Skocz do zawartości

Statyw do lornetki


p.astro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie kupiłem sobie lornetkę Delta Optical Silver 10x50 i mam pytanie - skąd wziąć do niej statyw, lub jakiś adapter by można go było pod nią doczepić i przymocować ją do statywu - najlepiej by było to w jakimś sklepie internetowym. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Edytowane przez p.astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciętna lornetka z możliwością mocowania na statywie [a więc Twój Silver] ma możliwośc połączenia z tym ostatnim za pośrednictwem złączki nazywanej L-adapterem, z racji ksztłtu tej przejściówki. Składa sie ona ze stopki [przykręcanej do głowicy statywu] z wewnętrznym gwintem 1/4", tak jak w aparacie fotograficznym oraz ramienia długości 6-10cm, w którym prostopadle jest umieszczona śruba 1/4" z pokrętłem. Tutaj mocujesz lornetkę, wkręcając śrube L-adaptera w gwintowany otwór umieszczony z przodu, na osi łączacej połówki lornety. Zwykle zamaskowany jest on zaślepką z namalowanym symbolem statywu, wystarczy ja odkręcić.

Gdzie dostać taką złączkę: na rynku w sklepach foto i ze sprzętem optycznym, np. tu [nie wiedziec czemu w dziale z lornetkami teatralnymi :ha: ]:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...28aebd92622e400

 

Ta akurat ma klasyczny kształt uzasadniający nazwę. Jak poszukasz googlem to znajdziesz w b. wielu sklepach nieco inny model złączki, o nieco bardziej futurystycznym wyglądzie,za to niestety mocno plastikowy. Kiedyś mieli go nawet w Miejskiej Macalni [tzw. nie dla...]. Pod Twoją lornetkę bedzie O.K., ale jest to maksymalne obciążenie, bo ten plastik nic więcej nie udźwignie. W przypadku podlinkowanej złączki z DO, to trudno powiedzieć, jaki ma udźwig i z czego wykonana -ale spróbuj sie z nimi skontaktować, a wyniki na forum zapodaj, bo to b. cenna informacja. Widać, ze o ile nie jest to szajs-plastikowy odlew, to wygląda na giętą z jakiegoś płaskownika, tylko pytanie jakiej grubości. Sam mam adapter z płaskownika Al [PA38] o przekroju 20x5 i na tym spokojnie wieszam 70mm szkła. Tu diabeł tkwi w szczegółach i jeśli możesz, wybadaj sprawę przy okazji i podziel się.

Temat złączki statywowej powraca co jakiś czas, a samoróbka jest utrudniona ze względu na nietypowe gwinty. Problem w tym,że ten najbardziej dostępny w sklepach plastikowy adapterek NIE NADAJE SIĘ do lornet większych niż 10x50, czyli astronomiczne minimum. Wszystko co większe wymaga b. solidnego mocowania. Adaptery z metalowych kątowników pod cięższe lornety robi o ile wiem Astrokrak, zobacz ich stronę www. Jeśli dopuszczasz w przyszłości zakup większej lornety,to warto moim zdaniem kupić coś mocniejszego,a z tym na rynku jest problem.

Tu apel do ogółu: miał ktoś w rękach tę złączkę z DO?

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i używam dwóch takich złączek. Są proste i solidne: metalowy płaskownik

 

Świetnie! Dzięki Janko! Pierwsza dobra wiadomość, metal a nie szajs-plastik. Czy mógłbyś jeszcze zmierzyć grubość i szerokość tego płaskownika? To b. ważna informacja jeśli chodzi o jego wytrzymałość i sztywność. Ze zdjęcia trudno dokładnie ocenić, a różnica między np. 4 czy 5mm grubości może być znacząca. Jeśli materiał będzie dostatecznie gruby, to ta złączka nawet 70mm lornetę udźwignie, jak moja samoróbka [prawie-bez pomocy kolegi z warsztatu sie nie obyło].

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.astro, dzięki!

Niestety, nie jest tak różowo jak miałem nadzieję. Blacha tylko 3mm -pod cięższe lornety to nie pójdzie bez wzmocnienia. Myślę, że jakąś 60-tkę to się jeszcze da spokojnie powiesić, ale pod moją dość lekką w sumie 15x70 to już będzie się gibać. Tu nawet nie chodzi o samą wagę, co raczej momenty bezwładności związane z większymi gabarytami. Lorneta 60mm waży 1100-1200g, przy 800-1050g 50-tki i 1300-1400g 70-tki. Masą jak widać różnią się niewiele, ale te kilka centymetrów więcej w długości i szerokości przekłada się na duży wzrost momentu bezwładności takiego "ciężarka" zawieszonego na kawałku blachy. Na szczęście ten adapter jako metalowy i dość prostej budowy da sie wzmocnić we własnym zakresie przy pomocy kawałka aluminium. Wystarczy spiąć ramiona adaptera jakimś zastrzałem.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.