Skocz do zawartości

Z cyklu budowa - Kątówka 90* pryzmatyczna


pepelito

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem pokaże wam kątówkę pryzmatyczną 90* na 1,25". Kątówka ta niestety nie ostrzy przy moich refraktoru (za krotki wyciąg). Kątówkę zrobiłem z pryzmatu od lornetki. Gniazdo które wkłada się do wyciągu z tulei okulary 1,25" a gniazdo do którego wkłada się okulary z rurki. obudowa jest zrobiona z sklejki 4mm i obita skórą :ha: .

 

Wiem przynajmniej że działa przystawiłem do wyciągu 0,965" nostrusie i działa. Odwraca obraz góra dól, ale niestety lewo-prawo nie. Musiała by być na 45*

 

Parę fotek: :rolleyes:

 

PS: Moich rzeczy ATM już nie mogę zliczyć, chociaż i tak większość została zniszczona.

 

9fde847c685e0c39m.jpg

 

bd12dc37b99a7215m.jpg

 

ba8b4a86ced0522fm.jpg

 

9cc46b523b0f47a3m.jpg

 

 

Proszę adminów o przeniesienie do tego działu: "Okulary, filtry i nasadki". Pomyliłem sie i napisałem tutaj. :Boink:

Edytowane przez pepelito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprostuję zamieszanie w terminologii: do pełnego prostowania potrzebny jest pryzmat dachowy Schmidta. Z jakiś nieznanych mi powodów dystrybutorzy takich złączek używają nazwy pryzmatu Amiciego, co jest o ile się orientuję jest błędem, bo może zachodzić pomyłka ze zwykłym prymatem diagonalnym, który tak jak kątówka lustrzana nie odwraca w pełni obrazu.

Aby jeszcze zamieszać sprawę, to odwracające obraz kątówki z prymatem dachowym występują w dwóch wersjach: najpopularniejszej 45-stopniowej, ale także w wersji 90-stopniowej, która z zewnątrz wygląda jak zwykła kątówka diagonalna lustrzana czy pryzmatyczna bez odwracania obrazu . Żeby ją rozpoznać trzeba popatrzeć do środka na pryzmat [widać charakterystyczny kant przez środek] lub użyć jej w teleskopie. Sam mam taką, zakupioną w teleskop-service. Przy czym w zasadzie można by taką złączkę z prymatem dachowym wykonać i z kątem np. 60 stopni, ale na rynku innych wersji niż te dwie sie nie spotyka, chyba że w konstrukcjach lunetek-spotterów, ale te wersje są niewymienne.

Pryzmaty dachowe spotyka się też w lornetkach, ale tu stosuje się układ dwóch prymatów w torze optycznym, dzięki czemu można wyprowadzić oś optyczną na wprost.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.