Skocz do zawartości

M29, M57, Albireo i Jowisz z księżycami.


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

No wczorajszo-dzisiejsza noc. To była noc. Zasięg podchodził pod 7mag, lekkie cirrusy. Postanowiłem wykonać parę fotek. Padło na M29, M57, Albireo i Jowisz z księżycami. Próbowałem jeszcze M17 widać było kolorek ale to tylko parę klatek zrobiłem. Zasięg na fotkach 12mag. A widzieć widziałem jeszcze mnóstwo rzeczy.

 

 

M29:

 

31x8s

ISO400

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

52c7289900e4c600.jpg

 

 

 

M57:

 

10x15s

IS0800

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

60b8b83649d35f43.jpg

 

 

Albireo:

 

36x6s

ISO400

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

5d431b900c1291e1.jpg

 

 

Jowisz:

 

1x8s

IS0200 albo 400

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

482c84b90c26819b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M29 ujdzie, Albireo nawet fajne, bo widac, ze skladniki są roznokolorowe.

Dwa pozostałe to tragedia. M57 warto by było odszumieci dopiero publikowac.

A Jowisz lepiej wyostrzyc na aparacie, moze jakie pasy by sie pojawiły.

 

dobrej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja! To może więcej materiału zebrac i dopiero obrobic...

 

No do planetek to w ogóle troche inaczej inz do DSów. Tu strasznie łatwo prześwietlić, wiec po mojemu to nie takie czasy przede wszystkim (tu ew. może pomoże ktoś doświadczony w foceniu projekcją, coby doradzić jakieś sensowne czasy).

 

A co do M57, to po resize (wiem , nie bardzo jest z czego) i odrobinie zabawy, takie cos z tego jpg'a da sie zrobić:

 

1.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, tu odkryłeś starą Ameryke, co na detale tarczy za długo, to na mooniki za krótko... i na odwyrtke. Tu, żeby uchwycić i paseczki i moniki, to trza by sie bawic w obróke na layerach i fotki na róznych czasach naswietlania, seria ultra-krótkich dla tarczy i jedna warstwa z moonami... Ale to troche wyższa szkoła jazdy takie hmmm troche "HDR". W dodatku cały czas nie wiem, jak do tych moich bajek ma sie focenie w projekcji, nie jestem w stanie ci zasugerowac ram czasowych dla klatek , z braku doświadczenia praktycznego w foceniu ta techniką.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepelito nieźle, sam kiedyś zaczynałem od kompakta, tyle że resztę sprzętu tzn montaż i optykę miałem duuuużo gorszą niż Ty :) Fociłem przez rosyjski obiektyw Tair w projekcji na Astro3.

 

Jakby tak spojrzeć to było to zaledwie 4 lata temu, wiele się pozmieniało. Postanowiłem wrzucić niektóre foty z kompakta na moją stronkę. Jak chcesz porównac wyniki to zapraszam:

 

www.astrofotografia.szczecin.pl

 

pozdro

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że miałeś podobne możliwości aparatem. ISO400 i 30s To to samo co ISO800 i 15s. Tymi twoimi fotkami to mnie zachęciłeś. :helo: Będę teraz jeszcze próbował. B) Dzięki za pomoc i dobre słowo.

 

PS: Oriona mam takiego samego. :rolleyes: Ty złapałeś Amerykę a ja robiłem 70x15s na ISo 800 i ani śladu nawet mniej było widać drogi :unsure: No ale wtedy nie znłałem obróbki. Szkoda że tamten materiał poszedł już do kosza. :rolleyes:

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że miałeś podobne możliwości aparatem. ISO400 i 30s To to samo co ISO800 i 15s. Tymi twoimi fotkami to mnie zachęciłeś. :helo: Będę teraz jeszcze próbował. B) Dzięki za pomoc i dobre słowo.

 

Przez dwa lata fociłem na 15sek ISO400 (np. Łańcuch Markariana czy M42), 30sek przyszło wraz z kompaktem Sony dopiero w 2006 roku. Miałem dużo mniejsze możliwości niż Ty, przede wszystkim w aperturze (ja 76mm, ty 150mm) oraz w montażu (na początku fociłem na nieruchomym). No i wszystko praktycznie robiłem z balkonu :rolleyes:

 

 

P.S. Przy tak krótkich czasach polecam robić powyżej 200 klatek, ja niekiedy robiłem nawet 250x15sek żeby było coś widać (znowu Markarian i galaktyki chyba do 15 mag)

 

P.S. Kurde latka zleciały ale postęp też jakiś widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.