Jump to content

M29, M57, Albireo i Jowisz z księżycami.


pepelito
 Share

Recommended Posts

No wczorajszo-dzisiejsza noc. To była noc. Zasięg podchodził pod 7mag, lekkie cirrusy. Postanowiłem wykonać parę fotek. Padło na M29, M57, Albireo i Jowisz z księżycami. Próbowałem jeszcze M17 widać było kolorek ale to tylko parę klatek zrobiłem. Zasięg na fotkach 12mag. A widzieć widziałem jeszcze mnóstwo rzeczy.

 

 

M29:

 

31x8s

ISO400

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

52c7289900e4c600.jpg

 

 

 

M57:

 

10x15s

IS0800

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

60b8b83649d35f43.jpg

 

 

Albireo:

 

36x6s

ISO400

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

5d431b900c1291e1.jpg

 

 

Jowisz:

 

1x8s

IS0200 albo 400

Projekcja okularowa Canon A550+SPL25mm.

150/1500 na EQ5

 

 

482c84b90c26819b.jpg

Link to comment
Share on other sites

M29 ujdzie, Albireo nawet fajne, bo widac, ze skladniki są roznokolorowe.

Dwa pozostałe to tragedia. M57 warto by było odszumieci dopiero publikowac.

A Jowisz lepiej wyostrzyc na aparacie, moze jakie pasy by sie pojawiły.

 

dobrej zabawy

Link to comment
Share on other sites

Racja! To może więcej materiału zebrac i dopiero obrobic...

 

No do planetek to w ogóle troche inaczej inz do DSów. Tu strasznie łatwo prześwietlić, wiec po mojemu to nie takie czasy przede wszystkim (tu ew. może pomoże ktoś doświadczony w foceniu projekcją, coby doradzić jakieś sensowne czasy).

 

A co do M57, to po resize (wiem , nie bardzo jest z czego) i odrobinie zabawy, takie cos z tego jpg'a da sie zrobić:

 

1.jpg

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ano, tu odkryłeś starą Ameryke, co na detale tarczy za długo, to na mooniki za krótko... i na odwyrtke. Tu, żeby uchwycić i paseczki i moniki, to trza by sie bawic w obróke na layerach i fotki na róznych czasach naswietlania, seria ultra-krótkich dla tarczy i jedna warstwa z moonami... Ale to troche wyższa szkoła jazdy takie hmmm troche "HDR". W dodatku cały czas nie wiem, jak do tych moich bajek ma sie focenie w projekcji, nie jestem w stanie ci zasugerowac ram czasowych dla klatek , z braku doświadczenia praktycznego w foceniu ta techniką.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Pepelito nieźle, sam kiedyś zaczynałem od kompakta, tyle że resztę sprzętu tzn montaż i optykę miałem duuuużo gorszą niż Ty :) Fociłem przez rosyjski obiektyw Tair w projekcji na Astro3.

 

Jakby tak spojrzeć to było to zaledwie 4 lata temu, wiele się pozmieniało. Postanowiłem wrzucić niektóre foty z kompakta na moją stronkę. Jak chcesz porównac wyniki to zapraszam:

 

www.astrofotografia.szczecin.pl

 

pozdro

Edited by qbanos
Link to comment
Share on other sites

Widzę że miałeś podobne możliwości aparatem. ISO400 i 30s To to samo co ISO800 i 15s. Tymi twoimi fotkami to mnie zachęciłeś. :helo: Będę teraz jeszcze próbował. B) Dzięki za pomoc i dobre słowo.

 

PS: Oriona mam takiego samego. :rolleyes: Ty złapałeś Amerykę a ja robiłem 70x15s na ISo 800 i ani śladu nawet mniej było widać drogi :unsure: No ale wtedy nie znłałem obróbki. Szkoda że tamten materiał poszedł już do kosza. :rolleyes:

Edited by pepelito
Link to comment
Share on other sites

Widzę że miałeś podobne możliwości aparatem. ISO400 i 30s To to samo co ISO800 i 15s. Tymi twoimi fotkami to mnie zachęciłeś. :helo: Będę teraz jeszcze próbował. B) Dzięki za pomoc i dobre słowo.

 

Przez dwa lata fociłem na 15sek ISO400 (np. Łańcuch Markariana czy M42), 30sek przyszło wraz z kompaktem Sony dopiero w 2006 roku. Miałem dużo mniejsze możliwości niż Ty, przede wszystkim w aperturze (ja 76mm, ty 150mm) oraz w montażu (na początku fociłem na nieruchomym). No i wszystko praktycznie robiłem z balkonu :rolleyes:

 

 

P.S. Przy tak krótkich czasach polecam robić powyżej 200 klatek, ja niekiedy robiłem nawet 250x15sek żeby było coś widać (znowu Markarian i galaktyki chyba do 15 mag)

 

P.S. Kurde latka zleciały ale postęp też jakiś widać :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.