Skocz do zawartości

Baader Hyperion 21mm Modular


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Ostatnio zakupiłem okular znanej wszystkim firmy, Baader Planetarium. Opiszę tutaj pierwsze wrażenia i test pola. Za jakieś dwa tygodnie opiszę obserwacje pod naprawdę ciemnym niebem :)

 

PIERWSZE WRAŻENIE

Okular przyszedł dużym pudełku, zapakowany w (chyba) skórzaną sakiewkę, wsadzony do woreczka foliowego i dwukrotnie owinięty w folię bąbelkową. Także o żadne uszkodzenia w czasie podróży nie musiałem się martwić :D.

 

Okular bez problemu wchodzi w wyciąg 1,25" i nie prawdziwy jest mit, że z powodu jego wagi (zaraz podam dane) może coś zrobić z wyciągiem. Tutaj, śmiało wchodzi i nic się nie dzieje, tj. sztywno się trzyma.

 

Okular posiada dobre powłoki odblaskowe.

 

Dane (producenta) :

ogniskowa: 21 mm

odległość od oka: 20 mm

konstrukcja: 8 soczewek w 5 grupach

kąt widzenia: 68 stopni

Jego waga to (na oko) między 350-500 gram.

Jest trochę duży, ale nie aż tak jak Nagler. Wygląda jak granat, ale za to solidnie trzyma się w dłoni i napis jest wyraźny.

 

Zaślepki jak to zaślepki. Gumowe, dobrze spasowane.

 

PIERWSZE OBSERWACJE- Czyli test pola i wad optycznych.

 

A więc. Ostatnio pogoda dopisała, więc postanowiłem przetestować pole widzenia a także stopień wad optycznych okularku. Próbowałem także złapać M57 i M13, ale pozbyłem się złudzeń, że 20 osób wyłączy cholendarnie wielkie żarówki energooszczędne w swoich mieszkaniach i osiedle zostanie pozbawione prądu, a akumulatory w samochodach siądą.

 

Ale przejdźmy do rzeczy. Najpierw napiszę co nie co o astygmatyźmie. Otóż, przy nieosiowym patrzeniu, może trochę dręczyć, natomiast nie jest on jakoś specjalnie wielki, żeby bluzgać. Śmieszne jest to, że patrząc "bardzo nieosiowo" w prawą część okularu pojawia się ciemna plama na 65% pola, a patrząc "bardzo nieosiowo" w lewą część, astygmatyzm i jego czarna plama zajmują tylko i wyłącznie 40% pola :szczerbaty: . Rekompensuje tą wadę bardzo duże pole widzenia. Aż miło wlepiać oko w szkło dzięki temu polu. Koma w moim egzemplarzu jest znikoma, nawet nie zwracałem na nią uwagi. Pojawia się na 10-15% od brzegu pola widzenia. Aberra pojawia się patrząc nieosiowo. Ogólnie jeśli chodzi o wady optyczne spisuje się znakomicie(!) w porównaniu z KITowymi okularami.

 

Dodam jeszcze co nie co informacji o ER. Nie muszę zdejmować okularów z oczu, aby cieszyć sie widokami! Duża odległość świetnie nadaje się dla osób, które tak jak ja, muszą nosić okulary. No i ta duża soczewka na początku. Wooah. Aż kusi do lookania.

 

PODSUMOWANIE

Ogólnie, okular przeznaczony jest dla osób, które chcą mieć zadowalające obrazy i nie wydając przy tym 1000zł na szkło. Wrażenia z obserwacji napiszę za dwa tygodnie, gdyż wyjeżdżam na wieś, pod naprawdę ciemne niebo.

 

Cena okularu na rynku wacha się (patrząc w DO i Teleskopy.net) między 310-319zł.

 

Pozdrawiam!

 

PS. Wieczorem wrzucę dwie foty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecane foty.

 

dsc00016ty4.th.jpg

Trochę duży ten okular, ale spokojnie mieści się w dłoni (a co najwazniejsze- pewnie się trzyma!)

 

dsc00017zc4.th.jpg

Spokojnie trzyma się w wyciągu.

 

dsc00018mk7.th.jpg

A tu takie małe porównanie z KITową 25mm :)

 

 

Pozdrawiam

 

PS. Sorry za kiepskie zdjęcia, ale dopiero w sierpniu kupuję cyfrówkę i jestem skazany na aparat z telefonu <_<

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszne jest to, że patrząc "bardzo nieosiowo" w prawą część okularu pojawia się ciemna plama na 65% pola, a patrząc "bardzo nieosiowo" w lewą część, astygmatyzm i jego czarna plama zajmują tylko i wyłącznie 40% pola

a to jest efekt związany raczej z teleskopem niż z okularem. W sumie to łatwo to sprawdzić obracając okular o 180* wokół osi

 

fajny okularek. czekamy na dalsze testy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja nie wierze żeby w tej cenie, ten okularek dawał dobre obrazy. To nie możliwe, przy tak skomplikowanej konstrukcji za taką cenę.

 

Najważniejsze dla jakości okularka to: sprawdzenie punktowości, astygmatyzmu i chromatyzmu w porównaniu do np. lantanka o podobnej ogniskowej. Przetestuj pod tym względem go porządnie. Choć przy tym powiekszeniu jakie on daje, to raczej ciężko wykryć jakieś wady. Dobry rosyjski Plossl da chyba podobne jakościowo obrazy. Zyskujemy głównie komfort i duże pole oraz korekcje tego pola.

 

Z tym astygmatyzmem przy patrzeniu nie osiowym, to nawet w Naglerku (z tych tańszych) taki efekt zauważyłem na obrzeżach pola. To chyba poprostu wina zbyt dużych soczewek.

 

Ale tej plamy w polu widzenia to już nie rozumiem. To musi być wina jakichś krzywizn soczewek poprostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy, zobaczymy. Głównie zależało mi na tym, aby obrazy dawane przez ten okular były lepsze od widoków z KITowych szkieł.

 

Nie miałem zbyt dużo pieniędzy do wydania, stąd też zakupiłem tego Hyperiona. Zobaczę, jakie obrazy daje ten okular już niedługo i zdam relację. Napiszę także o punktowości (skąd inąd nie zwracałem na nią uwagi, ale wydaje mi się że jest ok- ale sprawdzę jeszcze raz dokładnie). Chromatyzm również zostanie solidnie sprawdzony :Salut:

 

Pozdrawiam

 

EDIT: To raczej wina okularu niż teleskopu, bo kolimacja jest ok (od prawie 1,5roku!) a wyciąg skośnie ustawiony nie jest :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak, tak. Miałem przetestować okular. Niestety wyszła z tego kiszka. Dlaczego? Ano dlatego, że po pierwsze nie było pogody, a po drugie jak była pogoda, to Księżyc ostro dawał po seeingu i komary ciachały niemiłosiernie <_<. Jednak udało mi się podglądnąć kilka obiektów.

 

Jowisz- już w szukaczu był sporą kulką, a w Hyperionie (ok. 57x ) bardzo dużą tarczką z 4 księżycami. Na samym globie dostrzegłem dwa pasy bez większego wysiłku, natomiast żeby ujrzeć Wielką Czerwoną Plamę musiałem "ostro" zerkać. Z powodu seeingu musiałem bardzo delikatnie kręcić gałką od wyciągu, aby dobrze złapać ostrość. Tak czy siak, widok powalił mnie na kolana :).

 

Księżyc- jeden ze sprawców morderczego ataku :szczerbaty: Bardzo ładnie się zaprezentował, od razu w pobliżu terminatora (a także troszkę dalej) czułem głębię tego zgrupowania kraterów na południowej półkuli.

 

M57- Bez zerkania dostrzegłem pierścionek, co w porównaniu z KITem dawało doskonały wynik, gdyż w 25mm KITówce musiałem się sporo "nazerkać". Natomiast gdy tutaj zerkałem, miałem lepszy detal i(!) widziałem charakterystyczne przedłużenie.

 

Udało mi się na Księżycu mniej więcej wycenić chromatyzm Baadera. Nie wiem jak to określić, ale jeżeli - - - - - - - - - - to całe pole widzenia, to obwódka pojawiała się w tym - -|- - - - - - - - miejscu. W porównaniu z KITem, który raził chromatyzmem już praktycznie od środka pola widzenia, to szkło wypadło rewelacyjnie.

 

Być może został bym dłużej, ale na dodatek na polu krążyły lisy, które niezbyt ciekawie się na mnie patrzyły :blink: . Na gromadki przyjdzie czas już niedługo :).

 

Pozdrawiam

 

PS. Ano i bym zapomniał. Szkic M57. Wiem, że jest totalną brzydota i wogóle i pierścionek powinien być mniejszy, ale rysowałem zaraz po obserwach i byłem już troszkę śpiący.

Szkic

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu nie ma co za bardzo porównywać obrazu do tego kitowca, bo z tego co widze to Ty masz ten gorszy, czyli Kellnera. Niektórzy dostają w zestawie Plossla 25 i sobie chwalą.

 

Dymek M57 widziałeś troszkę lepiej, bo też power'ek troszku większy z Hyperionem. No ale optyka napewno też lepsza.

 

Ten chromatyzm w jakim stopniu jest widoczny ? Rzuca się w oczy ?

Na Jowiszu też jest widoczny na krawędzi pola ?

 

Okularek z polem 68' jest dedykowany głównie do DS, a tam chromatyzm krawędziowy nie gra większej roli.

Edytowane przez Binocooler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chromatyzm nie rzuca się (jak dla mnie) w oczy. :)

Na Jowiszu jest, ale tak nie wielki, że nic a nic nie przeszkadza i sam nie zwraca na siebie uwagi gdy się nie przyglądam.

 

Co do Twojego ostatniego zdania. Taki był mój zamysł. :) Tzn. przeznaczenie do DeSek i zwracanie mniejszej uwagi na chromatyzm.

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam 8mm i jestem z niego zadowolony, napewno wart swojej ceny. Dodatkowym atutem sa pierscienie dystansowe (za 25zl mamy drogi okular). Przy dokreconym pierscieniu dystansowym mam 5mm i nie widze pogorszenia obrazu, uzywalem do saturna i spokojnie widac cassiniego, ale przy odkreconym barlowie (ok21mm) znieksztalcenia obrazu troche kuja w oko przy krawedziach .

Trzeba dodac, ze przy dokreconym pierscieniu, lub odkreconym barlowie minimalnie maleje LER.

 

Nie probowalem jeszce przeslony ktora daje ogniskowa cos ok 30mm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos probowal fotografowac Hypciem z odkreconym ujemnym zestawem? Bo jakos dziwie sie (albo cos zle robie) ze tak sie po prostu odkreca gore i widac na dole w 2 calowym walcu soczewke nastepna ktora wylata, malo tego jak ona wylata to to przy nastepnej robi sie jeszcze dluuuu :icon_idea::icon_exclaim: zsza ogniskowa i jeszcze mniej chromatyzmu... tylko dla czego ja mam paluchami dotykac soczewek :Boink: , nie mogli wymyslec jakichs pierscieni z dziurka do brania penseta lub szczypcami albo cos... :blink:

i wogle Baadery juz mogli podac jakie dlugosci sie otrzymuje wywalajac kolejne szkla. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzieki! :o

Cos tam widac Teraz tylko musze sprawdzic organoleptycznie czy mi bedzie ogniskowal dobrze z tymi pierscieniami (MinoltaA200), bo ze stolikiem Baader bylo okej. Chyba sie wybiore do sklepu z aparatem i bede marudzil... B) Musze sobie skonfigurowac taki zestaw do prob pierwszych zdjec, bo stabilny sie wydaje... :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzieki! :o

Cos tam widac Teraz tylko musze sprawdzic organoleptycznie czy mi bedzie ogniskowal dobrze z tymi pierscieniami (MinoltaA200), bo ze stolikiem Baader bylo okej. Chyba sie wybiore do sklepu z aparatem i bede marudzil... B) Musze sobie skonfigurowac taki zestaw do prob pierwszych zdjec, bo stabilny sie wydaje... :banan:

 

Daj widok PDF-a na 100 % - ladnie wtedy wszystko widac :-)

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszperałem trochę nasze archiwum, sporo już napisano o Hyperionach.

Jakoś wcześniej wogóle nie zwróciłem na nie uwagi.

 

Tu testy ASTRONOCY.PL:

http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=5&str=2

 

Po przeczytaniu tych opini Mam mieszane odczucia co do tego opisywanego tam tzw. "kolorku". Pojawia się on przy nieosiowym patrzeniu już od środka pola. Poza tym transmisja gorsza niż w LV. Możesz się jakoś do tego "nieosiowego kolorku" ustosunkować Kuba ? Chociaż on dotyczy bardziej chyba 13,17-tki. Zaczynam być trochę uczulony na te "kolorki", jak tak czasem patrzę przez te różne tańsze okularki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fakt, pojawia się naprawdę nieznaczny kolorek w moim egzemplarzu przy nieosiowym lookaniu. Nie przeszkadza on jednak przy obserwacjach :)

 

Pozdrawiam.

 

PS. A co ty tak podkreślasz te "tańsze okularki"? :szczerbaty: Powiem, że nie każdy ma tyle kasy, żeby kupować od razu LVW czy LV a ja naprawdę jestem zadowolony z "Hipcia". :)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą nieosiowością to nie przesadzajcie, bo wcale nie jest tak źle. Kiedyś czytając takie posty to myślałem sobie -jak kupię LV to będzie dużo lepiej a tu :kupa: , prawie nie ma różnicy.

 

PS. ja jak przykręcam FZ50 do Hyperiona to wielka lipa, mam tylko małe kułeczko obrazu w kadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą nieosiowością to nie przesadzajcie, bo wcale nie jest tak źle. Kiedyś czytając takie posty to myślałem sobie -jak kupię LV to będzie dużo lepiej a tu :kupa: , prawie nie ma różnicy.

 

PS. ja jak przykręcam FZ50 do Hyperiona to wielka lipa, mam tylko małe kułeczko obrazu w kadrze.

 

Lipa, lipa - dokup odpowiednią tulejkę dystansową.

Pozdr. Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Witam

Dzieki testowi okularu Kuby (jeszcze raz dziekuje) kupilem sobie w koncu takiego samego. Nic tu nie pisze bo sie kompletnie na gwiazdkach nie znam. Co moge powiedziec: ogniskowa po odkreceniu tego barlowa rzeczywiscie duzo wzrasta (i dlatego go chcialem wlasnie), z tego co pamietam producent deklaruje 32,2mm a nie 35. Na moje oko jest cos kolo tego. Nie zauwazylem jakiegokolwiek spadku szerokosci pola widzenia, natomiast spadek LER jest b. wyrazny. W moim przypadku to nawet dobrze, bo mnie ten hiperLER wkurza. poza tym lepiej sie fotografuje w projekcji okularowej. Jakosc obrazu spada wyraznie, choc u mnie nie tylko z winy okularu. Te 32,2mm to przy mojej redukcji ponad 40mm i chyba wchodzi obstrukcja, ale nie narzekam. Przy nieosiowym patrzeniu jest kolorek rzeczywiscie - przez dlugi LER to trudno sie utrzymac w tej osi. Ja go porownywalem z pluslem 25mm celestrona i oczywiscie brawa dla Hipo(potama). To pole jest piekne. Lantanow zas nie mam.

 

Co do foto, pewnie nie o taka prymitywna technike pytales, jak przykrecenie malpki do Hipka, ale moze komus sie przyda. Mam dokreconego przez firmowy pierscien 54/52mm Fuji E900. W pelnej konfiguracji okularu LER jest tak dlugi, ze mam wieksza lub mniejsza czarna dziure na matrycy i troche swiruje pomiar swiatla (za ciemno o 0,5EV). Niestety trzeba oddalic obiektyw aparatu od soczewki ale nie mam takiego pierscienia przedluzajacego. Z reki zas jak to z reki... Bez barlowa zas nic nie trzeba wiecej i do foto dziala wspaniale. Boki, gdzie jakosc spada akurat odpadaja. Ja uzywam do ptakow i musze powiedziec, ze jak dotad czesciej wykorzystuje wlasnie niepelna konfiguracje, rowniez przy obserwacjach, ze wzgledu na wielkie pole widzenia. Takze, jest to wciaz jak najbardziej akceptowalna jakosc i LER. Mysle, ze slusznie przyrownuje sie go wtedy do erfla, jedyny z jakim go porownywalem, to samorobka Astrokraka 28mm. Jest jasniejszy i ma lepiej odwzorowane kolory.

 

Snajper, co do Twoich problemow z odkrecaniem, to cos za duzo chyba odkreciles. U mnie nic po odkreceniu barlowa nie wylata i nic nie musze paluchami. Do reklamacji!

Edytowane przez kivirovi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

Tak jak wspominałem wyżej mam dwa Hyperiony; 8 mm i 13 mm. Jak na okulary za naprawdę niezbyt wysokie pieniądze są całkiem niezłe. Pole co prawda tylko 68 st ale ostrość i brak zniekształceń prawie po same brzegi. Może przy 95% pojawiają się takowe. 8 mm dość mocno ściemnia obraz ale całkiem przyjemnie rozbija gromady kuliste i nieźle sprawdza się przy obserwacji planet. Swietnie się sprawdza przy obserwacji gwiazd podwójnych i wielokrotnych. 13 mm, ładna transmisja, przy takich nocach jak teraz obserwacja Veila pod dość jasnym niebem nie nastręcza żadnych kłopotów. Ogólnie do Synty 8" polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.