Skocz do zawartości

Kupiłeś lornetkę? Podziel się wrażeniami!


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Hagen napisał:

Tytułowa lorneta APM 25x100 myślę, że to nic innego jak brand ARGUSA 25x100. Wygląd identyczny, mocowanie statywowe też. Cena zresztą praktycznie ta sama. Argusy miały spory astygmatyzm, wiec w owej APM chyba jest to samo. Pozdrawiam!!!

Faktycznie patrząc na wygląd wydają się takie same. Znam natomiast jedną opinie od osoby, która ponoć miała w rękach obydwie lornety i twierdzi ona, że obrazy były bardzo podobne  z tym, że APM miał znacznie szerzej (lepiej) skorygowane brzegi pola widzenia.

Ponadto patrząc na stronę sklepu, gdzie obydwie bliźniaczki są sprzedawane można jeszcze dostrzec niedużą różnicę: 

                           APM    /  ARGUS

               cena     3225  /  3180 zł, 

    pole widzenia    2,7   /    2,6

          waga          3797 / 3850 g

  

Niezależnie od powyższego w moim APM 25x100 na tle równoczesnego użytkowania 15x70 BA8 widzę jej wady (pewnie wspomniany astygmatyzm i aberrację). Ale różnica w obrazie jest widoczna przeważnie w dzień - zwłaszcza przy zamglonym lub drgającym powietrzu. Natomiast gdy powietrze jest stabilne i przejrzyste APM 25x100 w dzień już niewiele przegrywa z BA8 15x70. Przykładowo w ciepły dzień samoloty na wyskolości przelotowej sa klarowniejsze w 15x70, ale już wieczorem do podglądu samolotów wolę APM 25x100. Natomiast APM w nocy na obiektach głębokiego nieba zawsze wygrywa z 15x70 (pewnie bardziej wielkością obiektywów). Z tego powodu w niezbyt przejrzysty dzień wole 15x70 BA8, ale w nocy już zdecydowanie APM 25x100. Tą dużą lornetę na pewno trzeba pochwalić za niska wagę jak na gabaryty - po prosty 1 minuta i jest gotowa do obserwacji na statywie, na którym dalsze manewrowanie i celowanie jest praktycznie na równi komfortowe jak ze znacznie mniejszą 15x70. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam, miałem rolnetkę Omegon Argus 25x100 przez kilka miesięcy.
Oceniam ją jako dobry sprzęt. Dużą zaletą są małe gabaryty, niska waga, oraz ogólna poręcznosć. Mechanicznie i kolimacyjnie była bez zarzutu.  
Niewielkie rozmiary uzyskano dzięki krótkoogniskowym obiektywom, które mają oczywiste wady. Dlatego  astygmatyzm i nieostrość brzegowa były wyraźnie. Szczególnie w obserwacjach gwiazd. Dokuczały także odblaski jasnych gwiazd poza polem widzenia. Kupiłem Argusa z myślą do obserwacji dziennych oraz do samolotów, gdzie spisywała się naprawdę dobrze. Wcześniej używałem przez kilka lat Sky Mastera 25x100 więc miałem porównanie. Argus okazał się znacznie lepszy od SM i myślałem, że zostanie u mnie na następne kilka lat. Cieszyłem się z każdej obserwacji. Lecz przez te kilka miesięcy mój apetyt lornetkowy szybko wzrósł i zapragnąłem  czegoś większego i lepszego niż Argus. Kupiłem więc APM 28x110 i dopiero teraz czuję się zaspokojony na następne kilka lat. Rożnica w rozdzielczości i jakości obrazu pomiędzy 28x110 a 25x100 warta jest przesiadki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lornetka "Wybryk Natury".Witam,odnośnie tematu pozwolę sobie w nim zadebiutować. Wiele lat temu kupiłem lornetkę dziwoląga,pełna nazwa:Yukon Newtonian Reflector 30x50.Według producenta jest to kombinacja układu soczewkowo-lustrzanego.Jeśli tak jest w istocie to ciekawe na czym ta konstrukcja się opiera.Nie jest to oczywiście sprzęt dedykowany do Astro,ale dziwactwo konstrukcyjne może być zastanawiające. Tyle tytułem wstępu,postaram się coś więcej napisać o tej hybrydzie,może kogoś to zainteresuje.Pozdrawiam.

Screenshot_20180611-155407.png

Screenshot_20180611-155402.png

Screenshot_20180611-155358.png

Edytowane przez Yaa
blad w pisowni
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Yaa napisał:

Wiele lat temu kupiłem

Hej

Skoro dość długo ją masz to może napisz krótko, czy ją w jakikolwiek sposób polecasz, czy też przestrzegasz przed tym sprzętem. Co widziałeś w nocy przez 30x50. W te parametry (zwłaszcza pierwszy) akurat jakoś nie wieżę i może to jest nie tylko jak określasz "wybryk natury" ale również może wybryk marketingowy. Generalnie widzę, że na foto obok stoi Helios 28x110 (a to już zacny sprzęt), więc powiększenie możesz chociaż z grubsza przyrównać do niej. Może napisz też o tej 28x100 - jestem ciekaw na czym ja stawiasz (statyw?, jakiś żuraw lub może coś zmajstrowałeś sam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,tak na szybko bo już trochę późno,odpowiadam.To mój drugi egzemplarz,poprzedni odsprzedalem koledze,leśniczemu do obserwacji terenu.jeśli chodzi o parametry to wszystko się z grubsza zgadza.Dla kolegi GKG info, wiem że powiększenie jest większe niż podaje producent.Jutro postaram się o konkrety,na razie!

Screenshot_20180611-222245.png

Screenshot_20180611-222437.png

Screenshot_20180611-222608.png

Screenshot_20180611-222643.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś masakrycznie fatalnego, ten Yukon.... :(

Poza tym zauważcie - układ optyczny: Newtionian. Sprzedający nie ma nawet zarysu pojęcia co usiłuje ludziom wcisnąć.

Nie wierzę, aby jakiś leśnik na trzeźwo kupił taką atrapę.....

 

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
W dniu 3.11.2016 o 14:15, mbass napisał:

O tym później natomiast planety w mojej ocenie są zbyt jasne. Nie wiem, czy używam właściwego określenia, ale np. obserwując Wenus nie mogę dostrzec fazy, kontur jest rozmyty poprzez oślepiającą flarę. Podobnie z Jowiszem - widać wyraźnie okrąg, ale oślepiająco biały, więc o dostrzeżeniu pasów nie ma mowy. Próbowałem obserwacji przed zachodem słońca, kiedy kontrast był mniejszy, lecz nie zdołałem odnaleźć Jowisza. Mam nadzieję, że powyższe trudności są spowodowane nadmiarem światła zbieranego przez ogromne obiektywy a nie wadę optyki.

Minęło sporo czasu od napisania powyższego tekstu. Dzisiaj miałem okazję obserwować pozycję Wenus od godziny 6, gdy jeszcze było ciemno do godziny 9:30. Dzięki spoglądaniu w okulary lornetki (20x80) nie miałem problemu z odnalezieniem planety na tle błękitnego nieba przy pełnym słońcu. Widziana z ziemi Wenus jest teraz blisko maksymalnego oddalenia w prawo od słońca, w związku z tym ma fazę około 50%. W nawiązaniu do cytowanego fragmentu dopiero warunki pełnego słońca pozwoliły zobaczyć ten kształt dokładnie bez dodatkowych odblasków. Nie budzi zastrzeżeń - widać białe półkole. Długo czekałem na tę okazję, jestem zadowolony z rezultatu. Ciekawe, czy uda mi się kiedyś upolować w podobny sposób pasy Jowisza.

Przy okazji wpisu pochwalę się obserwacją sprzed około miesiąca. Wtedy to przy temperaturze -10, dość silnym wietrze wschodnim zastałem bardzo przejrzyste niebo w odległości 25 km na wschód od Białegostoku. Gwiazdy poniżej Syriusza były widzialne do samego horyzontu, a np. Wezen czy Adhara (około 7st nad horyzontem) kolorowe i bardzo jasne. W tych to warunkach jestem prawie pewien, że dostrzegłem również mgławicę Płomień w okolicy gwiazdy Alnitak. Wszystko oczywiście przez lornetkę Celestron 20x80 na żurawiu lornetkowym.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie to super opinia czy dokładny opis, ale od Wigilii czekałem aż pojawi się trochę czystego nieba, aby móc wypróbować prezent - lornetkę DeltaOptical 15x70; niestety jeszcze bez statywu. 

I oto pojawiła się okazja w niedzielę wieczorem, kiedy na Warszawą w godzinach wieczornych oprócz lekkiego smogu nie było na niebie nic. Ale pierwsze wrażenia w podglądaniu nieba wywołały jedno wielkie wow. Podczas gdy okiem nieuzbrojonym widać było parę największych gwiazd, przez lornetkę było ich ... niemalże mrowie.

Betelgeza, i w ogóle gwiazdy w Orionie, Aldebaran, i natrafiłem na coś, co mogło być Perseidami - pytanie tylko czy w takiej lornetce przy takim powiększeniu zobaczę je jako oddzielne gwiazdy?

Tak czy siak - pierwsze wrażenie niesamowite, teraz czas na statyw i wybranie się gdzieś pod miasto, licząc na bezchmurne niebo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, majstergame napisał:

od Wigilii czekałem aż pojawi się trochę czystego nieba, aby móc wypróbować prezent - lornetkę DeltaOptical 15x70; niestety jeszcze bez statywu. 

Z której serii ta lornetka? Starlight, Skyguide? Bo jak bez statywu to chyba nie Extreme. Przy tym powiększeniu koniecznie kup statyw.

 

4 godziny temu, majstergame napisał:

i natrafiłem na coś, co mogło być Perseidami - pytanie tylko czy w takiej lornetce przy takim powiększeniu zobaczę je jako oddzielne gwiazdy?

Perseidy to rój meteorów widoczny w lecie, najlepiej obserwuje się je gołym okiem. Coś mi się wydaje, że chodzi ci o Plejady, czyli słynną gromadę otwartą w Byku. W lornetce 15x70 wyglądają bardzo zacnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Astrobonq napisał:

Z której serii ta lornetka? Starlight, Skyguide? Bo jak bez statywu to chyba nie Extreme. Przy tym powiększeniu koniecznie kup statyw.

Starlight. Gdzieś na forum już pisałem, że dopóki nie zmienię mieszkania na większe, zakup teleskopu odpada, więc wybrana została pierwsza lornetka 15x70. 

37 minut temu, Astrobonq napisał:

Perseidy to rój meteorów widoczny w lecie, najlepiej obserwuje się je gołym okiem. Coś mi się wydaje, że chodzi ci o Plejady, czyli słynną gromadę otwartą w Byku. W lornetce 15x70 wyglądają bardzo zacnie.

Racja, mój błąd. Nie Perseidy, tylko Plejady. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mbass napisał:

Długo czekałem na tę okazję, jestem zadowolony z rezultatu. Ciekawe, czy uda mi się kiedyś upolować w podobny sposób pasy Jowisza.

 

Łatwo to sprawdzić już teraz, gdyż Jowisz właśnie niedawno wyłonił się z zorzy porannej i jest dostępny przed świtem. A 22 czy 23 stycznia Wenus przejdzie 2,5 stopnia od niego.  Oczywiście teraz Jowisz ma wyraźnie mniejszą średnicę kątową niż w czasie opozycji, ale warto spróbować, zwłaszcza, że jego wysokość nad horyzontem podczas górowania nie będzie znacząco większa niż obecnie tuż przed wschodem Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam koleżeństwo :)

Pozwolę sobie napisać słów kilka nt lornetki którą bawię się od jakiegoś czasu. Kupiłem od znajomego Vixena B-T 80 M-A.

Bardzo solidnie, wręcz pancernie powiem wykonany sprzęt(wiadomo japan). Lornetka jest dość spora jej waga bez okularów oscyluje w okol. 5 kg długość ok 60 cm.

Sadzam ją na głowicy Benro S8 lecz ideałem pewnie będą jakieś porządne widły. Posiada tzw clamping ringi co jest trochę uciążliwe w obsludze chcąc często wymieniać okulary(po wymianie okularów muszę ponownie ustawiać rozstaw) mam kilka par szkieł od 5,5 mm do 32 mm ale uczciwie mówiąc 15 mm(60x) to chyba max. Ogniskowa tej lornety to prawie 900 mm, f 11,2 jest więc sprzętem do jaśniejszych obiektów. Księżyc mnie amatora wbija w fotel choć aberka jest dość mocno widoczna. Obserwacje ds można oczywiście prowadzić lecz raczej tylko jaśniejszych. Po zastosowaniu uhcs baadera nebula w Orionie wygląda naprawdę ciekawie. Największą 'wadą' jest wg mnie małe pole lecz nie zauważyłem efektu patrzenia przez dziurkę od klucza. Koniecznym jest używanie jakiegoś szukacza. Gwiazdy ładne, punktowe (jak na sprzęt tej klasy). Nie zauważyłem przy krawędziach wiekszych zniekształceń. 

Mogę polecić tą lornetkę z czystym sumieniem tym bardziej że cena nie jest zbyt wygórowana a jednak to kątówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam koleżeństwo :)

Pozwolę sobie napisać słów kilka nt lornetki którą bawię się od jakiegoś czasu. Kupiłem od znajomego Vixena B-T 80 M-A.

Bardzo solidnie, wręcz pancernie powiem wykonany sprzęt(wiadomo japan). Lornetka jest dość spora jej waga bez okularów oscyluje w okol. 5 kg długość ok 60 cm.

Sadzam ją na głowicy Benro S8 lecz ideałem pewnie będą jakieś porządne widły. Posiada tzw clamping ringi co jest trochę uciążliwe w obsludze chcąc często wymieniać okulary(po wymianie okularów muszę ponownie ustawiać rozstaw) mam kilka par szkieł od 5,5 mm do 32 mm ale uczciwie mówiąc 15 mm(60x) to chyba max. Ogniskowa tej lornety to prawie 900 mm, f 11,2 jest więc sprzętem do jaśniejszych obiektów. Księżyc mnie amatora wbija w fotel choć aberka jest dość mocno widoczna. Obserwacje ds można oczywiście prowadzić lecz raczej tylko jaśniejszych. Po zastosowaniu uhcs baadera nebula w Orionie wygląda naprawdę ciekawie. Największą 'wadą' jest wg mnie małe pole lecz nie zauważyłem efektu patrzenia przez dziurkę od klucza. Koniecznym jest używanie jakiegoś szukacza. Gwiazdy ładne, punktowe (jak na sprzęt tej klasy). Nie zauważyłem przy krawędziach wiekszych zniekształceń. 

Mogę polecić tą lornetkę z czystym sumieniem tym bardziej że cena nie jest zbyt wygórowana a jednak to kątówka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie.

Dachówkę premium Vortex Kaibab 18x56, która ciągle mnie bardzo poryzytywnie zaskakuje na rozleglejszych i jasnych obiektach.

Druga to nowy nabytek APM Semi Apo 100mm, 90 stopni - która jest za teleskop (bo już nie mam żadnego). Lorneta wymiata, DS-y z podmiejskiego balkony wpadają jak w żadnym innym dotychczasowym teleskopie. Teraz jestem na etapie rozmyślań czy zamienić standardowe okulary na Zooma MarkVI, kóry własnie do mnie dotarł. Jest bardzo duża wygoda uzytkowania, z drugiej strony trzeba bardzo dobrze się ustawić całym ciałem i oczami aby Zoomy się nie rozdzielały. Jak już się złapie to widok Księżyca....wiadomo szczena opada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wampum napisał:

Mam dwie.

Dachówkę premium Vortex Kaibab 18x56, która ciągle mnie bardzo poryzytywnie zaskakuje na rozleglejszych i jasnych obiektach.

Druga to nowy nabytek APM Semi Apo 100mm, 90 stopni - która jest za teleskop (bo już nie mam żadnego). Lorneta wymiata, DS-y z podmiejskiego balkony wpadają jak w żadnym innym dotychczasowym teleskopie. Teraz jestem na etapie rozmyślań czy zamienić standardowe okulary na Zooma MarkVI, kóry własnie do mnie dotarł. Jest bardzo duża wygoda uzytkowania, z drugiej strony trzeba bardzo dobrze się ustawić całym ciałem i oczami aby Zoomy się nie rozdzielały. Jak już się złapie to widok Księżyca....wiadomo szczena opada.

Czy taka lorneta 100 mm może zastąpić na DS np. newtona 10". Jakie miałeś dotychczas teleskopy ?

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anatol napisał:

Czy taka lorneta 100 mm może zastąpić na DS np. newtona 10". Jakie miałeś dotychczas teleskopy ?

Hej,

Masz tutaj recenzję, powinieneś znaleźć odpowiedź na Twoje pytanie.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/17091-1009010/&tab=comments#comment-213261

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Z racji że zgubiłem cometron 12x70 zakupiłem (prezent od żony) na słowackiej stronie lornetkę Helios stelIar-II 10,5x70 FMC. Odebrałem ja w punkcie w Svidniku.

Pierwsze wrażenia bardzo pozytywne w zestawie trochę bieda pokrowiec, pasek na szyje i chusteczka do optyki. Lornetka w środku jak na moje oko bardzo dobrze wyczerniona choć na kawałku obudowy farbą się trochę świeci. Na pryzmatach widać przykrywki jak w moim starym tento 7x50 w cometronie takich już nie było. Jak na razie z obserwacji zauważyłem że Jowisz bardzo lekko fioletowy że znakiem zapytania,  wyraźny bez jakiś odbić itp. Gwiazdy punktowe. To tak na szybko z ręki. 

20210911_071838.jpg

20210911_074849.jpg

20210911_074735.jpg

Edytowane przez PawlU81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pierwszy raz niebo obserwowałem przez Berkuta 10x50 kupionego na airshow za 140 zł (!) Andromeda w postaci mgiełki ale zawsze coś, tak jak chichotki w Perseuszu,Praesepe, droga mleczna zrobiły na mnie takie wrażenie, iż pomyślałem że przez lornetkę kilka razy droższą to się naoglądam dużo więcej. Niestety ! Ani Yukon Solaris ani następny Berkut 70-tka ze zmiennym zoomem nie spełniły moich oczekiwań. Kilkaset zł stracone. Nie kupię już nigdy lornetki przez Internet (rozstaw źrenic) A może po prostu za pierwszym razem miaĺem szczęście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Kemal napisał:

Pierwszy raz niebo obserwowałem przez Berkuta 10x50 kupionego na airshow za 140 zł (!) Andromeda w postaci mgiełki ale zawsze coś, tak jak chichotki w Perseuszu,Praesepe, droga mleczna zrobiły na mnie takie wrażenie, iż pomyślałem że przez lornetkę kilka razy droższą to się naoglądam dużo więcej. Niestety ! Ani Yukon Solaris ani następny Berkut 70-tka ze zmiennym zoomem nie spełniły moich oczekiwań. Kilkaset zł stracone. Nie kupię już nigdy lornetki przez Internet (rozstaw źrenic) A może po prostu za pierwszym razem miaĺem szczęście ?

Trzeba było przed zakupem poczytać jakie lornetki polecają obserwatorzy tutaj.

Yukon i wszelkie zoomy są na czarnej liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kemal napisał:

Pierwszy raz niebo obserwowałem przez Berkuta 10x50 kupionego na airshow za 140 zł (!) Andromeda w postaci mgiełki ale zawsze coś, tak jak chichotki w Perseuszu,Praesepe, droga mleczna zrobiły na mnie takie wrażenie, iż pomyślałem że przez lornetkę kilka razy droższą to się naoglądam dużo więcej. Niestety ! Ani Yukon Solaris ani następny Berkut 70-tka ze zmiennym zoomem nie spełniły moich oczekiwań. Kilkaset zł stracone. Nie kupię już nigdy lornetki przez Internet (rozstaw źrenic) A może po prostu za pierwszym razem miaĺem szczęście ?

Nie zgodzę się z tobą co do zakupów przez internet. Sam szukałem lornetki przez internet i po przewertowaniu ilus artykułów np optyczne.pl postanowiłem kupić Nikona aculona 8 x 42 i jestem z tego zakupu bardzo zadowolony. Ale jeśli chodzi o takie z zoomem to lepiej sobie je darować taka dobra rada. Tyle filmów na YouTube opini na forach że to sie nadaje jedynie do tarcia chrzanu a nie do obserwacji astronomicznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Kemal napisał:

Testowałem też parę modeli w sklepach - DO, Olympusa, Nikony ale co można sprawdzić w dzień w salonie w galerii handlowej ? Później w nocy to wielka niewiadoma 

Ja tam kiedys w sklepie patzryłem przez nikona ale widziałem że w jednym obraz zazólcony i nic z tego nie bedzie. W drugim obraz ok ale kasy brak na nią. Teraz sobie mogłem juz na taki zakup pozwolic. Kup cos o parametrach 10 x 50 do kwoty 500 zł i bedziesz zadowolony ale żadnego z zoomem bo to sie nie nadaje. 

Opticon Adventurer lub nikona 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.