Skocz do zawartości

Oj, działo się dziś na Słońcu!


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Oj przepraszam gorąco twój aparacik z bzykającym zoomikiem ;)

 

Aparat przyjął przeprosiny. Z oporami. Jeśli chodzi o mnie (bo też się obraziłem) to daj mi jeszcze parę godzin. :-/

 

Nie po to konstruuję nowe, czysto dyfrakcyjne teleskopy do astrofoto aby je potem połowicznie wykożystać z mniejszym rozmiarem kadru.

 

Jasne. No to musisz poczekać.

 

Wiem że wolisz wróbla w garści niż gołębia na dachu ale ja czasem wolę oglądać żerujące Żurawie w oddali :-)))

 

Nie zupełnie tak. Nie potrzebuję gołębia. Właśnie świadomie zamieniam mojego starego wróbla na nowego wróbla.

No, na gołębie i żurawie jeszcze słaby, ale na pleszki już wystarczy. ;)

A gdzie te Twoje żurawie można zobaczyć? Co kliknę na Twoją galerię to widzę, że ciągle czekasz. Nawet wróbla tam nie ma! :o

 

Ztresztą jak mam np rybie oko 16mm z przekątna 180st lub 8mm z wysokością kadru 180 stopni  to z mniejszym kadrem jego wysokość ryba staje się płotką lub narybkiem jeśli chodzi o pole widzenia  ??? ??? ???

Ja się tak nie bawię :o:( > :(

 

Jak wyżej - no to faktycznie musisz poczekać.

 

Świat schodzi na psy jeśli chodzi o elektroniczne wynalazki foto :-(

 

Czy Ty aby nie masz alergii na wynalazki ? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jeszcze nie wiesz januszu to dodam kropelke goryczy do Twojej listy zmartwień, jeżeli chodzi o aparaty cyfrowe - już jakiś czas temu czołowi producenci foto dogadali się co do formatu ccd (jego wielkości) a w związku z tym z jedym rodzajem optyki do takich aparatów cyfrowych. Nie oznacza to na pewno że nie będzie się robić "full frame" ale raczej ten sektor zostanie dla zawodowych fotografów - choć z nowymi formatami to nigdy nic nie wiadomo.

 

Nazywa się to "four-third" i ma rozmiary '4/3" ' (13.5 x 18 mm).

 

pzdr !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A żeby ich pokarało formatem super8 ;D ;D ;D

Spiskowcy jedni, globaliści zafajdani, o żeszby ich pokręciło.... e tam szkoda słów, to koniec pewnej solidnej epoki szkła i metalu a początek masowej elektroniki i badziewnego plastiku > :( > :( > :(

Tylko czekać jak wynalazek teleportu wywróci ten świat do góry nogami a ropa napędzająca transport światowy przestanie być bogactwem naturalnym ??? ??? ???

 

ps."Nazywa się to "four-third" i ma rozmiary '4/3" ' (13.5 x 18 mm)." toż to mniej niż nasze skromne 1,25" w astronomii a ja chcę szerokiego wprowadzenia 2" armat, standart mikroskopowy pewnej znanej firmy już przerabialiśmy ze znanym skutkiem ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, zejdźmy jednak na....Słońce.

Znalazłem taką fotkę zrobioną, jak To nazwałeś, cyfrowym głupim jasiem (już się otrząsnąłem - możemy rozmawiać dalej), ale z filtrem kupionym w innej firmie. Filtr nazywa się H-Alpha. Zdjęcie bez wątpienia "prześwietlone" ale protuberancje ładnie widać. Drogi taki filtr może być? Bo fotka mi się podoba.

 

 

54854696657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Michał za informacje. Już nie chciało mi się szukać  wczoraj, bo było późno.

155 USD to fakycznie nie tragedia. A może są podobne tańsze tylko z ruskimi literami? Dziś sam poszukam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
nie no tragedii nie ma Coronado dla 4" 155 $ dla 10" robi się już 550 $

 

Hi hihihihi prima aprilis juz minął a filtr H-Alfa do protuberancjii to za 40mm kosztuje conajmniej 1000USD a za 4" to spokojnie ponad 2 tys USD.

To co zapewne widziałeś w ofercie Papatek to filtr fotograficzny do Deep Sky w czerwonym wymiarze sądząc po cenie.

Do protuberancji potrzeba aby filtr miał szekokość połówkową nie większą niż 1-2 Angstremy(najlepsze maja obecnie po 0,3 A) a do foto czerwonych mgławic wystarcza taki szklany z szerokoscią połówkową w granicach 30-50 Angstremów :-(((

Powróćmy na Ziemię bująjac po Słoneczku, niestety:( > :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby to zdjęcie podane przez Togala było zrobione przez taki filtr o jakim piszesz Janusz to chyba by było widać granulację powierzchni i wiele innych bajerów, a nie tylko czerwoną plamę i parę wąsów przy brzegu tarczki

http://www.coronadofilters.com/cgi/display_gallery.cgi

 

 

Togal, to jest dopiero pałer-wafel ;) :

 

newton-08-15-02-color-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny są zabójcze, ale widoki jeszcze bardziej... a poza tym można by jeszcze robić animacje - to by było dopiero!

 

Togal, ja cię wcale nie zmuszam, ale kup taki filtr :D weźmiesz go potem na jakiś wakacyjny astrospęd i wszyscy się nacieszą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Oj Papatek już raz mnie wpuściłeś w maliny z ceną Sinar Backa Złote-Funty a teraz wpuszczasz Togala w maliny z filtrem też o rząd wielkości, no no do 3x razy sztuka, 2 już były a co potem ??? ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal, ja cię wcale nie zmuszam, ale kup taki filtr :D weźmiesz go potem na jakiś wakacyjny astrospęd i wszyscy się nacieszą ;)

 

Narazie nie kupuję. Pracuję nad H-Alpha własnej konstrukcji. Granulacje już lekko widać. Muszę jeszcze dopracować, co by te protuberancje się pojawiły. Ale coś mi się te Angstremy nie zgadzają.

 

03033000017129.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal, raczej wątpię, żeby to była już granulacja, trzeba być ostrożnym z wyostrzaniem słońca... popróbuję niedługo słoneczko w ognisku głównym mojego U13 zobaczymy jak to jest na większym powiększeniu...

 

to jest na razie moje chyba najlepsze Słoneczko z plamami - robione cyfrzakiem (Olympus C2100) przez refraktorek Tasco 60/800 (made in Taiwan) wyposarzony w okular U 30mm.

 

slonce15.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco dokładniej:

 

pochodnie to miejsca anormalnego przepływu ciepła w obszarach aktywnych. Wyzsze warstwy są cieplejsze, a niższe chłodniejsze. Najjaśniejsze pochodnie mogą być 1,5x jasniejsze niż fotosfera.

Pochodnie pojawiają się przed pojawieniem się grupy plam i często zostają po jej zniknięciu.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto słoneczko w "prawdziwych barwach" - tj. fota była robiona bez filtra, a to dzięki gęstej mgiełce oraz bardzo małej (fi=1cm) difragmie zamontowanej przed soczewką lunety Tasco 800/60. Fotka robiona przez okular cyfrzakiem C2100...

 

zachod.jpg

29.03.2003, 17:44

 

Coś nie za bardzo byłem w stanie dobrze ustawić ostrość. Ustawienie fokusa na komin dawało rozmycie plam, więc musiałem kombinować jakoś inaczej...

 

 

poniżej - fotka zrobiona już bardzo dawno temu, bo

29.01.2002 - metoda trochę inna - zdjęcie projekcji na kartkę papieru - wtedy nie było absolutnie żadnej mgieki, a zachodzące Słońce na wys. około 5 stopni nad horyzontem nadal świeciło na żółto a nie na pomarańczowo...

 

slonce12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal, raczej wątpię, żeby to była już granulacja, trzeba być ostrożnym z wyostrzaniem słońca...

 

Oj Bartolo, zdemaskowałeś mnie! Oczywiście, ze to nie granulacja, tylko zabawa z Photoshopem. Ale Słoneczko tak mi się spodobało, że poświęcam mu więcej czasu niż innym obiektom. Dziś też pstrykałem. Mniej plam niż ostatnio.

 

040600137998.jpg

 

Próbowałem też z telekonwerterem x2, ale rezultat beznadziejny - nie potrafiłem ustawić ostrości.

 

No i gratuluję. Twoja fotka Słońca jest bardzo ładna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.