczuc jakąs wartosc poznawczą, bo widać, z czego dane struktury są zbudowane” :notworthy::o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.