Skocz do zawartości

Rób zdjęcia, wygrywaj nagrody


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Z radością zawiadamiam, że udało mi się sfinalizować sprawę nagród w naszym emocjonującym plebiscycie. Wszyscy wiemy, że nie robimy zdjęć dla korzyści materialnych, ale na pewno przyjemnie będzie coś wygrać.

 

Na wstępie pragnę oznajmić, że żaden z organizatorów plebiscytu nie może otrzymać nagrody. Dotyczy to w szczególności mnie, sumasa i Hansa.

 

Kolejną dobrą informacją jest to, że nie tylko fotografujący mogą wygrać, ale także wszyscy, którzy oddają głosy w kwalifikacji. Tego jeszcze u nas nie było i mam nadzieję, że przyjmiecie informację z zadowoleniem.

 

A teraz czas na konkrety.

 

Co miesiąc na głosujących oczekują:

1. Dwa Atlasy Nieba przyznawane w formie losowania.

 

oraz dla autorów najlepszych zdjęć:

1. BON NA 200,- zł do wydania w sklepie DeltaOptical.pl na dowolny towar (pierwsze miejsce).

2. Lornetka DO Entry 7x50 (drugie miejsce).

3. Koszulka "lidera astrofotografii" AF - projekt w toku (pierwsze miejsce - docelowo za pierwsze 3 miejsca)

 

A TERAZ NAJWAŻNIEJSZE!

 

Na zwycięzcę plebiscytu "NAJLEPSZA ASTROFOTOGRAFIA ROKU 2008" czeka



nowiutki refraktor firmy SkyWatcher Equinox 80ED.

 

 

award.gif

 

 

 

- ufundowanego przez firmę DeltaOptical.pl. Wybór najlepszego zdjęcia roku zostanie przeprowadzony prawdopodobnie w styczniu 2009. Informacje o finale podam oczywiście ze znacznym wyprzedzeniem.

 

 

Mam nadzieję, że to nie koniec. Cały czas będę starał się powiększać pulę nagród. To oczywiście zależy od woli sponsorów, których w tym miejscu zapraszam do kontaktu. Chcesz być sponsorem największego polskiego plebiscytu astrofotograficznego, pisz do mnie.

 

Na koniec mogę tylko dopisać - bawmy się soczyście, ku chwale polskiej astrofotografii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa i dobry pomysł:) Myślę, że aby było sprawiedliwie zdjęcia powinno się oceniać pod kątem sprzętu jakim były robione, ktoś ze sprzętem np za 1000zł nie dorówna temu co ma super monty za kroć tej sumy.

 

To tylko taka sugestia z mojej strony..

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa i dobry pomysł:) Myślę, że aby było sprawiedliwie zdjęcia powinno się oceniać pod kątem sprzętu jakim były robione, ktoś ze sprzętem np za 1000zł nie dorówna temu co ma super monty za kroć tej sumy.

 

To tylko taka sugestia z mojej strony..

To tylko zabawa, a nie rekrutacja na lot w kosmos. Poza tym, jakoś dotychczasowe wyniki nie potwierdzają twojej tezy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa i dobry pomysł:) Myślę, że aby było sprawiedliwie zdjęcia powinno się oceniać pod kątem sprzętu jakim były robione, ktoś ze sprzętem np za 1000zł nie dorówna temu co ma super monty za kroć tej sumy.

 

To tylko taka sugestia z mojej strony..

 

Zgodzę się, foty powinny być oceniane pod kątem stosunku jakości foty/ceny sprzętu. I wydaje mi się jednak, że dotychczasowe wyniki to potwierdzają... Niemniej jednak pomył bardzo fajny. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. jaki?

ranking typu POWER i ECONO?

 

qbanos a przyjrzyj się dokładnie wynikom finału na fotkę maja: SW6" na CG5 z Canonem wygrał z FS60 na AP900 i SBIGIegiem 2000XM !

więc jaki ma sens liczenie stosunku jakości foty/ceny sprzętu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załapie się na koszulkę za edycje Majową ? :szczerbaty: Lubię T-shirty... :ha:

 

 

A tak na powaznie odnosnie tematu cena/jakosc. Chyba przy okazji eliminacji byla krotka dyskusja na temat fiozofii oceniania. De facto większość osób chyba jednak odbiera zdjęcia w aspektach estetycznych co daje szanse i "tańszym" zestawom przy odpowiednim doborze kadru i rozdzielczości.

Osobiscie uważam ze trudno dobrać sprawiedliwą metrykę stopniowania ocen. Czy sprzet 5 razy drozszy da obraz 5 razy lepszy(?) i co to znaczy 5 razy lepszy (?!). Idac dalej - moze mam matematyczne podejscie ale jak zdefinowac jednoske "jeden raz lepszy" :icon_question: . To troche wsadzanie kija w mrowisko bo to jest za bardzo subiektywne aby miarodajnie wyskalować wagę oceny do ceny sprzętu i boje się że tak czy inaczej ktos byłby poszkodowany.

Nie wiem, moze mozemy dobierac przedzialy sprzetu i w ramach grup konkurowac ale czy w tym momencie nie zrobi sie to skomplikowane i uciazliwe i jakis aspekt zabawy pojdzie do kosza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na początku sobie pomyślałem, że ktoś z eq3 i dslrem nie ma szans, ale potem doszedłem do wniosku, że taki zestaw też pozwoli na zrobienie naprawdę dobrego zdjęcia. Może nie na zdjęcie roku, ale jakiś miesięczny konkurs przecież może wygrać. W astrofoto dużo więcej zależy od sprzętu niż w zwykłej fotografii, ale nie wszystko. Nadal można zrobić ciekawe zdjęcie słabym sprzętem, które wyróżni się z tłumu doskonałych technicznie zdjęć jakich już widzieliśmy setki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszłości konkurs się rozwinie. Na razie mamy marne warunki techniczne (manufaktura), więc zrobienie kategorii i jeszcze rozdzielanie sprzętowe nie wchodzi w rachubę.

 

Jak powstanie system automatyczny, to nie widzę problemu, żeby dorobić kategorię np. ECONO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... aby było sprawiedliwie...

Żartujesz.

Konkurs jest na NAJLEPSZE ZDJĘCIE a nie na najlepsze VALUE FOR MONEY. W tej wymyślonej kategorii nagrodę zgarnęłoby Słońce zrobione przez... kamerę otworkową. Albo przez okulary do czytania.

:D

Sprawiedliwość jest rozumiana demokratycznie, zapewnia ją głosowanie.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie, to akurat wtedy jest już proste: kopie pitów rocznych przez rachunki na sprzęt i już mamy indywidualny i miarodajny wskaźnik ECONO dla każdego autora prac ;)

 

Obawiam się, że to nie byłoby takie proste. Dochodzą jeszcze zmienne w rodzaju: żona, dzieci, mieszkanie w remoncie, dom w budowie, kredyt na karku. Jeden zarobi 3000 zł miesięcznie i stać go na montaż za 15K a drugi zarobi 4K i stać go na eq3 ;)

Jak już, to chyba można tylko kwotowo operować i po prostu brać pod uwagę możliwości techniczne sprzętu, a nie ile ktoś musi na to odkładać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to się jakoś może na forum będzie astrofotografersom budżet domowy układać?

zarobił tyle, to w tym miesiącu może sobie pozwolić na filterek taki, kabelek taki i upgradzik taki,

a że wakacje, no to sorry: - albo astro albo plaża nad morzem :szczerbaty:

i wtedy jaki user idzie potem do żony i pokazuje, że ma tu wszystko dokładnie wyliczone, rozpisane itd itd...

 

 

...uch niechby, to moja zobaczyła :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już ta dyskusja pokazuje, że to jest bez sensu. Dobrze jest, to może nie gmerajmy póki co w zasadach. Ułożą się z czasem.

 

Ja jedynie myślę o kategorii "początkujący" - dla nowych, w ramach motywacji. Jak napisał Cygnus - sprawiedliwość jest w głosowaniu, a głosów jest na tyle dużo, że robi się jakaś tam miara.

 

A to że są nagrody, to wg mnie nic nie zmienia. Bawiliśmy się dobrze bez nich, będziemy dobrze bawić się z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że aby było sprawiedliwie zdjęcia powinno się oceniać pod kątem sprzętu jakim były robione, ktoś ze sprzętem np za 1000zł nie dorówna temu co ma super monty za kroć tej sumy.

 

To tylko taka sugestia z mojej strony..

Co za głupota, równie dobrze trzeba by oceniać fotki pod kątem miejsca gdzie były robione,

seeingu czy był dobry czy zły,

aperurtury, no bo wiadomo większa rozdzielczość

ogniskowej, no bo mniejsze obiekty możemy zrobić

czy ktoś robi foty z obserwatorium siedząć wygodnie na kanapie przed telewizorem, czy może marznie mu dupa albo odgania się od komarów,

wielkości chipa,

koloru montarzu i dnia tygodnia..............itp itd

żeby było sprawiedliwie, oczywiście

 

głosujemy na zdjęcie a nie na sprzęt który to zdjęcie zrobił, co za różnica czy montaż kosztuje 2500zł, czy 25000zł jeśłi zdjęcia z jednego i z drugiego są nieporuszone.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za głupota, równie dobrze trzeba by oceniać fotki pod kątem miejsca gdzie były robione,

seeingu czy był dobry czy zły,

aperurtury, no bo wiadomo większa rozdzielczość

ogniskowej, no bo mniejsze obiekty możemy zrobić

czy ktoś robi foty z obserwatorium siedząć wygodnie na kanapie przed telewizorem, czy może marznie mu dupa albo odgania się od komarów,

wielkości chipa,

koloru montarzu i dnia tygodnia..............itp itd

żeby było sprawiedliwie, oczywiście

 

głosujemy na zdjęcie a nie na sprzęt który to zdjęcie zrobił, co za różnica czy montaż kosztuje 2500zł, czy 25000zł jeśłi zdjęcia z jednego i z drugiego są nieporuszone.

pozdr.

:ha:

Wiesz jak to jest... gdybym wyskoczył z takimi rozbudowanymi zasadami, to by była dyskusja jak je uprościć do takich, jakie są teraz. A że są takie jakie są teraz, to musimy długo i namiętnie rozprawiać, jak je rozbudować do takich, których wcale nie chcemy.

 

Sam nie rozumiem, co napisałem - spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ha:

Wiesz jak to jest... gdybym wyskoczył z takimi rozbudowanymi zasadami, to by była dyskusja jak je uprościć do takich, jakie są teraz. A że są takie jakie są teraz, to musimy długo i namiętnie rozprawiać, jak je rozbudować do takich, których wcale nie chcemy.

 

Sam nie rozumiem, co napisałem - spoko :)

 

Tak czytam wątek i coraz bardziej się uśmiecham :Beer:

Można studium socjologii i psychologii zrobić na naszych wątkach ;)

 

A swoją drogą każdy może doczytać, czym i w jakich warunkach robiono zdjęcie sam podejmując decyzję co jest dla niego naj ....

A kategoria jest czytelna - najlepsze zdjęcie :)

Proste zasady dają nam inwencję - mocno popieram.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.