Skocz do zawartości

Kupiłeś lornetkę? Podziel się wrażeniami!


Rekomendowane odpowiedzi

W chwili kiedy piszę te słowa na naszym forum przynajmniej w dwóch wątkach toczy się dyskusja dotycząca zakupu nowej lornetki. Schemat takiej dysputy jest zwykle podobny. Oto nowy użytkownik zaraz po rejestracji zakłada nowy temat, w którym prosi doświadczonych wyjadaczy o pomoc. Potem osoba taka kupuje sobie lornetkę i natychmiast wsiąka w niebyt.

 

Oj, nieładnie traktować forum tak instrumentalnie.

 

Kupiłeś lornetkę? Odwdzięcz się społeczności i opisz swoje wrażenia w tym samym wątku!

 

Nawet jeżeli jesteś niedoświadczonym lornetkowiczem i nabyłeś bardzo popularny model, Twoje uwagi i spostrzeżenia mogą mieć pewną wartość dla zaprawionych wyjadaczy, którzy będą potrafili je zinterpretować.

Coś Cię wkurza? Lornetka skrzypi, ma niewygodne muszle oczne, odkleja się gdzieś guma? Ma za mały rozstaw okularów? Zrób i wklej fotografię. Wklej ich więcej i zaznacz na nich w czym tkwi problem – byle z umiarem tak pod względem ilości jak i rozdzielczości (nie chcemy przecież zapychać forum).

 

Niech inni zobaczą jak dana lornetka wygląda w rzeczywistości, a nie na wychuchanym zdjęciu z katalogu, które w identycznej postaci prezejntują we wszystkich sklepach internetowych.

 

Howgh!

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błagam, tylko nie idźmy w szczegółowe oceny i porównania. Bo nawet, jeśli wykona je ktoś profesjonalnie (np. optyczne.pl), zaraz znajdą się chętni je zakwestionować albo inni niewyżyci polemiści... i zaczyna się, gdzie w tym rankingu umieścić lidletkę... że wcale nie jest gorsza od X a kosztuje 1/10 ceny... a w ogóle to...

 

Każdy ma swoją filozofię.

 

Lepiej opisać dany model i zawrzeć własne, subiektywne wrażenia (jeżeli ma się porównanie do innego sprzętu) i spostrzeżenia, jak coś jest nie w porządku podesłać fotę, żeby reszta mogła zobaczyć w czym rzecz. Bo taka Entry jest przecież na rynku już od jakiegoś czasu, jest to model dostępny cenowo i chyba niezgorszy w swojej klasie, a jak dotychczs nich nie pokwapił się pochwalić tym cudem.

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem, obiektywne porównania nie są grożne ... jeśli nie są pretekstem do narzucania własnej filozofii. Bo co szkodzi, jeśli ktoś napisze,że w obserwacjach lornetka X pokazała mniej aberracji chromatycznej niż lornetka Y ale więcej astygmatyzmu, albo że lornetka X ładnie rodzieliła składniki układu podwójnego takiego a takiego, a lornetka Z nie ale ma lepszy zasięg. Oczywiście nie można oczekiwać by te porównania wyglądały tak jak w tym przeglądzie:

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=179

ale to nie znaczy, że muszą być pozbawione jakiejkolwiek wartości.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prrrrr.... szaleni!

 

Powróćmy na chwilę do przesłania postu, którym rozpocząłem ten temat.

 

Nie chodziło mi o to, by klepać recenzje WO 10x50 ED. Zajrzyjcie do działu recenzje – one tam są (np. wyśmienity tekst Meraka), ani porównywać z DO Titanium (tu zdaje się Robert Bodzoń stanął na wysokości zadania).

 

O szczegółowe porównania na poziomie prezentowanym przez Eda Zaranskiego z CN też nie śmiem apelować – bo to wymaga czasu i kosmicznej wiedzy. Od tego mamy wszakże CN, żeby czerpać z tej skarbnicy.

 

Chodzi tylko o to, aby osoba, której wszyscy tak chętnie doradzamy, pozostała potem z nami i dzieliła się spostrzeżeniami. Ktoś wziął lornetkę w góry i się rozkleiła? Pokrowiec jest do pupy? A może dają teraz inne osłonki na obiektywy? Może po roku kupił lepszą lornetkę i zmienił zdanie odnośnie paru rzeczy? Może teraz inaczej spogląda na rady tych, którzy od dawna posługują się lornetkami wysokiej klasy? Może kupił po okazyjnej cenie i warto zainteresować się sklepem z którego usług skorzystał? Może... no właśnie, ale tego nigdy się nie dowiemy, jeżeli osoba prosząca o radę, nie dopisze dalszego ciągu swojej bino-historii.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Skoro nikt tak tu spory kawałek czasu nie piszę pokuszę się o przedstawienie DO entry 10x50, lornetka przyszła bardzo ładnie zapakowana z wiórami z ofertą firmy i instrukcją. Lornetka ma bardzo jasny. wyrazisty obraz jest leciutka ma wejście na statyw, szkoda że nie ma testu jej na optyczne.pl przydał by się bo wydaje mi się że najlepszy stosunek ceny do jakości długo przeglądałem testów lornetek ani silver i celestron mnie nie przekonali oczywiście, nie miałem za dużo pieniążków. Zakupu jestem bardzo zadowolony jeśli chodzi o wady może ten brak paska przy pokrowcu i wyrabiające się nakładki z optyki trochę wali po oczach aberracja chromatyczna na brzegach i nie ostrość jednak to w żadnym razie nie przeszkadza ani za bardzo w dzień ani tym bardziej w nocy. Myślę że później kupie coś większego może 20x80 bądź 25x100 no i statyw, jednak ta 10x50 to bardzo zakup. Polecam Howgh! :Salut:

Edytowane przez Aldebaran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
no to moze szanowni koledzy podzielili by sie informacją jaki obiekt niezauważalny gołym okiem został dostrzeżony za pomocą opisywanej lornetki?

 

Spójrz na temat w tym samym dziale - najładniejsze obiekty lornetkowe

 

Wydrukuj sobie tabelkę Watteau, zwróć uwagę na jasność, a także jaką powierzchnię zajmują obiekty i próbuj odszukać lornetką.

 

Ciężko jest opisać jaki obiekt widać konkretną lornetką. Zależy to od między innymi od tego skąd prowadzisz obserwacje, od warunków pogodowych, od akomodacji oka do ciemności, a także od sprawności twojego wzroku.

 

Dla przykładu parę tygodni temu będąc w górach w idealnych warunkach dostrzegłem gołym okiem M81, którą to u mnie w warunkach podmiejskich wyraźnie widzę dopiero po posadzeniu lornetki na statywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to moze szanowni koledzy podzielili by sie informacją jaki obiekt niezauważalny gołym okiem został dostrzeżony za pomocą opisywanej lornetki?

Oberwerk Ultra 15x70

Przykładowe obiekty:

- Trapez w M 42 (Orion) rozdzielony na 3 gwiazdki

- faza Wenus

- faza Merkurego

- pierścień Saturna + Tytan

- szczyty Pico i Piton na Morzu Deszczów

- M 81 (Galaktyka Bodego), M 82 (Wrzeciono)

- gromady kuliste, np M 13 i M 92 (Herkules), M 15 (Pegaz)

itp, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20x80 Y&Y (no name)

 

lorneta20x80.jpg

 

Lornetkę 18 października 2006 kupiłem jako używaną od użytkownika Witos

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=13959

 

Mocno zszedł z ceny a ja byłem w odpowiednim miejscu i czasie :D

 

 

Lornetka ma pole 3.5° i powiększenie 20x

Jest dość ciężka i niestety rozkolimowana. Próbowałem ją skolimować ale gdy

rozstawiałem szerzej obiektywy to znów się rozkolimowała. Nie bardzo ale widać

było "zzezowany" obraz.

W nocnych obrazach nie jest to uciążliwe, poza obserwacją Księżyca.

 

Na jaśniejszych gwiazdach widać wadę obiektywów, aberrację chromatyczną

(fiolet wokół gwiazd, rogów tarcz planet, czy Księżyca).

 

 

Jednak 80 mm obiektyw robi swoje i pod ciemnym niebem lornetka pokazuje pazur !!

 

Powiem tyle, że więcej frajdy daje mi oglądanie nieba tą lornetką niż

wysłużonym już 8 letnim teleskopem 150/900 Uniwersał :szczerbaty:

 

Podkreślam słowo wysłużonym gdyż lustro jest już zmatowiałe i nie lśni już tak jak na początku.

 

 

Wracając do lornetki i widoków z niej...

 

Gdy patrzyłem na M13 w Herkulesie to udało mi się zobaczyć rozdzielaące się gwiazdy!

 

Triplet Lwa widoczny bez problemu. M101 M51 M108 w Wielkiej Niedźwiedzicy także.

M81 i M82 oraz NGC 3077 bez problemu.

M57 w Lutni jako lekko plackowata gwiazda.

 

Sporo galaktyk między Lwem a Panną.

 

 

Saturn widoczny jako owal. Co do księżyców to ostanio jak obserwowałem tę planetę

to miałem wrażenie że po prawej stronie jest kilka ksiezyców jednocześnie włącznie

z dobrze widocznym Tytanem. Potem sprawdziłem, że faktycznie tak było.

 

 

Księżyc bardzo ładny. Widoczne kratery i smugi.

Faza Wenus też łatwo dostrzegalna.

 

 

Co do komet to lornetka lepiej sobie radzi z większymi kątowo kometami i bardziej "zbitymi" (większymi DC)

Ale pod bardziej ciemnym niebem powinno być widać komety do 10 mag i DC rzędu 3 i mniej.

 

Jak znów zacznie się coś dziać na Słońcu to dokupię filtr mylarowy i popatrzę na Słońce.

 

 

GENERALNIE jestem bardzo zadowolony z lornetki.

Nie mam do niej statywu i po kilku minutach ręce więdną od ciężaru :unsure:

 

To tyle!

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz na temat w tym samym dziale - najładniejsze obiekty lornetkowe

 

Wydrukuj sobie tabelkę Watteau, zwróć uwagę na jasność, a także jaką powierzchnię zajmują obiekty i próbuj odszukać lornetką.

 

Ciężko jest opisać jaki obiekt widać konkretną lornetką. Zależy to od między innymi od tego skąd prowadzisz obserwacje, od warunków pogodowych, od akomodacji oka do ciemności, a także od sprawności twojego wzroku.

 

Dla przykładu parę tygodni temu będąc w górach w idealnych warunkach dostrzegłem gołym okiem M81, którą to u mnie w warunkach podmiejskich wyraźnie widzę dopiero po posadzeniu lornetki na statywie.

 

 

sam wiesz dobrze ze sprzet sprzetowi rózny, tak samo miejsce od miejsca, ale czasami jak ktos napisze - obszar podmiejski - widze to i owo, to juz mniej wiecej bedzie wiadomo co to za sprzet, chodzi ogolna informację a nie spis co widac pod lornetką, rownie dobrze moge dać Ci lornetkę operową, jak się nie znasz to i moze dasz sie naciagnac, a tutaj tego wlasnie chcemy uniknac prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam wiesz dobrze ze sprzet sprzetowi rózny, tak samo miejsce od miejsca, ale czasami jak ktos napisze - obszar podmiejski - widze to i owo, to juz mniej wiecej bedzie wiadomo co to za sprzet, chodzi ogolna informację a nie spis co widac pod lornetką, rownie dobrze moge dać Ci lornetkę operową, jak się nie znasz to i moze dasz sie naciagnac, a tutaj tego wlasnie chcemy uniknac prawda?

 

Tak, wiem o co ci chodzi. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że będą to zawsze subiektywne odczucia obserwatora. Jeżeli informacja ma być ogólna to nie będzie miarodajna.

Chociaż oczywiście zawsze będzie pomocna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem lornetkę. Dzielę się wrażeniami. :D

 

Jest to lornetka TS 20x80. Bliźniacza do Oberwerk 20x80 deluxe i Garrett Optical 20x80 Gemini. Nie jest to tryplet, tylko klasyczny dublet. Nie kupiłem trypletu, ponieważ dodatkowe szkło niewiele nowego wnosi, a różnica w cenie jest znaczna. Tu jest dyskusja na ten temat http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...;o=all&vc=1

 

Sprzęt zakupiłem w niemieckim Telescope-Service. We wtorek zamówiłem, w piątek popołudniu już przyszła dobrze zabezpieczona paczka. Z ich strony pełen profesjonalizm i dobry kontakt. O dziwo, po takim transporcie lorneta trzyma kolimację. Byłem w pełni świadom, decydując się na kupno lornetki w sklepie wysyłkowym, że może nie być tak różowo, ale na szczęście wszystko jest w porządku :) . Jeśli chodzi o kolimację, to po odwinięciu gumy na obudowie są 2 małe śrubki. Producent dołączył karteczkę, w której opisał ten proces, lecz nie ma tam nic o kolimacji na obiektywach... Co ciekawe karteczka jest podpisana Oberwerk corp. , co między innymi dowodzi, że to ten sam model, co Oberwerk.

Do lornetki dołączona jest również ogólna instrukcja i ściereczka z mikrofibry ( taka sama jak w telescope-service za 6,5 euro, z racji ceny i użyteczności - miły dodatek :) ). Do zaślepek nie mam zastrzeżeń. W zestawie jest bardzo dobry pokrowiec z dodatkowymi usztywnieniami, dobrze trzymający lornetkę. Jest też cienki pasek na szyję, który do tak ciężkiej lornetki jest totalnym nieporozumieniem. Jeśli masz już dość swojej szyi i ochotę na małą egzekucję to ten pasek ci pomoże... :)

 

Producent podaje pole jako 56m / 1000m (3.2°). Dokładnego pomiaru jeszcze nie robiłem, ale mniej więcej jest to zgodne z prawdą. ER wynosi 17 mm, czyli dla mnie wystarczająco.

Jeśli chodzi o mechanikę, ktoś na brytyjskim astronomy forums napisał, że bardzo ciężko mu chodzi ustawianie ostrości na prawym okularze. Ja z tym problemu nie mam, natomiast dosyć ciężko mi chodzi centralne ustawianie. Teraz jest jeszcze ok, ale w zimie może być gorzej.

Co do optyki fachowcem nie jestem, jednakże nie zauważyłem przekłamania kolorów, ani fioletowych obwódek na choinkach, z czym w tej wielkości lornetkach niektórzy mają problemy. Oczywiście wszystkie powierzchnie optyczne pokryte są powłokami MC.

Dobrze byłoby spojrzeć na łysego pod kątem dostrzeżenia aberacji, lecz niestety na razie u mnie chmury. Pogoda jest nietypowa, bo panują wysokie cirrusy i co prawda najjaśniejsze gwiazdy gdzieniegdzie widać, lecz momentami nawet wielkiego wozu nie ma. Mimo to oczywiście musiałem wypróbować nową lornetkę. W sumie to udało mi się zobaczyć w tych warunkach tylko dwa obiekty. Był moment, że się trochę przerzedziło w herkulesie i skierowałem wzrok na m13. I tu porównując z moją lornetką 10x50 gdzie widać tylko okrągłą plamkę, w 20x80 owa plamka jest znacznie postrzępiona. Ciekawe jak będzie w lepszych warunkach. Potem niebo już całkowicie było w chmurach, ale tak przypadkowo ( w sumie bez sensu) skierowałem lornetkę na zachód i trafiłem idealnie na Melotte 111 w warkoczu bereniki :) . Oto lornetka, co przebija chmury!

Obserwacje prowadziłem z ręki, ale tylko dlatego że to była taka "chwilówka". Jakby było dobre niebo, to ani by mi to do głowy nie przyszło. Jeśli ktoś myśli, że bez żurawia lub !bardzo! solidnego statywu będzie lornetką o wadze 2,3 kg oglądał niebo, to jest w głębokim błędzie.

 

Tu jest zapis obserwacji Eda Zarenskiego tą lornetką pod marką Garrett Optical:

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...5/o/all/fpart/1

 

Generalnie z lornetki jestem bardzo zadowolony. Oczywiście nie jest to Fujinon, czy Miyauchi, ale według mnie za tą cenę (116 euro) ciężko jest znaleźć lepszą lornetkę tej wielkości.

 

Na zdjęciach porównanie wielkości z Nikonem 10x50

645bdaa75a8e8602m.jpg

deda1f2969f8a34dm.jpg

92a6d9feb00720a0m.jpg

a83b86cffce9329bm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam.

Niedawno stałem się posiadaczem lornetki Nikon Action 10x50 CF i chciałbym się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami.

Muszę przyznać,że się wahałem chcąc początkowo wziąć model wyższy ale po paru podejściach do jego zakupu powiedziałem sobie" nic na siłę".

 

Pomijam fakt rozkolimowania tych że egzemplarzy(mówię o tych,które miałem w ręce),nie widziałem żadnej różnicy w jakości obrazu i co najważniejsze nie pasowały mi(były dla mnie niewygodne,miejsce styku oka z lornetką).

Z powyższych powodów wybrałem model niższy,z którego jestem na prawdę zadowolony a którego miałem okazję testować wcześniej przez dwa dni.

Może nie będę obiektywny ponieważ nie miałem styczności z innymi lornetkami ale przecież o to chodzi w tym poście,żeby napisać swoje wrażenia.

 

Lornetka oczywiście była w komplecie z zaślepkami okularowymi,paskiem i torbą.Mechanika chodzi bardzo fajnie,z oporem ale nie za ciężko.Trzyma się ją bardzo wygodnie i nie wydaje się być za ciężka.

Pierwszego dnia kiedy miałem okazję popatrzeć na Księżyc byłem oszołomiony!Obraz bardzo jasny,duży kontrast i wręcz idealna ostrość.Widziałem bardzo dużo detali,szczelin itd czego gołym okiem nigdy bym nie dostrzegł.W połączeniu ze statywem daje mi to obraz na prawdę znakomity.

Patrząc na Plejady doznałem kolejnego oczarowania jej obrazem.Duże pole widzenia,wyglądało to jak rozsypane diamenty na niebie super jasne i ostre.

Jowisz to kolejny obiekt,dzięki któremu moje wątpliwości zostały zażegnane.Piękna duża kropka(nie idzie jej z niczym pomylić) i wspaniałe księżyce(raz widziałem trzy,drugim razem cztery),widać nawet ich różnicę w wielkości!!!

Co do optyki to widać nieostrość na krańcach ale to normalne,patrząc zaś centralnie obraz jak dla mnie jest bez zarzutu.

Szczerze mówiąc nie spodziewałem się aż tak ładnego,jasnego i ostrego obrazu.Sporo czytałem o różnych lornetkach z tego i wyższego przedziału cenowego i mój wybór był jak najbardziej trafnym.

Polecam ją każdemu początkującemu,na pewno nie zawiedzie się na jakości dawanych przez nią obrazów no i cenie.

Dziękuję osobom,które pomogły mi w wyborze lornetki odpisując na moje często banalne pytania i życzę wszystkim ciemnego,bezchmurnego nieba.

Pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

 

Jestem nowy.I chciał bym się spytać co uważacie o lornetce SLAWIA 10x-50x50 Ponieważ dostałem takową niedawno.Korzystając z okazji życzę wszystkim forumowiczom Wesołych i Radosnych świąt.

 

 

Patrząc na ten zoom i wielkość szkieł, nie jestem optymistą w kwestii możliwości tej lornetki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem nowy.I chciał bym się spytać co uważacie o lornetce SLAWIA 10x-50x50 ...

Jak już ją masz, to warto postarać się o jakiś statyw, bez tego nie wykorzystasz rozsądnie powiększeń. Ważne, żeby był wysoki i możliwie stabilny. Mam nadzieję, że lornetka ma wyjście do mocowania - nagwintowany otwór z przodu za zaślepką w osi łączącej tubusy. Będziesz do tego potrzebował jeszcze łącznika -adaptera statywowego, ale to już drobny wydatek. Postępuj z nią bardzo ostrożnie, mechanizm zmiany ogniskowej jest bardzo delikatny i może się łatwo rozluźnić. Warto skombinować do niej twarde etui, nawet pudełko tekturowe wymoszczone np folią bąbelkową itp. W statyw i łącznik warto zainwestować, bo kiedyś przydadzą się do następnej lornetki, tym razem bez zoomu.

Opisuj nam swoje wrażenia i poznawaj niebo.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie statyw mam malutki (30 cm wysokości)ale do wakacji morze sprawię sobie lepszy. Mam jeszcze jedno pytanie czy adapter mogę zrobić sam z blaszki wygiętej na 90stropni paru śrubek i nakrętek (gdzieś widziałem taki na tym forum).Wejście do mocowania jest z przodu.

 

Mam malutki problem jak przez nią patrze to czasami pojawiają się jakby czarne plamy tak za połowę obrazu uzyskanego przez lornetkę, po chwili znika tak na sekundkę się pojawia i znika.Czy to normalne????

 

I mam jeszcze jedno pytanie do czego służy pokrętło ze zdjęcia??

 

Zdjęcia usunięte przez moderatora. Ogromne i koszmarnej jakości fotografie bardzo opóźniały ładowanie się tego strategicznego wątku. Pomimo prośby, autor nie pokwapił się poprawić.

 

Przepraszam że tak dziwnie wyszło ale nie wiedziałem jak edytować poprzedni post więc założyłem nowy z dobrymi linkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.